avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate westkontakt

Activitate westkontakt

Răspuns la discuția bolnav psihic
am uitat sa mentionez ca, desi are medicatie ambulatorie, nu si-o ia...pungi intregi de medicamente de luni/ani de zile s-au aruncat, iar medicul ce il are in tratament, dupa ce a ascultat doleantele parintilor mei, le-a spus ca "asa e boala" si n-are ce face....i s-a solicitat o internare si a refuzat, netinand seama de tensiunea in care traiesc
Discuție bolnav psihic
buna ziua! am un frate care de vreo 20 ani cel putin s-a dat bolnav psihic si a reusit sa pacaleasca sistemul la ora actuala avand pensie de boala si pensie de handicap, insumand cca 700 ron/luna. problema ar fi urmatoarea: parintii mei l-au luat la ei la sat ptr ca, in prima faza a fost boschetar, stand si dormind pe unde apuca, a reusit o perioada la caminele Caritas, dar acolo se sta o perioada determinata, fiind destui ce solicita ajutor...apoi a fost internat la spital de boli nervoase de 2 ori si tot de atatea ori tatal meu l-a scos de mila, crezand ca se va indrepta sau cel putin va fi linistit. parintii mei sunt batrani si nu au niciun ajutor de la el la sat acolo, ba mai mult, de cand se stiu au fost amenintati cu moartea, cu bataia, i-a si lovit de multe ori, distruge bunurile casnice frecvent (de multe ori si-a dat foc propriilor lucruri: haine, incaltaminte, chiar si actelor de identitate), bate violent si fara motiv animalele....acum , de ex, are de recuperat aproape 3000 ron resturi de plata pensii si nu ii poate ridica ptr ca nu are acte ...pana nu demult ii putea scoate tatal meu, dar acum nu mai merge....tatal meu il tot cheama sa-si faca acte si refuza categoric acest lucru, ingreunand situatia parintilor mei si mai mult! parintii mei il vor internat inapoi in spital/azil si cu pensiile cumulate sa-si plateasca cheltuielile acolo....CE TREBUIE FACUT? daca trebuie acordul lui ptr internare, sa stiti din start ca nu si-l va da, promitandu-le parintilor: "va demonstrez ca ma veti intretine voi!"....Multumesc!
buna ziua! am primit o notificarede plata de la TVR timisoara prin care sunt somat sa platesc incepand cu anul 2011, taxa TV (cf. Legii nr. 41/1994) in cuantum de 4 ron/luna, insumand 144 ron.
ca suma, nu pot spune ca este mare, dar ca principiu ma deranejaza deoarece eu am contract de comodat, iar prin acest contrac ma oblig sa platesc toate cheltuielile legate de apartamentul in care am sediul social, inclusiv taxa radio-tv ce apare volens-nolens pe factura de la Enel, factura emisa catre persoana fizica, proprietarul apartamentului.
stiu ca au mai fost astfel de tentative in trecut, dar niciodata nu am platit taxa decat prin factura Enel.
ce ma sfatuiti sa fac?
oricum, nu o pot plati de 2 ori, asta e clar.
multumesc!
Discuție Credit banca
buna ! in 2009 am contractat un credit la o banca si de anul trecut din 2012 august m-am decalat cu platile pentru doua luni, adica am platit cu intarziere de 2 luni ratele, integrale....acum, cateva detalii:
- rata era in jur de 550 ron in descrestere, dar eu plateam 600 ron lunar ptr a mai recupera din deficit
- acum, in sept 2013, ar fi trebuit sa finalizez contractul de credit si ma preseaza banca sa-l inchei, astfel ca mai am vreo 1500 ron datorie, dar nu reusesc
intrebarea mea e urmatoarea:
m-as putea folosi de faptul ca tot acest timp am platit ca parte integranta din rata si un comision de risc? adica, rata in sine este compusa dintr-o suma calculata la care se adauga diferite comisioane si dobanzi si ...etc
acel comision de risc inclus in fiecare rata banuiesc ca este tocmai ptr asa ceva.
acum, daca intereseaza pe cineva matematic, am facut un credit de 20.000 ron din care am primit efectiv 19.500 ron (500 ron mi i-au luat instant la ridicarea sumei drept comision de acordare 2.5% din suma) si din martie 2009 pana in sept 2013 am platit regulat cca 600 ron lunar
buna ziua,

sotia mea trebuie sa nasca dupa jumatatea lunii februarie, este medic stomatolog, are incadrare de 2 ore / zi, iar proprietarul cabinetului vrea sa lichideze afacerea incepand cu 1 februarie 2013.
- sotia mea poate intra in concediu ingrijire copil imediat dupa nastere, avand in vedere ca nu mai are niciun venit? nici macar acel venit platit de firma angajatoare in cele 126 zile de concediu pre- si post-natal
- trebuie sa parcurga neaparat cele 126 zile de concediu pre- si post-natal?

