Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuzul de a semna actul aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuzul de a semna actul aditional

In cazul in care un angajat refuza sa semneze un act aditional la contractul individual de munca ce este de facut si care este baza legala ?
Cea mai rapida varianta, este incetarea c.i.m. cu acrordul partilor , art.55 lit.b C.mun. ... insa acest mod de incetare nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj ..

Este avantajos pentru dvs o concediere in baza art.65 C.mun. , situatie care va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Conform art 55 , lit b daca depun o cerere de demisie pot sa plec fara preaviz de 21 zile cred ca e acuma obligatoriu.Fiindca mi-am gasit un alt loc de munca dar inca nu am spus sefilor mei unde vreau sa mut acuma trebuie sa negociez la noul loc de munca si apoi plec.
nelutu_pop, utilizator
Conform art.55 lib C.mun. nu puteti depune cerere de demisie ... art.55 lit.b C.mun = incetarea c.i.m. cu acordul partilor si nu prin demisie.

Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor, fie prin demisie (art.81 C.mun.) ....
Deci daca plec conform art 55, lit b nu este necesar preaviz dar daca plec cu demisie art 81 atunci trebuie neaparat preaviz ..... am inteles corect?
Ati inteles corect ... :)