avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate mady88_08

Activitate mady88_08

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Saptamana trecuta am fost anuntata de sef ca voi mai lucra pana la sfarsitul acestei luni deoarece va inchide magazinul:sorry:. Mi-a spus sa aleg daca vreau somaj sau daca vreau sa imi dau demisia. Bineinteles ca am ales somajul. Eu anul acesta mi-am luat doar 4 zile din concediul de odihna, asadar mi-au mai ramas 17 zile...facand un calcul si scazand luna noiembrie si decembrie in total mai am 13 zile din concediu de odihna. Sambata i-am spus ca vreau sa intru in concediu de odihna pana la sfarsitul lunii ca sa nu pierd acele zile. La jumatate de ora dupa ce am plecat sambata de la munca ma sunat si mi-a spus ca nu poate sa imi dea concediu de odihna pentru ca el deja a platit chiria magazinului si ce face acum pierde el sa castig eu. Atunci mi-a spus ca ori vreau sa intru in somaj,ori vreau sa intru in concediu medical pana la sfarsitul lunii...Daca am auzit ca incepe cu santaj,am ales sa vin la munca si sa imi dea somaj...Precizez ca anul trecut am beneficiat doar de 4 zile din concediu de odihna, iar pe zilele ramase de anul trecut nu am primit nimic. Sunt angajata la el de 1 an si 6 luni cu 450lei pe cartea de munca iar de 2 luni sunt cu 4 ore pe zi desi eu lucrez 8ore. Intrebarea mea la dumneavoastra este: Care este suma pe care o voi primi lunar timp de 6 luni de la somaj ?Va multumesc din suflet si va rog sa ma iertati ca am scris asa de mult.:hugall:
Am o societate care poseda un camion cu o remorca.
Am un posibil client din Africa care ar vrea sa o cumpere.
Intrebarea mea este urmatoarea:Care sunt pasii care trebuiesc urmati ptr a vinde masina?
Mai am o intrebare:daca o vand cu 30000de euro, cat din aceasta suma dau la stat?

V-as multumi din suflet daca m-ati putea ajuta cu aceste raspunsuri.
"Testarea ADN postnatala (dupa nasterea copilului) consta in:

Recoltarea de probe sanguine si examinarea grupelor de sange ale parintilor si copilului. Sangele mamei nu este neaparat necesar. Dupa analiza sangelui se compara profilul genetic al copilului cu presupusul sau presupusii tatici ai copilului.

Daca profilele genetice ale copilului si unul dintre potentialii tatici se dovedesc a fi asemanatoare, atunci paternitatea este 100% confirmata.

Testul ADN se mai poate face si prin analiza celulelor recoltate din partea interioara a obrazului. Acelasi test se mai poate efectua si prin recoltarea si testarea cordonului ombilical al copilului.

Se mai pot folosi si alte tipuri de probe biologice (sperma, tesut, par) pentru a efectua un test ADN. Testul ADN la probe de sange, prin noile tehnici de analiza are o acuratete de aproape 100%."

Parerea mea este ca poate fi facut pana la varsta de un an:D...daca gresesc va rog sa ma corectati!
Anul trecut primaria din Constanta mi-a aprobat proiectul de extindere a locuintei. Pana ca acest lucru sa se intample, au fost la mine in curte fel de fel de echipe care verificau solul, masurau curtea...etc. Ei aici a fost problema....cand au masurat suprafata totala, eu in acte am 450 m patrati iar la masuratori au iesit 500 metrii patrati, deci cu 50 de m patrati in plus. Am fost si m-am interesat ce se poate face ca sa pot da drumul constructiei fara sa am probleme mai tarziu. La primarie mi sa spus ca acei 50 de metrii patrati sunt evaluati la pretul pietei si ca m-ar costa 20 de euro metrul patrat. Mi sa parut un pret enorm si de aceea am lasat totul asa, am dat drumul constructiei. Anul viitor ptr a putea face actele casei cu suprafata ptr care am avut proiect trebuie sa lamuresc problema cu acei 50 de m patrati pe care ii am in curte de peste20 de ani . ce sa fac, ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Daca dau primaria in judecata castig acei 50 de metrii fara sa ii mai cumpar? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția impozit pe 2 ore
...mama mea este angajata la o firma de contabilitate unde are functia de secretara pentru 2 ore pe zi si plateste 50 lei pe luna...sper ca te-am lamurit cu ceva;)
Buna ziua! Scriu in numele unei foarte bune prietene care lucreaza ca ajutor de contabila de 1 an jumate la o firma de contabilitate, dar fara carte de munca! Acum problema este urmatoarea...este insarcinata in 12 saptamani, respectiv 3 luni si este studenta anul 2 forma de invatamant zi la Universitatea Spiru Haret. Intrebarea mea catre dvs este :"Poate sa beneficieze de cei 600 lei lunar dupa nastere daca ea este studenta la forma de invatamant ZI?" Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca aici la noi in Constanta i s-a spus ca trebuie sa fie terminata facultatea si sa-si fi dat liceenta ca sa poata beneficia de indemnizatie de crestere a copilului avand in vedere ca nu are carte de munca! Va multumesc anticipat!
PS: Daca poate beneficia de acea indemnizatie ce demersuri trebuiesc facute?
Răspuns la discuția Inchisoare???
Multumesc mult ptr raspuns!=D>
Răspuns la discuția Inchisoare???
Va multumesc pentru raspuns!=D>
Discuție Inchisoare???
Buna ziua! Am si eu o intrebare in legatura cu problema unui prieten mai indepartat! Acum un an sau doi a inselat cateva persoane si anume a luat sume de bani contra anumitor servicii care de fapt nu existau . Acum intrebarea mea este :"Stie cineva cam cati ani de inchisoare se da pentru aceasta infractiune?" . Precizez faptul ca are proces deschis in tribunal, dar vreau sa stiu parerea voastra vis-avis de acest caz! Multumesc!
Răspuns la discuția Puteti va rog sa ma ajutati?
Va multumesc pentru raspunsuri! Cred ca m-am lamurit cat de cat! Cred ca voi vinde firma cu 2000 lei noi ptr ca am inteles ca indiferent de profit ea cam asa se vinde ,mai ales ca firma nu este foarte veche. Cu ajutorul dvs. am aflat lucruri foarte folositoare! Succes pe planul profesional va doresc!