avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate adari

Activitate adari

Multumesc pentru raspuns.
Dar daca postez imagini cu case vechi sau case noi, interesante ca arhitectura, dar care pot fi proprietate personala, este o vreo problema?
Buna ziua,

As dori sa creez o pagina pe facebook cu imagini surprinse in spatiul public, in viata de zi cu zi, dintr-un oras (exempu: poze de la evenimentele orasului, cu copii si adulti in prim plan, instantanee de pe strazi, parcuri, etc. ).
Si poze reprezentative cu strazi si case, vechi si noi, unele proprietate personala.
Este vreo problema cu aceste postari, privind dreptul la protejarea imaginii si proprietatii personale? Ma intereseaza, neaparat, raspunsul pentru postarea imaginilor cu case. Multumesc!
Va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti la o intrebare:
- sunt nascuta in decembrie 1956
- am 14 ani lucrati in Romania
- am 21 ani lucrati in Italia
- locuiesc in Italia (cetatean italian), dar am si cetatenie romania si locuinta in Romania
- pot solicita in Romania pensie anticipata partial, prin cumularea cele doua stagii de cotizare (total 35 ani)?
- dosarul de pensie trebuie sa-l depun in Romania, sau pot sa-l depun in Italia?
Multumesc.
De 12 ani platesc impozitul pentru locuinta unui prieten plecat in strainatate (am imputernicire).
In acest an nu pot plati impozitul pe locuinta pana nu platesc si impozitul pe o masina a acestuia, pe care nu o mai detine de 20 ani ( de la plecarea din tara). Nu stiu daca a vandut-o, daca a fost radiata, dar masina nu mai exista.
Pana acum nu mi s-a cerut niciodata, in 12 ani, acest impozit. De ce acum?
Nu a fost prescris? Ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru raspuns.

Daca nu am contestat in timp util decizia de pensionare anticipata partial (2006), dupa primirea deciziei de pensionare la limita de varsta (2011) pot solicita buletinul de calcul a punctajului de pensionare?
Inteleg ca nu mai pot face contestatie acum (doar se introduc stagiile de cotizare asimilate si se anuleaza penalizarea initiala).
Pot solicita in instanta recalcularea punctajului de pensie? In caz ca acesta va creste si se emite o noua decizie de pensionare, primesc ceva retroactiv, sau numai pentru viitor?
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,

Daca eu (pensionar fiind), iau prin contract de comodat masina unui prieten, pot incheia RCA pe numele meu, pentru a beneficia de reducerea pentru pensionari (daca se specifica in contract ca toate cheltuielile vor fi suportate de mine pe perioada folosirii masinii)?
Sau pot incheia RCA pe numele proprietarului, dar beneficiind de reducere pentru ca eu sunt pensionar?
Daca un prieten emigreaza si doreste sa lase mie masina pentru folosinta si administrare totala, inclusiv pentru o vanzare ulterioara, ce fel de procura ar fi necesare?

In cazul in care am face act de vanzare-cumparare, cheltuielile pentru intocmirea actelor de vanzare - cumparare si pentru schimbarea actelor masinii, ar fi mai mari decat in cazul intocmirii procurii?
Va multumesc pentru raspuns.
Sunt pensionar din 2006, cu urmatoarele date:
- stagiu complet de cotizare: 30 ani si 11 luni
- gr.I - 12 ani
- gr.II - 7 ani
- etc.

- nu am primit nicio majorare ulterioara deciziei de pensionare din 2006

In luna februarie 2011 nu am primit nicio majorare pentru grupele de munca. Sunt indreptatit sa primesc?
Va multumesc.
Va multumescpentru raspunsurile primite la intrebarea anterioara.
Daca in 19 februarie a.c indeplinesc conditiile de trecere de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta, cand pot depune cererea pentru schimbare? Multumesc.
Buna seara,

Primele 14 luni din pensia anticipata partiala s-au suprapus cu acordarea de plati compensatorii (din totalul de 36 luni, primite la concedirea colectiva). Luna aceasta voi intra in pensie pentru limita de varsta.
Cele 14 luni vor fi luate in calcul la stabilirea valorii punctului de pensie? Dar cei 5 ani de facultate la zi?
Va multumesc pentru raspuns.