avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate dorintm

Activitate dorintm

Buna ziua,
Am verificat in baza de date CEDAM si apar asigurat in ultimii 3 ani la Astra Asigurari.
Aceasta firma este in faliment acum...Exista vreo posibilitate sa obtin vreun document de la ei (aceeasi adeverinta de care are nevoie si dl. Leu_Capoeira).

Multumesc.
Buna ziua,
Am tot scris de problemele mele aici, si aproape mereu am primit raspunsuri sa fiu lamurit, va multumesc pentru asta.
Acum am alta problema si as dori sa-mi spuneti parerea voastra.
In anul 2006 vecinul "face" un acord fals cu copropietarii si foloseste acest acord pentru obtinerea unei autorizatii, ca ii era necesar.
Eu descopar acest fals in 2015....
Am citit despre prescriptie, si inteleg ca persoanei care a facut falsul nu i se mai poate face nimic.
Acel act fals face parte din documentatia pentru obtinerea unei autorizatii.

Intrebarea este, se poate face ceva acum in privinta acelui act fals?

Multumesc
Buna ziua,

Va descriu o problema putin cam incurcata, poate ma veti ajuta cu un raspuns.
Intr-o curte comuna, in anul 2005 un vecin a construit fara autorizatie o terasa, si a amenajat in pod o mansarda ocupand si suprafata de pod de deasupra mea. Inspectorii din Primarie constata in 2005 printr-un PV edificarea constructiilor si ii da un termen de intrare in legalitate. Termenul expira si vecinul nu intra in legalitate. Apoi in 2006 la multe insistente Primaria vine la fata locului si constata mansardarea podului si deasupra terasei, tot fara autorizatie, la fel primeste un termen de intrare in legalitate, iar dupa expirarea lui findca nu a intrat il actioneaza in instanta. Dupa ani buni, perioada in care eu am tot umblat pe la Judecatorie, si multe altele, mai exact prin 2011 se termina acel proces cu hotarare definitiva pentru aducerea constructiei la starea initiala. Eu initial am crezut ca asta se refera si la constructiile edificate si care au fost sanctionate in 2005.
Dupa ce am reanalizat foarte atent in amanunt, am descoperit problema cu PV din 2005 in care i s-a dat termenul de intrare in legalitate.
Normal ar fi fost ca dupa expirarea termenului de intrare in legalitate, daca nu a obtinut autorizatia sa fie actionat in instanta vecinul. Asta nu s-a intamplat.
Am cerut un raspuns oficial de la Primarie referitor la masurile luate de ei dupa expirarea termenului de intrare in legalitate, iar raspunsul lor a fost simplu, sec...ca, contravenientul nu a fost actionat in instanta dupa expirarea termenului de intrare in legalitate.

Vreau sa va mai mentionez ca din 2005 vecinul a mai obtinut concesionare teren pe care se afla constructia ilegala, autorizatie de functionare care nu sunt 100% in regula (de ex. pentru concesionare si constructie avea nevoie de acordul coproprietarilor care nu il are).

Eu ma gandesc ca daca se aplica legea atunci dupa primul PV, nu mai existau celalalte probleme (procese, drumuri, stres etc.).

Intrebarea este daca acum mai pot face ceva in privinta asta.
Se mai poate face ceva in legatura cu acel PV din 2005 in care, zic eu, nu s-a respectat legea de catre Primarie si prin care eu am fost privat de mai multe lucruri.


Multumesc!
Răspuns la discuția Documente eliberate de Primarie
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Primaria, prin directia Urbanism a emis un catre un beneficiar un proces verbal de receptie cu Nr. UR.....-011315, apoi dupa o perioada i-a trimis tot beneficiarului o adresa cu Nr. UR....-11315 dar cu data diferita.
Apoi dupa alta perioada, a primit o autorizatie de functionare tot cu acelasi numar: UR.....-11315.

Am constatat ca exista 3 documente emise de directia Urbanism, cu acelasi numar, dar cu date diferite.

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.
Este posibil asa ceva?

Multumesc.

Buna ziua,

Va descriu o problema si va rog sa ma ajutati cu pareri.
Intr-o curte comuna un vecin prelungeste podul casei cu o terasa acoperita care este sustinuta de doi stalpi, aceasta terasa fiind construita fara autorizatie, lucru care a fost constatat de Primarie. Apoi dupa aproximativ 1 an, obtine si concesionarea acelui teren.

Este normal ?
Se poate anula acel contract de concesionare?


Multumesc.
Buna,

Am sa va descriu o problema si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri daca se poate.
Un vecin a obtinut o autorizatie de functionare pentru niste constructii cu valabilitate de 1 an. Apoi a dat Primaria in judecata sa-i completeze autorizatia de functionare cu inca doua constructii. Procesul impotriva Primariei s-a terminat la 1 an si 3 luni de cand a obtinut autorizatia de functionare, si Primaria a fost obligata sa-i completeze autorizatia doar cu o constructie.

Intrebare:
La data cand s-a terminat procesul adica la 3 luni de cand a expirat valabilitatea autorizatiei de functionare, ea mai avea valabilitate? Tinand cont ca a fost proces deschis referitor la completarea autorizatiei.
Buna ziua,

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Deci, in anul 2007 doi vecini (X si Y) dintr-o curte comuna deschid proces celorlalti vecini pentru rectificare CF. Apoi tot in 2007 alt vecin (Z) deschide un proces celor doi vecini (X si Y) tot cu o problema de CF. Apoi procesul intentat de X si Y se suspenda pana la solutionarea procesului intentat de Z. Procesul intentat de Z se intinte pana in 2015, cand s-a terminat. Acum am primit citatie sa ma prezint ca -sa pus pe rol procesul suspendat, intentat de X si Y.
Problema care o vad eu este ca in momentul de fata vecinii X si Y, cei care au intentat procesul pentru rectificare CF nu mai sunt proprietari in acel imobil.
Ce se intampla cu acest proces in situatia asta?
Răspuns la discuția Punere dosar pe rol
Multumesc pentru raspuns.

Din ce am discutat cu d-nul politist care mi-a luat declaratiile si a facut cercetarile mai departe, mi-a spus ca el a facut tot ce trebuie si acum totul este la procuror, dar pana ajunge dosarul la rand mai poate dura, ca mai sunt dosare din anii trecuti.

Nu stiu daca este asa, eu as vrea sa merg intr-o audienta la procuror, dar inainte am zis sa va intreb pe dvs.

Multumesc.
Buna ziua,

Am facut 2 plangeri penale, din cate stiu s-a facut rechizitoriul daca zic bine, exista deja numar de dosar, dar inca sunt in asteptare.
Eu m-am gandit sa merg in audienta la procurorul de la Parchet si sa-i spun motivele pentru care doresc sa se puna mai repede pe rol.
Exista posibilitatea sa se puna mai repede pe rol?

Mentionez ca faptele pentru care am facut plangerile penale sunt mai vechi, dar solutionarea lor are legatura cu alte fapte care se fac in prezent, iar eu sunt prejudiciat. Posibil ca atunci cand vor ajunge pe rol (peste luni, ani) sa nu se mai poata face nimic.

Multumesc !