avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Cornila

Activitate Mihaela Cornila

O intrebare am si eu in legatura cu subiectul acesta.Sa va prezint putin cum am procedat : o salariata de-a noastra, expirandu-i perioada pentru care a fost suspendat cimul pentru cic, nu s-a mai intors la munca.am trimis adresa acasa, tot felul de instiintari, procedura de cercetare disciplinara in lipsa si mai apoi desfacerea cimului cf.61, a - codul muncii.Acum intrebarea mea vine: cum opereaza contabila in programul de salarii daca eu nu am intocmit un act aditional de reluare activitate? ea zice ca are nevoie de un act prin care sa opereze in programul ei reluarea de activitate si mai apoi desfacerea cimului.Am gresit eu neintocmind un act aditional de reluare activitate? tin sa precizez ca eu consider ca nu am cum sa intocmesc un act de reluare activitate atata timp cat nu am si o cerere din partea salariatei in acest sens.Va multumesc.Astept un raspuns....
Răspuns la discuția NOUL COR
Aceeasi intrebare o am si eu.....in plus, daca functia de modelier confectii COR 347112 facea parte din grupa 3(inv.liceal, postliceal etc.) acum face parte din grupa 2(studii superioare), implicit este nevoie si de diploma de st.superioare? pentru ca salariatii incadrati pe aceasta functie nu au diploma de stud.superioare. ar trebui sa fac modificare de functie cu un corespondent pentru modelier dar din grupa 3 ?
Ma poate ajuta si pe mine cineva intr-o problema legata, bineinteles, de noul Revisal?!
Fara sa-mi dau seama am adaugat un nou salariat la o alta societate decat cea care trebuia.Acum nu stiu cum sa-l sterg, sa nu-mi apara in lista de salariati sau contracte.Habar nu am!!!
Va rog, daca ma poate ajuta cineva......
Va multumesc pentru raspunsurile date, aceeasi parere pe care o are dnul Tudor Valeriu, o am si eu , doar ca am dorit si parerea celorlalti cu mai multa experienta ca mine. :D Va multumesc inca o data dnule Tudor Valeriu!
In ceea ce priveste raspunsul dat de Freeelis tin sa mentionez ca poate nu m-am facut eu inteleasa foarte bine, dar nu am gresit incetandu-i cim-ul cu data de 28.06.2011 pentru ca chiar asta este data cand i-a incetat cim-ul incheiat pe perioada determinata, si nu pe data de 27.06.2011. A fost o simpla coincidenta ca doctorul sa-i dea c.m. pana pe 27.06.2011, iar c.i.m. sa-i expire pe 28.06.2011.
Va doresc numai bine!
Răspuns la discuția codul muncii republicat
Adica incepand cu data de 18.05.2011(data cand a fost publicat in M.Of.), la o angajare pe perioada determinata conform art.81 lit.b (in "vechiul" Cod al Muncii) acum devine conform art.83 lit b. si ca si modificare majora, nu mai esti limitat la 2 prelungiri de contract ci la cate ai nevoie, bineinteles in termenul prevazut de 36 de luni? Iar la demisia salariatului fara preaviz, art.79(7) devine art.81(7) ?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Revisal
Cred ca pe aici ma situez si eu cu urmatoarea "problema" : societatea la care o salariata se afla in CCC a fuzionat cu o alta societate, prin urmare este radiata.acum cand salariatei i se termina CCC ii operam in carnetul de munca transferul de la societatea radiata la societatea cea noua si "mai mare" dar intrebarea mea este: daca persoana respectiva vrea sa demisioneze sau revenita la serviciu ii apare o modificare la functie(de exemplu) cum operez eu in revisal, salariata fiind tot la societatea ce a fost radiata??? Trebuie sa modific ceva la sectiunea"transfer la alta entitate"(revisal)?
nujtiu cat de bine am pus problema dar va rog daca stiti sa-mi dati un raspuns.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediere art.65, instiintare
Va multumesc frumos de raspunsuri!!!
Răspuns la discuția Concediere art.65, instiintare
Spuneti-mi va rog daca societatea are sediul intr-un judet iar salariatul are domiciliul in alt judet unde este corect sa se faca cererea de chemare in judecata de catre salariat(reclamant) pentru societate(parat).
Multumesc!!
Răspuns la discuția Schimbare functie
am si eu o intrebare legata de contractele de munca in urma fuziunii unei societati cu alta. ambele societati au acelasi administrator. societatea "mica", care s-a contopit cu cea "mare" are o doamna directoare(contract de munca 8 ore pe postul de "director societate comerciala").Tot doamna in cauza are contract si pe societatea cea "mare" ca agent vanzari cu 2 ore.Acum intrebarea mea este: cum trebuie sa procedez ca sa o pot incadra ca agent vanzari cu 8 ore pe societatea cea "mare" ? Ii desfac contractul de munca (director societate) cu acordul ambelor parti si ii fac act aditional de schimbare salar si timp de munca la contractul de agent vanzari?

nu prea stiu cum sa procedez corect. in CM nu este mentionat decat faptul ca la absorbtia unei societati de catre alta salariatii nu-si pierd drepturile si nu pot fi concediati pe acest motiv.
Va rog, astept raspunsuri!
Multumesc!!
In calitate de parat pot merge la tribunal cu citatia primita sa studiez dosarul depus de reclamat (fond - conflicte de munca)?