avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate neludip

Activitate neludip

Am contactat un imprumut de 2650 ron de la HORACREDIT IFN ptr nevoi medicale urgente sineputand sa-l returnez mi-au somat sa platec la 14 zile ,600ron numai sa aman plata. Am achitat de 2 ori cate 800 ron si o data 900ron,dar neputand sa achi integral imprumutul m-am trezit ca am sa platesc inca 4380 ron.I-am contactat zilnic telefonic si prin e-mail,cerandu-le sa-mi ofere posibilitatea de a returna creditul in rate suportabile dar mi-au raspuns cu reticenta si amenintari.Va rog daca puteti sa-mi oferiti o solutie ptr a depasiacest impact major..Va multumesc anticipat.
Care sant consecintele juridice si financiare a nerambursarii unui imprumut de la o persoana fizica cu garantie teren extravilan
In 2017 am construit din osb un corp de casa compus din 2camere,baie si bucatarie.Ce trebuie sa fac sa o inscriu la primarie in vederea impozitari ca anexa la casa batraneasca ce figureaza pe rol?
daca sant o persoana cu handicap gr 1(scleroza multipla) pot beneficia de scutiri sau reducere la plata taxelor notariale percepute de notar la dezbaterea succesiunii dupa decesul tatalui meu
Concubina mea doreste sa consolideze si sa extinda casa batraneasca a parintilor ei in calitatea de unic mostenitor si avand procura notariala de administrare simpla din partea acestora.Totodata mentionez ca este pensionata pe caz de boala,grad 1de handicap.Intrebare Poate beneficia de anumite facilitati fiscale in demersul de a solicita autorizatie de consolidare si extindere ptr casa parinteasca ?
Fiind nascut pe 17 Dec 1956 si avand vechime 40 de ani(grupa 2_a din februarie 1981)pe data de 20.12.2016 mi_am depus dosarul de pensionare si de la 03.01.2017 mi_am luat concediu de odihna ptr anul in curs. Intrebari 1.Cu ce procent voi fi penalizat inconditiile in care cei de la resurse umane mi_au calculat ca de drept as iesi la pensie de drept in Dec 2017. 2.Daca pot sa nu mai lucrez dupa terminarea concediului de odihna pana la primirea deciziei de pensionare anticipat si ce trebuie sa inteprind in acest sens. Multumesc
Am cumparat in 1996 o casa impreuna cu fosta sotie-copropietara-de care am divortat in 2000 si care a plecat prima data in ITALIA si ulterior in SPANIA,unde locuieste actualmente:In toata aceasta perioada a revenit in tara sporadic si in 2010 ptr a se razbuna,in perioada in care eu eram plecat in concediu-impreuna cu fiul nostru,caruia i-am dat cheile de la casa-a vandalizat intraga casa,a facut cerere de deconectare de la energie electrica si apa curenta.Am depus plangere penala impotriva acestora si in perioada 2010-2016 am reparat casa si am reconectat-o la apa si curent si am iesit in indiviziune comform partajului,achitand sume considerabile.In 2116 am reusit sa iau legatura cu fosta sotie-desi POLITIA nu a gasit-o,chiar daca in 2016 am depus o noua cerere -si m-am oferit sa-i cumpar partea din casa.A cerut 50000 euro-desi casa nu valoreaza decat 70000-75000 de euro-si a trecut la amenintari ca ma va distruge si ca atunci cand va iesi la pensie.,se va muta in casa.In acest context,m-am hotarat sa vand partea din casa ce_mi apartine,ptr a ma delimita definitiv de ea si constient de faptul ca ea va incerca sa-mi faca probleme-asteptand probabil sa mor-VA rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa vand.
Sant nascut la 17.12.1956,m-am angajat in iunie 1976,am plecat in armata si din 1978 pana in prezent muncesc continuu(sept1978-feb 1981 la un loc de munca iar din feb 1981 pana in prezent lucrez la acelasi loc de munca).Data fiind situatia actuala in care cei care conduc compania rasplatesc profesionalismul,loialitatea si seriozitatea(nu am avut abateri disciplinare si calificativul cu care am fost notat in tot acest timp a fost doar FB sau RIDICAT)as dori sa stiu cand ma pot pensiona.Va multumesc si astept raspuns.Mentionez ca in perioada 1981-2001am lucrat in grupa a-2-a de munca.
Discuție PONTAJ
In luna dec2015,am fost in C O-10ZILE(17 DEC-31 DEC)iar din 04 IAN2016 am intrat in CO-15ZILE.Mentionez ca lucrez in program tura 12/24-12/48;As dori sa ma ajutati,lamurindu-ma-daca este corect sa fiu pontat pe data de 03.01.
.2016-compensatie-12 ore(din orele suplimentare efectuate anterior intrarii in CO(10ZILE ptr 2015 si 15ZILE ptr 2016)si daca lucrand in tura eram obligat sa ma prezint la serviciu in data de 23.01.2016,desi la regimul de lucru de 160 de ore ptr luna ianuarie 2016,am efectuat 180 ore(15zile CO=120 ORE+5 TURE =60 ORE].Doresc sa stiu daca in aceste conditii,;la data de 24 ian 2016 efectuind tura de 12 ore(24/25.01.2016)sa fiu pontat 12 ore in conditiile in care 24ian este zi festiva(nelucratoare).Va rog sa-mi raspundeti si sa ma sfatuiti cui ma pot adresa,in condtiile in care acest fel de pontaj a devenit o regula impusa de companie de 10ani ptr 800 de angajati ce lucreaza in tura .
Comform graficului intocmit in luna noiembrie 2015 ptr concediu de odihna din 2016,figurez in concediu legal-15 zile in perioada 01-22 ianuarie 2016 si 20-31 decembrie 2016;Mi-a fost aprobat concediu,s-a intocmit bon de concediu,comform rgulamentu-lui si mi s-a dat pirma de vacanta,comform contractului de munca individual.Ulterior am fost imformat verbal ca pe perioada din ianuarie sa ma prezint la serviciu sub amenintarea ca daca nu ma vo prezenta,voi fi trcut in pontaj -LIPSA. Am cerut lamuriri in scris si mi s-au refuzat. In aceeasi ordine mi s-a refuzat cererea ptr 2 ture libere insumand 24 ore,desi figurez cu 60 ore efectuate suplimentar,care nu mi-au fost platite desi sant mai vechi de 60zile de la data efectuarii;Va rog sa ma ajutati spunandu-mi cum sa actionez ptr a nu-mi periclita situatia in conditiile in care dupa 40 ani in 2016 intru in ultimul an inainte de pensionare;Va multumesc anticipat.