Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila in proces penal

Buna ziua,
O persoana (reclamant in cadrul dosarului penal) se poate constitui parte civila inca din faza de incepere a urmaririi penale? Acest lucru se face printr-o cerere scrisa? Cum trebuie procedat?
Cu stima
Sotul merege in instanta si se constituie parte civila cu contravaloarea prejudiciului.
Ataseaza la dosar dovezi cu privire la cuantumul acestuia,orice acte justificative ale cheltuielilor efectuate(chitante,bonuri,facturi,etc)
Poate solicita si daune morale.
Formuleaza probe in dovedirea prentiilor civile,acte,martori,eventual expertiza.
r.gabi a scris:

Sotul merege in instanta si se constituie parte civila cu contravaloarea prejudiciului.
Ataseaza la dosar dovezi cu privire la cuantumul acestuia,orice acte justificative ale cheltuielilor efectuate(chitante,bonuri,facturi,etc)
Poate solicita si daune morale.
Formuleaza probe in dovedirea prentiilor civile,acte,martori,eventual expertiza.

Multumesc pentru informatii.
As mai avea o intrebare. La locul accidentului nu a fost decat politistul rutier care intamplator trecea pe acolo. Putem sa il propunem ca martor pe acesta? Sau putem propune ca martor un prieten de al nostru, care a ajuns ulterior la fata locului. ...Pentru ca alti martori nu au mai fost acolo....si nefiind din localitate..?!?

Multumesc.
Reclamantul care este si parte civila in dosar trebuie sa fie prezent in instanta?
Cu stima
Partea civila trebuie sa fie prezenta in instanta pentru a -si dovedi pretentiile cu probe,pentru a participa la proces.
Politistul care a facut constatarile nu se citeaza ca martor
Va trebuie martori care cunosc in legatura cu fapta si eventual martori pentru dovedirea unor pretentii civile.
Este recomandabila,in limita posibilitatilor materiale,angajarea unui aparator care sa ii sustina cauza partii vatamate,urmand ca la terminarea procesului cheltuielile de judecata sa fie recuperate de la inculpat