multumesc!
Răspuns la discuția inundatie apartament
multumesc de raspuns, dar cine e vinovatul? vecinul de deasupra sau asociatia ca nu a remediat defectiunea? vecinul de deasupra se poate apara spunand ca nu poate stii ce se intampla in masca, nu se vede si deoadata se infunda...
multumesc!
buna ziua,
tin sa precizez de la bun inceput ca sunt o persoana juridica cu sediul intr-o asociatie de proprietari.
in urma cu 1 saptamana am fost inundat de vecinul de deasupra mea din cauza infundarii intre etaje a scurgerii de la chiuveta de la bucatarie.
existenta unui "dop" a dus la inundarea apartamentului de deasupra mea si apoi, implicit, scurgerea prin ziduri a apei in apartamentul meu si a celui de sub mine (apa in apartamentul de deasupra mea era de 5 cm in bucatarie si la mine curgea apa pe pereti si din intrerupatoare si prize)
avand in vedere cauza inundatiei (nimeni nu stie daca are sau nu un "dop" la scurgerea de la chiuveta din bucatarie sau este in curs de inchidere acel "dop", deoarece toti suntem tributari civilizatiei vecinului de sus daca isi arunca resturile menajere gen grasimi de la prajit, teitei de la supa, orez fiert, etc in scurgerea de la chiuveta) am avut o atitudine intelegatoare fata de vecinul de deasupra mea (el era si plecat cu familia in concediu si parintii lui au venit intr-un suflet sa rezolve problema).
ideea este ca eu trebuie sa zugravesc holul, bucataria si living-ul, basca sa schimb vreo 4 mp de laminate care s-au umflat cand au inceput sa se usuce.
am discutat cu administratorul asociatiei si acesta a spus ca nu are nicio rezolvare ptr mine, intelegand din aceasta (si aceste ganduri mi-au fost confirmate) ca ma poate inunda din aceasta cauza de 100 de ori si tot de atatea ori eu imi voi reface apartamentul (partile afectate) din resurse proprii.
eu i-am propus ca in astfel de situatii sa se apeleze la fondul de reparatii existent, deoarece nu este o culpa voluntara, daca ar fi lasat un robinet deschis sau eu mai stiu ce din vina proprie, sigur incercam sa gasim o solutie ptr amandoi, dar asa...
acum va intreb: este corect? chiar nu pot face nimic? ce rezolvare imi propuneti?
cineva m-a sfatuit sa merg la presedintele asociatiei, sa ii spun sa convoace o comisie care sa constate stricaciunile produse si sa se ia o hotarare in acest sens.
i-am propus administratorului sa facem intr-o zi sa fim toti acasa, toti proprietarii, si la fiecare sa mergem si sa curatam cu "sarpele" scurgerea si apoi...atentie...de fata cu oamenii care fac acest lucru sa trateze propria scurgere cu o cantitate de gel de desfundare sau praf efervescent sau ceva din cele ce sunt pe piata in acest moment ca sa avem constiinta lucrului indeplinit 100% la toti colocatarii si, periodic (lunar) sa se administreze acest tratament de fata cu o comisie (spun acestea deoarece si eu am avut ghinionul sa fiu inundat din aceeasi cauza, doar ca dopul era intre apartamentul meu si cel de sub mine, astfel ca apa imi venea mie in chiuveta de la cei ce o foloseau mai sus de mine...dar am fost acasa si nu am prejudiciat vecinu lde dedesubt, iar de atunci, lunar, imi tratez scurgerea cu un praf efervescent si nu am mai avut probleme - 2 ani)
o idee care mi-a venit daca nu se va rezolva favorabil aceasta situatie, sa imi fac o podea cu cadere spre masca de scurgere a chiuvetei de bucatarie, sa o sparg la nivel cu podeaua si pot pleca in concediu linistit....orice tentativa de inundare va fi in detrimentul celor de sub mine, deoarece toata apa se va scurge in masca blocului si cel care are betonata cumva masca la nivel cu apartamentul va fi ghinionul lui sau se va scurge toata in subsol.

