avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate Zaicick2009

Activitate Zaicick2009

Daca suma aparea la foduri blocate (deci s-a scazut din sold dar inca nu s-a decontat), suma se deconteaza in cateva zile de la tranzactie. Daca nu recunoasteti tranzactia, solicitati aviz de refuz la plata, iar banca va investiga tranzactia. Dumneavoastra mergeti la politie si raportati frauda, si in termen de minim 30 de zile se primeste un raspuns. Dar pe cont se vede pentru ce s-a blocat suma la fonduri blocate. Apar detalii despre tranzactie, ora, data, locatie, etc.
Răspuns la discuția Mostenire
Buna ziua,
Nu.
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: sunt casatorita cu sotul meu de 8 ani. Impreuna avem un baietel. La inceputul casatoriei am achizitionat impreuna o casa, cu bani de la parintii mei. Pe contract suntem trecuti amandoi. Sotul mai are un copil din alta casatorie. Intrebarea mea este ce am putea face ca in situatia in care Doamne fereste, sotul pateste ceva, acel copil sa nu aibe dreptul la aceasta casa. Multumesc.
Răspuns la discuția am nevoie de avocat?
Buna ziua,
Procura imi ofera dreptul de a lua orice decizie in locul mamei, de a merge mai departe pe civil, de a retrage plangerea, etc.. mare lucru nu vrem sa obtinem(pt ca nici nu avem ce), ideea este ca am mers mai departe cu plangerea penala deoarece masina pe care o conducea avea numere de Germania, nu era proprietatea lui, si drept urmare nici pana acum nu am reusit sa obtinem banii pentru masina noastra. A durat mai bine de 8 luni pana s-a primit acceptul de la biroul de asig din Germania, si acum cei de la noi vor si ei multe alte documente ca sa mai intarzie plata.
Buna ziua,
In urma cu aproape un an, am fost implicata impreuna cu mama si sotul meu intr-un accident rutier. Intr-o seara mergeam spre casa, cand un individ a intrat pe contrasens, si ne-a izbit din plin (din fericire sotul a avut reflexe si atras de volan stanga, astfel ca impactul nu a fost frontal). Din accident, pe langa pagubele materiale, a reiesit si accidentarea mamei mele care s-a afes cu o fractura de scapula pe partea stanga, necesitand imobilizarea zonei respective pt 30 de zile. Mama a depus plangere penala la mom respectiv, si iata ca am ajuns si in stadiul in care avem o infatisare. Soferul vinovat a declarat la politie faptul ca a intrat pe contrasens si nu si-a negat vinovatia. Mama mi-a facut o procura prin care sa o pot reprezenta in fata instantei. Intrebarea mea este, mai am nevoie si de un avocat, dat fiind natura acestui dosar? Care ar fii procedura. Multumesc.
buna ziua,

as vrea sa imi infiintez un pfa, dar sunt un pic bulversata in privinta taxelor obligatorii. am auzit mai multe variante cum ar fii:
- daca ai contract de munca la o societate, pe 2 ore, si angajatorul iti plateste cotizatiile, poti ca pfa sa nu mai platesti cotizatia aferenta pensiilor (care pana la urma cat este, si cum se calculeaza) si sa platesti doar sanatatea
- ca pfa esti obligat sa platesti impozitul pe venit, contributia la sanatate, pensii si somaj.
care este varianta corecte, si cum se aplica?
multumesc
Discuție indemnizatie
buna ziua,
as avea o nelamurire in legatura cu veniturile acceptate pentru indemnizatia de crestere a copilului.
veniturile realizate ca PFA, sunt acceptate?
indemnizatie este calculata la valoarea veniturilor, sau la valoarea contributiilor?
multumesc
Buna ziua,
Lucrez de cativa ani in cadrul unei societati comerciale. De un an, din cauza scaderii vanzarilor, societatea a fost nevoita sa mai taie din cheltuieli, astfel am trecut cu totii la program de 2 ore. Venitul meu se incadreaza in venitul minim pe economie, si raportat la doua ore. As vrea sa stiu daca, in eventualitatea unei sarcini, as putea beneficia de indemnizatia pt crestrea copilului, avand in vedere faptul ca programul nu afost unul de 8 ore.

Va multumesc.
Buna tuturor,

Va scriu in speranta ca o sa ma luminati in urmatoara problema:vreau sa cumpar o casa cu teren, am gasit ceva sa-mi convina dar "normal trebuie sa fie si o problema".Casa care se afla pe teren nu apare in cadastru(apare o alta casa...in alta parte a terenului) ,iar cei care vand spun ca ei asa au cumparat,cu toate ca in contractul lor de vanzare-cumpare este specificat ca au achizitioanat o casa din painta(casa care nu mai exista deloc)...practic s-au complacut in situatie si au acceptat sa cumpere asa.Ce pot sa fac in conditiile in care noua casa este bine construita...dar clar nu are acte de provenienta.....ideee este ca nu as vrea sa renunt ..chiar este ceea ce-mi doresc.

multumesc
Buna tuturor,

Va scriu in speranta ca o sa ma luminati in urmatoara problema:vreau sa cumpar o casa cu teren, am gasit ceva sa-mi convina dar "normal trebuie sa fie si o problema".Casa care se afla pe teren nu apare in cadastru(apare o alta casa...in alta parte a terenului) ,iar cei care vand spun ca ei asa au cumparat,cu toate ca in contractul lor de vanzare-cumpare este specificat ca au achizitioanat o casa din painta(casa care nu mai exista deloc)...practic s-au complacut in situatie si au acceptat sa cumpere asa.Ce pot sa fac in conditiile in care noua casa este bine construita...dar clar nu are acte de provenienta.....ideee este ca nu as vrea sa renunt ..chiar este ceea ce-mi doresc.

multumesc