avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate vidus

Activitate vidus

Buna ziua,
vreau sa infiintez o asociatie de proprietari insa am cateva nelamuriri.

1. Statulul trebuie atestat sau autentificat ori este valabil ca inscris sub semnatura privata?
2. Unde se stabileste sediul asociatiei, este nevoie de comodat? Nu exista un spatiu unde se vor incasa banii, se doreste ca acesat operatiune sa se faca in scara blocului si nu stiu ce sa fac cu sediul, unde il declar?
3. Unde peun actele, la Administratia Finantelor Publice sau la Judecatorie?
4. Pe lanaga: statut, acord de asociere, procesul-verbal al adunarii generale de constituire si avizele de la furnizori se mai depun si alte acte? Este nevoie de foaia de avere si fotocopie de pe contractele de vanzare-cumparare al proprietarilor sau extras de carte funciara?

Va multumesc!
Răspuns la discuția contract de imprumut
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data la care persoana imprumutata avea obligatia sa va restituie suma imprumutata.
Eu as solicita penalitatile tot prin ordonanta de plata, nu ai nimic de pierdut.

Daca nu reusesti asa, faci actiune pe dreptul comun si nici nu mai faci convocare la conciliere.
Răspuns la discuția Calcul penalitati OG 5/2001
Eu sunt de parere ca trebuie sa depuneti si fisa de calcul a penalizarilor care sa cupinda nr. zile de intarziere pentru fiecare factura in parte si suma.

De obicei eu depun si fisa, iar cand am omis mi s-a pus in vedere de catre instanta.
Daca facturile nu sunt semnate inseamna ca nu au fost acceptate la plata, prin urmare nu indeplinesc una din conditiile esentiale prevazuta atat de OUG 119, cat si de OG 5, aceea de a fi o creanta certa.
Cu privire la OUG 119, pe langa facturi aveti nevoie si de contract. Daca aveti numai facturi (care sunt certe, lichide si exigibile) puteti merge pe OG 5.

Singura varianta pe care o aveti este sa mergeti pe dreptul comun, dezavantajul fiind taxa de timbru care se calculeaza la valoare
Catalina Covaliu a scris:

Buna ziua,
Pt initiatoarea acestui topic, dati toata informatia ca se fac dezbateri pe presupuneri la nesfarsit: exista sau nu inserate in contractul de locatiune, penalitatile.... sau printr-un act aditional? Daca nu, nu are dreptul sa pretinda penalitati. Daca totusi avanseaza cu aceasta pretentie (presupunand ca exista in contract art. in privinta aceasta), trebuie sa indeplineasca procedura concilierii amiabile, vedeti in acest sens Codul de procedura civila, si DA, trebuie sa va notifice cu cel putin 20 zile inainte de stabilirea datei pentru conciliere, in caz contrar actiunea va fi respinsa pt lipsa de procedura.


Daca nu se face convocare la conciliere se va invoca exceptia perematuritatii.
Răspuns la discuția Radiere ANCPI
Din pacate, daca cei de la ANCPI refuza radierea, este singura soluie.
Răspuns la discuția majorare capital social srl
Pe langa hotararea AGA, contor de cuvinte, actul constitutiv actualizat si imputernicire aveti nevoie de:
- hotararea AGA din 31.12.2010 cu privire la incheierea exercitiului financiar pe anul 2010 din care sa rezulte ca asociatii au decis majorarea capitalului social prin reinvestirea profitului pe anul 2010;
- dovada depunerii la banca a diferentei de capital social prin care se face majorarea;
- bilantul pe 2010;
- ultima balanta.
Depinde ce fel de amenzi sunt. Nu orice tip de amenda se inscrie in cazierul fiscal.
Răspuns la discuția infiintare societate comerciala
1. Contorul de cuvinte este necesar numai pentru hotararea AGA/decizia asociatului unic.
2. Nu se mai depun timbre judiciare;
3. Taxele pentru inregistrarea dosarului la ORC pentru infiintare sunt in jur de 500 lei.