avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate iulia_iuliana

Activitate iulia_iuliana

De ceva timp pe tavanul de la baie e umezeala ,acum s-a fisurat, pata umeda este aproape si de instalatia electrica.Vecinul de deasupra spune ca la el este uscat , dar mie mi-au spus instalatorii pe care i-am chemat ca probabil are sifonul de pardoseala spart. Cum trebuie sa procedez pentru ca totusi sa-l determin sa-si repare instalatia ,deoarece mi-e frica sa nu-mi cada o bucata din placa de beton in cap.
Răspuns la discuția contributie asigurari sanatate
Toata lumea are obligatia sa respecte legea, cu asta sunt de acord, dar noi oamenii de rand nu cunoastem legile.Cei abilitati ar trebui sa ni le spuna, in cazul de fata cred ca doamna de la primarie trebuia sa-mi spuna ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de sanatate.Si acum ce fac ,pe mine nu m-a mai interesat acea autorizatie, nu mai am nici o hartie de atunci sa dovedesc ca am suspendat-o/desfiintat-o.Habar n-am cum sa procedez
Am primit o decizie de impunere privind obligatia platii contributiei pentru perioada 2005-2010 si nu stiu despre ce este vorba. E drept ca in 2005 timp de 7 luni am avut un pfa, dar am suspendat activitatea si apoi l-am desfiintat.Cand am obtinut autorizatia doamna de la primarie mi-a spus ca trebuie sa merg doar la fisc pentru plata unui impozit .Eu nu stiu legile, nu stau toata ziua cu monitoarele in mana ca sa stiu ce trebuia sa fac. Acum mi-a venit sa platesc o suma foarte mare ,pe care nu o am. Daca la vremea respectiva mi se spunea ca trebuie sa platesc si la cass plateam pentru ca nu era atat de mult, dar acum ..Ce sa fac?
Discuție sponsorizare
As dori sa stiu conform carei legi se fac sponsorizarile si daca cei care le fac au
vreun avantaj. ( in cazul in care sponsorizez un bal al bobocilor este valabila legea de mai sus?)
Va rog sa ma lamuriti cum se stabileste aceasta taxa . La noi in oras creste in fiecare an, se ia pe numar de casa si a ajuns anul acesta de 50 lei .Poate nu e mult ,dar la o pensie mica se cunoaste,mai ales daca avem si locuri la cimitir si trebuie sa platim si acolo,noi avem si locuri in cimitirul catolic si acolo trebuie sa le rascumparam la 7ani si se mai duc cateva sute...Ce se intampla daca nu o platim? Daca o platim ce beneficii avem,practic de ce trebuie platita?
Discuție fisa postului
In fisa mea a, postului scrie"indeplineste orice alta sarcina incredintata de conducerea institutiei",pe langa alte atributii care tin de serviciu. E corect?Eu sunt angajata cu studii superioare in sectorul bugetar, intr-o institutie de cultura. Cand sunt activitati culturale tot personalul feminin este pus sa faca mancare, sa serveasca la masa, sa spele vase etc...este normal sau legal?Ce se poate face pentru a scapa de aceasta corvoada(daca nu e legal)? Daca am spus ca nu fac am fost amenintata ca imi voi pierde locul de munca (o colega chiar a fost data afara cand a comentat)
Discuție tichete de masa
se mai primesc tichete de masa in sectorul bugetar?noi primeam si bani de haine, ii mai primim?
Discuție somaj
Sunt in somaj. Daca ma angajez nu mai primesc indemnizatia de somaj.? As dori insa sa stiu in cazul in care firma la care m-am angajat se inchide mai primesc indemnizatia de somaj nemaiavand continuitate in munca?
Discuție deducere
cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei
Discuție drepturi
din punct de vedere legal rudele prin alianta ce drepturi au? exista o ierarhizare a acestora?