Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila in proces penal

Buna ziua,
O persoana (reclamant in cadrul dosarului penal) se poate constitui parte civila inca din faza de incepere a urmaririi penale? Acest lucru se face printr-o cerere scrisa? Cum trebuie procedat?
Cu stima
Exista posibilitatea de a va consituti parte civila in orice moment al urmaririi penale.
(sa aveti in vedere model de @r.gabi mai sus ).
Odata sesizata instanta de judecata si citit rechizitoriul , posibilitatea de a preciza daunele morale si materiale savarsite prin infractiune nu mai exista , decat cu acordul tuturor partilor litigante.
Va sfatuiesc sa precizati defalcat sumele de bani cu titlu de despagubiri , si , totodata sa pastrati orice inscris doveditor.

Succes.;)
Buna ziua,
In cadrul dosarului sunt 3 invinuiti. Cererea de solicitare daune materiale si morale se indreapta catre fiecare invinuit in parte sau per dosar?
Cu stima
Cererea de constituire de parte civila se indrepata impotriva celui/celor care v-au cauza paguba/dauna.
In mod cert,aveti nevoie de avocat,iar cheltuielile ocazionate de plata onorariului,va vor fi restituite prin sentinta judecatoreasca.
Buna seara,
Doresc un sfat- la solicitarea daunelor materiale trebuiesc trecute in cerere sumele pentru fiecare chitanta, factura separat si mentionata si nr. factura/chitanta ori numai suma totala ce rezulta din insumarea acestora?
Cu stima
Se trece suma totala dar e bine sa indicati toate chitantele.