avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate cosmi24

Activitate cosmi24

buna ziua...problema mea este k vreau sa divortez doar ca nu am certificatul de casatorie in original ci doar o copie...certificatul de casatorie mi l-a rupt sotul....pot depune actele de divort cu acea copie pana obtin un duplicat al certificatului de casatorie? va multumesc
buna ziua.. am constat ca mi-am pierdut certificatul de casatorie si nu stiu cum sa obtin un altul... m-am casatorit in Botosani dar acum locuiesc in Resita...trebuie sa merg pana acolo pt a obtine un altul...va rog sa ma ajutati...
buna seara...vreau sa incep sa lucrez in austria dar sunt pensionara de drept in Romania... Am 64 de ani... Intrebarea mea e daca faptul k voi lucra cu forme legale in Austria va conduce la anularea pensiei din tara...
va multumesc
Răspuns la discuția primesc indemnizatia?
am lucrat pana in data de 1 aprilie la o firma dupa care mi-am dat demisia, urmand sa ma angajez la o alta firma... Nu am mai reusit sa ma angajez si mi s-a spus de catre o persoana ca as avea o sansa in cazul in care mi-as plati cartea de munca din mana si as plati si contributia la casa de sigurari de sanatate... Va rog sa ma indrumati cumva... Nu mai stiu ce sa cred... De la Indemnizatii mi s-a spus k nu pot sa imi platesc cartea de munca si sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului...
Va multumesc
Buna ziua... Am inteles de la o persoana cunoscuta ca as putea sa imi platesc cartea de munca " din mana" si sa platesc contributie si la casa de asigurari de sanatate si as putea sa imi iau indemnizatia de crestere a copilului... Va rog sa ma ajutati si sa imi dati un sfat...
Va multumesc
buna ziua... Va rog sa ma ajutati... Eu nu mai lucrez si nu pot beneficia de concediul de crestere a copilului si implicit de indemnizatia de crestere a copilului. Intrebarea mea este daca sotul meu poate lua aceasta indemnizatie, si daca valoarea ei poate fi stabilita prin cei 85% din salariul pe care il are. Mentionez ca salariul lui pe cartea de munca este in jurul a 1200 lei.

va multumesc
buna ziua... nu mai lucrez de o luna de zile si sunt insarcinata in 6 luni. Sunt casatorita si as vrea sa stiu daca pot beneficia de asigurarea sotului, in cazul in care trebuie sa ma internez in spital sau pentru medicul de familie.
va multumesc
buna ziua... intrebarea mea este daca imi pot plati cartea de munca personal pentru a beneficia de concediul de crestere a copilului. sunt insarcinata in 6 luni si pe data de 31.03.2010 mi-am dat demisia de la firma la care lucram. de la indemnizatii mi s-a spus k trebuie sa ma angajez in alta parte. este obligatoriu?
va rog sa ma ajutati


va multumesc
intreruperea e de la 1 pana la data de 22 a lunii respective. va multumesc
am intrerupere o luna pe cartea de munca... mai pot beneficia de concediu de crestere a copilului si implicit de indemnizatia de crestere a copilului?