avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters81838

Activitate ContSters81838

Răspuns la discuția Inscriere sotie in CF
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
In 2004 am achizitionat un teren pe numele meu (mentionez ca sunt impreuna cu sotia mea din 2002) acest teren fiind achizitionat din banii amandurura.
In 2006 ne-am casatorit legitim.
In 2010 am inceput constructia casei( din banii amandurora ) pe teren,iar in 2012 am intabulat-o.La intabulare am constatat ca pe CF apar doar eu,nestiind faptul ca sotia mea nu va fi trecuta si ea.
As dori va rog sa ma sfatuiti cum as putea sa o trec si pe sotia mea in actul de proprietate al imobilului.Se poate face direct la oficiu de cadastru,prin prezentarea certificatului de casatorie?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
In 2004 am achizitionat un teren pe numele meu (mentionez ca sunt impreuna cu sotia mea din 2002) acest teren fiind achizitionat din banii amandurura.
In 2006 ne-am casatorit legitim.
In 2010 am inceput constructia casei( din banii amandurora ) pe teren,iar in 2012 am intabulat-o.La intabulare am constatat ca pe CF apar doar eu,nestiind faptul ca sotia mea nu va fi trecuta si ea.
As dori va rog sa ma sfatuiti cum as putea sa o trec si pe sotia mea in actul de proprietate al imobilului.Se poate face direct la oficiu de cadastru,prin prezentarea certificatului de casatorie?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc nespus de mult pentru informatii.
Buna ziua,as dori va rog frumos sa-mi spuneti daca sotia mea care urmeaza sa plece in Romania (din Italia) pentru a duce copilul nostru pe perioada vacantei la bunici va putea sa-i faca o procura bunicului (fara ca eu,tatal sa fiu in tara) pentru ca in septembrie bunicul sa poata sa vina impreuna cu baietelul in Italia;si aca se poate,as dori sa-mi spuneti ce acte sunt necesare in ceea ce ma priveste pe mine tatal.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
As dori sa stiu va rog cand ar fi ultimul moment in care ar trebui sa donez parintilor un teren in cazul in care voi fii actionat in instanta pentru o datorie de 15000 ron ,pentru a putea evita executarea acestuia,pentru a nu ramane fara teren.Dar nici nu as dori sa-l donez sau sa-l trec pe numele parintilor(sau al copilului meu) daca nu sunt dat in judecata.
Presupunere: In momentul in care primesc citatie de la tribunal precum,ca sunt actionat in instanta?Ei spun ca nu ma vor da in judecata daca le platesc esalonat aceasta suma(ceea ce si fac in momentul asta) dar nu as vrea sa ma ia pe nepregatite si sa am probleme.
Buna ziua ,as dori va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.In societatea noastra suntem 3 asociati(40-30-30),eu sunt administrator.Am achizitionat in luna noiembrie 2009 marfa de la o societate in valoare de 74000 ron cu plata la 45 de zile lasand garantie B.O. in alb avalizat in numele societatii.Nu am reusit sa onoram termenul de plata si in urma unui acord verbal furnizorul a decis sa ne mai lase o perioada de timp.Pana acum am reusit sa-i achitam 15000 ron,mai avem marfa de 44000 ron pe stoc iar 15000 ron i-am cheltuit cu leasing,chirie,etc.Vineri ne-au bagat B.O. cu suma de 59000 ron.Astazi am cerut refuz partial al platii.Acum urmeaza sa le ducem marfa la depozitul lor pe cheltuiala noastra si apoi ne vor face factura de storno.Vor ramane in jur de 15000 de ron pe care va trebui sa ii achitam catre aceasta firma si mai avem 14000 ron restanta la chirie in total in jur de 29000 ron datorii bani pe care noi nu ii avem.Ce e de facut ?Raspund eu ca si administrator cu averea personala?
Buna ziua ma numesc Ionel si sunt actionar si administrator al unei societati comerciale.As dori va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:Suntem restanti cu plata chiriei la depozitul nostru de 2 luni.Proprietarul spune ca ne mai pasuieste putin.As dori sa va intreb ce se va intampla daca nu vom mai avea posibilitatea sa platim chiria cu societatea si cu mina ca administrator(imi ataca bunurile mele personale?)Noi tot speram ca vom incepe sa vindem mai mult,nu am vrea sa renuntam,dar se pare ca ne afundam tot mai mult.
Va multumesc pt. rraspuns.
va multumesc pentru raspuns