Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept executional penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept executional penal

Invatamantul superior in penitenciare. Este invatamantul superior indiferent de forma o conditie conforma legii 275/2006,de reducere a perioadei de executare cu parte din pedeapsa considerata ca fiind executata pe baza muncii prestate-instruire scolara?
Aveti perfecta dreptate!Din exterior problema este extrem de subiectiv analizata.Societatea considera ca intr-un penitenciar exista exclusiv acele ,,scursuri" ale sale si nu insista asupra consistentei termenului FIINTA UMANA.Fiind in interior timp de 7ani am avut posibilitatea sa analizez stiintele dreptului romanesc in raport de conditia mea.Este posibil sa fi avut o mica doza de subiectivism insa va asigur ca am facut tot ce este posibil, uneori cu duritate asupra persoanei mele, pentru a ramane obiectiv in analize.Despre problema recunoasterii fractiei din pedeapsa ce poate fi considerata pe baza instruirii scolare prin invatamantul universitar, va pot informa ca am obtinut acel castig printr-o exceptie de neconstitutionalitate.Este drept aceasta nu a ajuns la Curte, insa am reusit sa stimulez ratiunea unei instante compusa din magistrati tineri, cu aspiratii pozitive si foarte mult caracter pozitiv.As fi interesat de solutia Dlui. Boroi pe care nu mi-ati comunicat-o.Multumesc