avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1438 soluții astăzi
Forum Activitate radu maria

Activitate radu maria

Buna ziua,
Acum doi ani ni s-a facut o esalonare a platii contributiei pentru mediu (aproape trei miliarde) , care includea si penalitatile.Am platit lunar, chiar daca uneori s-a depasit termenul de plata cu 1-2 zile.Acum cand consideram ca datoria s-a stins, am aflat ca mai avem de plata 98000 ron, deoarece la sumele restante dupa fiecare transa din esalonare au fost aplicate penalitati.Este legal acest fapt ,si ce pot face sa scap de aceasta plata, deoarece asta inseamna ca voi plati la infinit?


Multumesc

Răspuns la discuția cheltuieli de executare
Dar aceste cheltuieli nu au un maxim stabilit prin lege,in functie de debitul ce se recupereaza? Pot fi 50% din debit?

Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva care este suma maxima ce poate fi pretinsa ca cheltuieli de executare (procentual), si unde pot gasi aceasta precizare.
Multumesc
Discuție REVISAL
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire :REVISAL si Registrul pentru evidenta C.I.M. sunt acelasi lucru,sau sunt diferite?
Multumesc
Discuție adoptie nepoata
Buna ziua,
As dori ca aflu daca pot ,si care sunt pasii pentru a adopta fetita surorii mele pe care o cresc de la 2 luni(acum are 5 ani).Parintii mai au 2 copii , au conditii pentru cresterea acestora,sunt de acord cu adoptia ,iar venitul meu este de 1200 lei pe luna.Cei de la protectia copilului mi-au spus ca este imposibil ,deoarece venitul meu nu este suficient si pentru a adopta fetita trebuie ca mai intai parintii sa fie decazuti din drepturile parintesti pe cale juridica.
In afara de problema cu venitul eu am conditii sa cresc un copil , sunt casatorita si nu mai am alti copii.
Multumesc!
Discuție plata produse
Buna ziua!Sunt un antrepozit fiscal de vin care nu are desfacere en-detail ,deci casa de marcat.Intrebarea mea este ,pot vinde produsele si incasa numerar ,catre persoane juridice eliberand factura si chitanta? Daca da ,care este baza legala?
Multumesc!
Buna ziua!
In cazulmeu ,am dubla cetatenie (sunt cetatean roman si cetatean moldovean).Problema care s-a ivit este :am dreptul de a circula in Romania cu permis obtinut in Republica Moldova? Mentionez ca masina pe care imi apartine este inmatriculata in Romania.Va rog ,daca se poate sa imi argumentati raspunsul in temeiul legii.
Multumesc!
Buna ziua!
Acum un an mi s-a revocat autorizatia de antrepozit fiscal pentru intarzierea depunerii unei declaratii (fiind vorba de vin ,deci acciza 0 ,aceasta intarziere nu a adus nici un prejudiciu pecuniar bugetului).Am facut plangere contraventionala la care mi s-a raspuns negativ dupa 6 luni si apoi am introdus cerere in anulare la Curtea de Apel . In acest moment imi desfasor activitatea sub supraveghere fiscala.
Intrebarea este :in cazul in care pierd si la Curtea de Apel ,in timpul legal de 6 luni pana la o noua autorizare ,pot functiona in continuare in acelasi mod (adica sub supraveghere fiscala)?
Multumesc!
Buna ziua! In cazul in care , una dintre victimele unui accident auto a ramas cu multiple sechele in urma acestuia (pierdere partiala a unui simt ,slutire ) , ingrijiri medicale ce depasesc 60 de zile ,in cursul procesului civil pentru pretentii ce va urma ,am inteles ca autorul accidentului poate chema in garantie societatea de asigurari (acesta avand asigurare CASCO ,implicit asigurare pentru accident).Intrebarea este : cine face cererea pentru despagubire : persoana vatamata sau posesorul asigurarii , in cazul nostru autorul accidentului ?, iar despagubirea va fi suportata de catre societatea de asigurari?
Răspuns la discuția accident auto
Multumesc tuturor pentru ajutor ! Dar daca ,cazul de fata persoana vatamata este spitalizata de 2 luni ,ancheta politiei nu a fost finalizata deoarece inca nu se cunosc urmarile accidentului asupra starii victimei pentru ca pe langa pierderea ochiului a suferit si multiple fractiuri deschise ale ambelor picioare si fisuri de bazin si este prematur ca medicii sa se pronunte daca aceasta va mai merge sau cum va merge, deci deocamdata nu poate depune plangere prealabila ,termenul de 2 luni se poate prelungi? Se poate constitui ca parte civila in timpul procesului penal care va urma? Mentionez ca autorul accidentulu si-a recunoscut vinovatia si a ajutat financiar ,dar nu in totalitate , pentru ca victima sa primeasca cele mai bune ingrijiri medicale.Politia ete obligata sa sesizeze procuratura pentru a incepe procesul penal ,sau este obligatorie plangerea victimei?
De asemenea se poate face o intelegere legalizata notarial intre victima si autorul accidentului ,intelegere care sa fie prezentata in cursul procesului penal ?