avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate Ojovan Gabriela

Activitate Ojovan Gabriela

Buna ziua!
Va rog frumos, sa ma lamuriti intr-o privinta: noi suntem doua surori, tatal nostru a decedat dar, nu are vreo proprietate sau vreo masina pe numele lui, nici cont sau credit la vreo unitate bancara, nici loc de veci - nimic. Noi fiicele mostenitoare mai trebuie sa mergem la notariat sa facem succesiune, daca nu exista obiectul succesiunii?
Va multumesc!
Buna ziua!
Va prezint urmatoarea situatie: socrul meu, in afara apartamentului de domiciliu mai are in proprietate un apartament pe care l-a mostenit de la parintii sai. In acest apartament a locuit timp de 20 de ani cumnata mea insa fara acte doar in baza unei declaratii de luare in spatiu. In prezent, socrul meu care are o varsta inaintata a hotarat sa-i faca un contract de donatie pentru acest apartament cumnatei mele pentru ca nu cumva in cazul decesului sau acest apartament sa intre la mostenire. La notariat i s-a spus ca intrucat mai are un copil (sotul meu) acesta trebuie sa dea o declaratie ca este de acord cu aceasta donatie si nu are nici o pretentie.
La momentul de fata soacra mea este decedata de 2 luni si nu s-a facut succesiunea de pe urma decesului ei.
Intrebarea este urmatoarea: Daca sotul meu da o astfel de declaratie nu il afecteaza negativ in stabilirea succesiunii la decesul soacrei, sau in viitor cand se va efectua succesiunea si de pe urma socrului meu? Este normal sa i se ceara sa dea o astfel de declaratie?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire renta viagera
Pai despre asta era vorba: suma aferenta anului 2012 care oricum se platea in 2013. Intrebarea era : se poate ridica doar de catre sotul mostenitor fara efectuarea succesiunii in prealabil?
Buna ziua!
Am mai postat un mesaj asemanator si saptamana trecuta insa nu am primit nici un raspuns asa ca revin.
Soacra mea a decedat in luna decembrie 2012 si are ca urmas sotul si doi copii.
Printre bunurile ce fac parte din masa succesorala este si o renta viagera pentru un teren agricol. Intrebarea este daca sotul mostenitor poate ridica renta viagera inainte de efectuarea succesiunii (eventual cu declaratie din partea copiilor decedatei ca renunta la dreptul asupra rentei viagere)?
Daca sotul meu, unul din mostenitori ar da o astfel de declaratie l-ar afecta la succesiune in sensul ca ar pierde partea de mostenire ce i se cuvine dupa decesul mamei?!
Va multumesc si astept raspuns cat de repede.
Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti intr-o problema: soacra mea a decedat in luna dec. 2012 si are 3 mostenitori: sotul si doi copii.
Printre bunurile ce raman de pe urma defunctei se numara si renta viagera pentru un teren agricol aferenta anului 2012. Intrebarea mea este daca renta poate fi ridicata de mostenitori inainte de efectuarea succesiunii? Mai bine zis doar de sotul defunctei si in baza declaratiilor celor doi copii ca renunta la dreptul lor din renta viagera!
Insa, in cazul in care trebuie facuta succesiunea inainte, daca unul din copii nu renunta la partea de mostenire cuvenita poate avea dreptul si la o parte din renta viagera?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am avut incheiata o polita de asigurare obligatorie a locuintei valabila din nov.2010 pana in nov.2011, dupa care nu am reinnoit polita. Intrebarea mea este daca in luna aceasta iulie 2012 voi incheia o noua polita de asigurare a locuintei pentru perioada nov.2011 - iulie 2012 voi plati amenda pentru lipsa politei de asigurare?
Va multumesc anticipat!
Discuție Taxa poluare
Buna ziua! As dori sa ma lamuriti in legatura cu taxa asta de poluare! Sotul meu a cumparat anul acesta o Dacie 1300 fabricata in 1997 (parca) si a inscris-o deja in pe numele lui. Trebuie sa plateasca taxa de poluare? Masina a fost inscrisa numai in Romania si el este a doilea proprietar.
Am o intrebare si as dori sa ma ajutati cu un raspuns.
Daca nu mai este in vigoare contractul coletiv de munca la nivel national i se poate micsora salariul unei persoane incadrata initial la studii superioare ? Mentionez ca incadrarea a avut loc in 2009 pe post de inginer, aceasta este specializarea persoanei, functia pe care o ocupa in firma este de inginer. Si la acest moment in firma se doreste incadrarea sal. minim pe economie adica 670 lei. As dori sa-mi spuneti daca firma are acest drept si daca este legal.
Salariatul nu a fost supus unei evaluari in baza criteriilor de performanta.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Acum cativa ani mama mea a cumparat un imobil pe numele meu si al sotului meu cu clauza de uzufruct. Eu si sotul meu avem deja un apartament proprietate personala de peste 10 ani. As dori acum ca acest imobil al mamei sa il trec pe numele surorii mele in aceleasi conditii (cu clauza de uzufruct).
Intrebarea mea este: Care e cea mai scurta si mai putin costisitoare cale pe care trebuie sa o alegem? Daca alegem contractul de vanzare-cumparare noi ca "vanzatori" trebuie sa platim la stat TVA si impozit la "suma castigata"?
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez!
Multumesc!
Buna ziua!
As dori cateva lamuriri cu privire la Demisie si preavizul in acest caz.
Am citit in Codul muncii ca in cazul demisiei preavizul este de 15 zile calendaristice sau cat a fost prevazut in contractul de munca. As dori sa ma lamuriti daca a ramas aceeasi perioada de preaviz si daca se poate lucra doar 4 ore pe zi in preaviz.
De asemenea, daca angajatul nu doreste sa efectueze preavizul insa angajatorul nu este de acord ce se poate intampla? Cum este afectat salariatul chiar daca el depune cerere de demisie?
Va multumesc!