multumesc!
buna seara,
am doua probleme majore:
1. anul trecut, 2010 luna septembrie, am facut cerere de debransare la Colterm SA Timisoara, mi s-a dat un bilet cu stampila cu numar de inregistrare pe care scria "TEMP TOT" (adica Temporar Total din cate am dedus) dupa ce , in prealabil le-am solicitat aceasta debransare mentionand ca imi voi instala centrala termica....am fost intrebat daca sunt primul, am raspuns negativ, au controlat si apoi mi-au dat acel bilet
acum, acest an, am auzit ca nu mai este valabila acea chestie (adica anul trecut m-a, debransat total, am scos caloriferele vechi, toata instalatia am inlocuit-o cu una noua, tevi si radiatoare noi, etc DOAR PTR 1 AN ??????), ca nu se mai aproba debransari, ca termenul limita a fost mutat de la 30 septembrie la 31 august deoarece Primaria Timisoarei a dat o "lege" pe ultima suta de metri ca sa nu se debranseze o gramada de cetateni sa ramana Colterm-ul fara platitori
..............................
si in acest caz voi fi pus inapoi la plata ca si cum, as avea incalzire de la ei
cica trebuie urmatoarele documente:
- plan de debransare !!!!!!!!!!!!!!!!! o imbecilitate prin care te scapi de 150 ron cum ca cineva se uita pe planul blocului , in speta al tevilor, plan copiat de la IPROTIM pe care scrie 3 cuvinte, asta daca nu oboseste
- te duci cu toate actele sa te scoata din evidenta blocului ca apartament ce nu mai are componente radiante, deci sa nu te mai bage la calcul (o alta imbecilitate, deoarece acum este totul pe ceas si cat arata ceasul principal al blocului, se imparte la numarul de apartamente NEDEBRANSATE TOTAL SAU PARTIAL SI SE CALCULEAZA PLATA AFERENTA FIECARUI APARTAMENT )
ar mai fi , ca suparfata radianta (daca poti numi asa ceva tevile ce strabat camerele de sus in josul blocului si pe care nu ai cum sa le tai, ca le tai caldura tuturor, dar le izolezi ca sa nu existe discutii cum ca "TE MAI INCALZESTI SI DE LA NOI, CEI CE PLATIM LA COLTERM SI TU NU")
- tevi ce fac subiectul punctului 2.
sunt acuzat de vecini ca eu nu contribui la factura emisa de Colterm, ca la mine incalzirea e zero si mi-au spus ca e undeva la 30% din valoarea "normala" a unei plati a unui apartament nedebransat.....adica daca incalzirea din iarna 2010-2011 a fost pe la 300 ron (iau un minim ptr un apartament ca al meu de 2 camere de la mine din bloc), ar fi trebuit sa platesc, sa nu zica vecinii ca-i fur, undeva pe la 100 ron / luna PTR NIMIC !!!!!!!!!!!!!!
Intrebarea mea este simpla: CE MA FAC?

MULTUMESC!
Buna ziua,
de curand am initiat procedura de a-mi monta centrala de incalzire individuala in apartament. Zis si facut. Am demarat lucrarile cu tot ce implica aceasta: acordul de debransare in primul rand si apoi lucrarea in sine.
Doar ca , traind in Romania si facturile de incalzire ce vin de la Colterm fiind uriase, noi, romanii, platim in avans agentul termic pe care nu ni l-a furnizat inca distribuitorul.
Pana aici toate bune, acceptam sa platim si vara ca sa nu ne cocoseze in iarna.
Acum intervine faza cu recuperarea banilor dati in avans. Am inteles de la administrator ca se platesc cu cca 3 luni in avans, adica luna octombrie, de cand ,oficila s-a dat verde la caldura, eu am platit-o in augustsau iulie.
Ideea e ca eu am platit niste servicii de care nu mai beneficiez, debransandu-ma si blindandu-mi toti "consumatorii" (caloriferele, in casa mai ramanand tevile de trecere de la coloana comuna, dar, la o adica le izolez si pe alea si gata).
Intrebare: cum imi recuperez banii dati in avans ptr incazirea de care nu mai beneficiez ???
Multumesc!
Florin Borza
Răspuns la discuția taxa radio-tv
multumesc de raspuns, dar nu stiu cum as putea sa rezolv direct cu Enel. sa merg la ei si sa le explic situatia? atunci ar trebui anuntata si Soc. de radiodifuziune, ptr ca si ei sunt implicati. sau care ar fi mersul? De la Soc. Radio-tv nu am primit decat proforme, pe care contabila mi-a spus ca nu sunt obligat sa le platesc. in plus si taxe astronomice (m-au incadrat la firme cu peste 100 angajati, cel mai mare tarif, ca cica ei nu au date despre firma mea decat de la Reg. Com. , dar acolo sunt toate datele). Eu cred ca merg si la intimidare. Am vorbit si face-to-face cu o directoare de acolo. Daca platesc si eu, ar insemna sa platesc de doua ori aceeasi taxa, si prin factura de curent (pers. fizica) si direct lor (ca pers. juridica). cum ma sfatuiti sa fac? mai sunt precedente de acest gen si cum s-au rezolvat?
Multumesc!