avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate M_d

Activitate M_d

Răspuns la discuția engleza
Si de ce nu putem traduce, daniele, dupa cum consideram ca suna bine ? bineanteles, avand in vedere o suma acceptabila de cunostinte in limba engleza.
"contract term" nu are absolut nici o legatura, parerea mea, cu ce a cerut ralucadanciu.
se poate traduce fie "deed of authorization", "mandatory agreement" sau "delegation disposal".
Poate ca ar fi bine sa nu mai folosesti enunturi definitive precum "nu putem"... Descurajezi astfel viitori practicanti ai limbii engleze.
Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra prompt !
Am si eu o intrebare cu referire la CUI. Putin diferita de subiectul forumului, de aceea imi cer scuze. Este in regula daca infoliez CUI-ul pentru a-l proteja impotriva oricaror tipuri de degradare in timp ? Prin infoliere inteleg sigilarea intr-o folie transparenta. Precizez ca documentele astfel infoliate nu mai pot fi desfacute. Multumesc !
Am si eu o intrebare cu referire la CUI. Putin diferita de subiect, asadar imi cer scuze. Este in regula daca infoliez CUI-ul pentru a-l proteja impotriva oricaror tipuri de degradare in timp. Prin infoliere inteleg sigilarea intr-o folie transparenta. Precizez ca documentele astfel infoliate nu mai pot fi desfacute. Multumesc !
Am si eu o intrebare cu referire la CUI. Putin diferita de subiect, asadar imi cer scuze. Este in regula daca infoliez CUI-ul pentru a-l proteja impotriva oricaror tipuri de degradare in timp. Prin infoliere inteleg sigilarea intr-o folie transparenta. Precizez ca documentele astfel infoliate nu mai pot fi desfacute. Multumesc !
In situatia in care inregistrezi o emblema la registrul comertului inseamna ca dobandesti automat o protectie. Nimeni altcineva nu mai poate inregistra emblema respectiva.Cum se face atunci ca in cazul in care un altcineva doreste sa inregistreze o marca avand exact aceleasi insemne precum emblema ta, poate sa o faca ?!
Discuție Protectie logo
Sa spunem ca hobby-ul meu este conceperea de logo-uri. In cazul in care hotarasc la un moment dat ca aceasta preocupare poate deveni profitabila, ce anume trebuie sa fac ? Exista alternative la inregistrarea marcilor prin Osim ? Avand in vedere ca Osim are tarife destul de mari si sa spunem ca de exemplu "designul" denumirii unei societati nu justifica o investitie de acest gen. Deoarece taxa Osim nu se amortizeaza printr-un contract de creare logo.

Va multumesc pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Am relansat prima pagina de forum
Ca orice lucru nou, aduce putin disconfort odata cu instalarea. Pe de alta parte multe schimbari sunt antrenante pentru spirit. Si avand in vedere ca devin dependent de avocatnet mi se pare normal sa-mi placa !... =D>
Felicitari !
In cazul acesta, daca emblema societatii este inregistrata la registrul comertului si emblema=logo, ba chiar mai mult, in diverse locuri "sigla" si "logo" sunt asociate ca sinonime... inseamna ca sigla / logo-ul este protejat 100% prin registrul comertului. Corect ? Nu mai este nevoie asadar de OSIM. Am inteles corect ?

Va doresc o zi excelenta in continuare !
Buna ziua,

Sa inteleg ca emblema = logo ?