avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate transtravel_as

Activitate transtravel_as

Contract încheiere autoutilitară .

Bună ziua .
Avem un contract de închiriere pentru o autoutilitară cu un tarif/zi pentru o perioadă definită , contract elaborat de către beneficiar .

Verbal am fost de acord să nu punem la calcul zilele de duminică , când se emite facura , deși autoutilitara rămâne în posesia beneficiarului .

În baza contractului putem pune la calcul și zilele de duminică ?

Mulțumesc anticipat .
Bună ziua .
Angajatorul nu acordă repausul săptămânal de 48 ore consecutive .
1 - fac sesizare la I.T.M.
2 - îmi caut avocat specializat în legislația muncii ?

Vă rog să-mi spuneți care variantă trebuie să o aleg .

Mulțumesc anticipat .
Discuție Membru fondator
Bună ziua .
O persoana poate fi membru fondator în 2 cluburi sportive , diferite?
Mulțumesc anticipat .
Bună ziua.
Doresc să înființez un club sportiv care apoi să-l înregistrăm la ORC în scop comercial.

Care sunt costurile , cât durează şi dacă se poate ocupa cineva .
Mulțumesc anticipat .
buna ziua ,

in contextul afirmatiei din ,, GHID INFORMATIV DE ÎNFIINŢARE A STRUCTURILOR SPORTIVE ,, conform careia ,,Cluburile sportive pot înfiinţa societăţi comerciale. Dividendele obţinute din activităţile acestor societăţi comerciale, dacă nu se reinvestesc în aceleaşi societăţi comerciale, se folosesc obligatoriu pentru realizarea scopului clubului.
Cluburile sportive pot desfăşura orice alte activităţi economice directe, dacă acestea au caracter accesoriu şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice. ,,

stiind ca aceste cluburi sunt : ,, clubul este structura
sportiva, persoana juridica de drept privat, fără scop lucrativ, nonprofit ,,

cum se procedeaza ?

- se constituie clubul sportiv care ulterior va infiinta societate comerciala sau cum ?

Eu vreau infiintarea unui club sau a unei asociatii sportive care sa detina in patrimoniu un autocar care sa deserveasca proprii sportive in deplasari , dar sa vina si in sprijinul altor asociatii, cluburi , aducand venit clubului posesor de autocar .

Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția bani imprumutati la prieteni
martori ar fi, fostii angajati , care si-au luat bani de salar din aceasta suma . Dar se aproba martori la valoarea sumei la care fac referire, 15 000 ron .
buna ziua,
am dat unui prieten imprumut suma de 15000 lei, in martie 2013 .
Singurele documente care le detin sunt ordine de incasare prin care am depus bani in contul personal al prietenului , dar in valoare doar de 2365 lei, si cateva facturi achitate cu cardul peronal in numele firmei lui, in suma de 342 lei .
Respectuos va solicit ajutorul, AM posibilitatea sa-mi recuperez o parte din bani daca nu chiat toti ?

P.S. banii dati imprumut i-a luat credit din banca, mama si tatal meu ,pentru a avea eu avans la credit prima casa #-o . Acum il sun pe prieten si ma tot minte si abureste X-( .
Multumesc anticipat .
multumesc
Buna ziua,
am cont deschis la BCR in lei, in care primesc inca de la deschidere, indemnizatia si ulterior alocatia, copilului minor, cont care mi-a fost blocat pentru o amenda contraventionala .
Avand in vedere ca primesc alocatia minorului, adica bani sunt ai lui, eu fiind doar titularul contului, respectuos va intreb pe dumneavoastra pentru a ma lamuri, daca :
- din punct de vedere legislativ se poate face poprire pe acest cont, in situatia prezentata in randurile anterioare ?

P.S. multumesc anticipat, mihai .
Răspuns la discuția Amenda circulatie
sa inteleg ca in cazul meu, termenul de prescriere este 02.01.2014 ?