avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Marioara Amarie

Activitate Marioara Amarie

cadru legal nu este!
Răspuns la discuția Credit in concediul prenatal
Depinde de politica bancii. Sunt banci care accepta si indemnizatia concediu pentru crestere copil.
pot sa completez doar ca ITM-ul foarte rar isi face datoria fata de salariat.Persoana de la ITM uita de foarte multe ori ca este si el salariat.
Răspuns la discuția declaratia 112
Da se poate. In interiorul acelor explicatii vedeti ca puteti descarca varianta pdf sau xml .Eu am descarcat acum cateva ore.Pe la mijlocul paginii afisate gasiti programul.
costul este de 45 euro plus tva,pentru un an.
Reinoirea peste un an 30 euro plus tva .
Răspuns la discuția registrul de plati si incasari
Daca aveti ca activitate comert cu amanuntul ve-ti avea 4 rublici in registrul.
Si atentie ! nu lasati nici un rand liber.Face-ti totalul pe luna si continuati pe randul urmator.
Proprietarul terenului este .Insa pe lista mijloacelor cumparate prin licitatie nu este trecut acest transformator ci scrie doar instalatie electrica.De fapt de acest termen instalatie electrica ca si cum ar fi transformator se foloseste proprietarul spunand ca are drepturi depline asupra transformatorului.
Deci eu nu am un document din care sa rezulte ca el este proprietarul transformatorului; nu am un document din care sa decurga o tranzactie intre aceste doua firme: de inchiriere , de folosinta,etc.
Instanta imi cere sa calculez chiria care ar trebui sa o plateasca cealalta persoana juridica care a fost racordata la acel TRAF.Proprietarul terenului initial si-a dat acordul catre Electrica pentru a-l racorda pe vecinul sau la TRAF.De acest TRAF din 1977 pana dupa 1989 s-a folosit fostul SMA si CAP.
Eu as vrea sa stiu daca pot calcula aceasta chirie(fara nici un document de tranzactie intre cele doua) sau nu.Stiu ca pentru a face un raport trebuie sa am documente ca baza.
Astept ajutor in continuare.Multumesc
Problema este ca eu trebuie sa fac calculul pentru instanta .Firma care are terenul (si acolo este si transformatorul) cere chirie la alta firma care era conectata la acel transformator, insa nu exista nici un act intre ele.
Pentru a face acest raport eu trebuie sa am la baza documente.Eu nu am calitatea de a include transformatorul in patrimoniul firmei ca plus de inventar .Nu sunt salariata sau proprietara firmei - a aparut acest litigiu si instanta imi cere sa calculez chirie.
Prin incetarea contractului, dv-stra nu mai trebuie sa prestati servicii pentru firma respectiva .Asa este legal, doar daca prin contract v-ati angajat sa depuneti anumite situatii(declaratii) ultimei luni de lucru.
Răspuns la discuția Concediu prenatal
ve-ti fi in concediu medical la toate cele 3 firme si ve-ti fi retribuita corespunzator.
Atentie ca ve-ti avea doar un certificat medical care se depune la firma de baza(8 ore) iar pentru celelalte firme va trebuie copii dupa certificatul medical legalizate la notar.