avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate ardnaxela

Activitate ardnaxela

Buna ziua,
In 2010 am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma privata, cu retinerea la sursa de 16 % .In acesta perioada eram angajata cu contract de munca la o alta firma.
Am sunat la CAS si am intrebat daca trebuie sa înregistrez contractul si la ei si am fost trimisa la plimbare cu textul :" doamna nu ai ce face cu banii, daca deja platesti Cass dupa contractul de munca nu mai trebuie si pentru celalalt".
Au trecut 2 ani dar ma gandesc oare totusi nu trebuia sa platesc si la Sanatate ceva??ca nu as vrea sa ma trezesc cu vreo amenda...:">
Buna ziua,
Am nevoie de ajutor la solutionare urmatoarei probleme.
Anul trecut am incheiat un contract de consultanta pe 2 luni cu o societate ( alta decat cea la care sunt angajata) si mi s-a retinut de catre societate impozit 16 % .
Urmeaza sa nasc si as dori sa stiu de unde sau mai bine spus cine imi va oferi o adeverinta care sa ateste acest contract (in afara de adeverinta de la locul de munca )
va mutumesc,
Răspuns la discuția venituri luate in calcul la CCC
ok. legea 148/2005 spune asa: "(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege. "

insa in legea 571/2003 se precizeaza altfel :"Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului
titlu, sunt următoarele:
a)venituri din activităţi independente, definite conform art. 47;
b)venituri din salarii, definite conform art. 56;
c)venituri din cedarea folosinţei bunurilor, definite conform art. 65;
d)venituri din investiţii, definite conform art. 69;
e)venituri din pensii, definite conform art. 72;
f)venituri din activităţi agricole, definite conform art. 75;
g)veniturile din premii şi din jocuri de noroc, definite conform art. 79;
h)venituri din alte surse, definite conform art. 83."

Eu asa o vad toate chestia asta: atata timp cat se face referire la o lege asa cum e definita ea, ar trebui sa se ia in considerare toate aceste venituri.Nu credeti??

Buna ziua,
Sunt insarcinata urmand sa nasc la sfarsitul lui iunie.
Am o nelamurire ref. la veniturile profesionale( supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare)care se iau in calcul la CCC.
Problema mea e urmatoarea: am un automobil dat in chirie unei firme pe baza unui contract declarat la Finante.
Este adevarat ca impreuna cu adeverinta de salarizare pot depune si declaratia de venit ( pentru acel auto inchiriat)????Este aceasta chirie considerat venit ce se ia in calcul la CCC??
Va multumesc,
Răspuns la discuția Plata concediu medical dupa CCC
Am intrebat si la o fima de contabilitate si cei de pe resurse umane sustin ca la calcul se ia in considerare ultimele 6 luni inainte de suspendarea contractului de munca ,
si ca intradevar calculul se face in baza indemnizatiei din adeverinta eliberata de Agentia teritoriala pentru prestatii sociale doar in situatia in care persoana se angajeaza in alt loc de munca dupa cei 2 ani, iar cei de aici nu cunosc " trecutul " d.p.d.v. al stagiului de cotizare.
nu stiu exact cum sa fac, pana la urma este vorba si de interpretarea legii???:">
Am si eu o nelamurire.
O persoana revine la lucru dupa o perioada de 2 ani pentru concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani.
In ziua in care se face reincadrarea in munca , prezinta un concediu medical.
Care este stagiul de cotizare pentru acest Concediu ?

Multumesc mult,
Buna ziua,
In data de 15 noiembrie se incheie concediul de crestere copil. In 16 noiembrie ar fi prima zi de lucru ( in cadrul aceleiasi unitati ). Am un picior rupt deci voi intra in concediu de boala.
Intrebarea e simpla: cum se calculeaza concediu de boala??? in functie de care venituri??se i-a in calcul stagiu de cotizare pe ultimele 6 luni anterioare nasterii copilului???daca da care este legea care atesta acest lucru???

Va multumesc anticipat,
buna ziua,
in cazul in care am luat un credit pe 7 ani pentru achizitie masina , iar amortizarea se face in 4 ani se pot deduce in continuare ratele pentru masina???

Va multumesc,
Buna ziua,

Sunt proprietar de CMI si as dori sa stiu daca daunele morale dint-un proces de malpraxis se pot deduce din cheltuiala cabinetul??
Va multumesc,
Va multumesc pentru raspuns, dar intrebarea mea este care 12 luni: 3 luni concediu prenatal + 9 luni concediu crestere copil ( primul copil) sau 3 luni concediu prenatal + 9 luni venituri inaintea nasterii primului copil??