Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuzul de a semna actul aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuzul de a semna actul aditional

In cazul in care un angajat refuza sa semneze un act aditional la contractul individual de munca ce este de facut si care este baza legala ?
multumesc!
Buna ziua,
Pe scurt, am fost trimis la un curs de catre angajator si astazi(la o saptamana dupa inceperea) am primit un act aditional in care scrie ca in cazul in care vreau sa plec mai devreme de 5 ani din firma trebuie sa platesc cursul, valoarea scade in fiecare an.
Nu vreau sa semnez acest act aditional, sunt cumva obligat sa il accept/semnez?
Nu sunteti obligat sa-l acceptati actul aditional daca nu va convine ceea ce este inclus in acesta.

Insa, potrivit art.198 alin.2 C.mun., durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.
asta inseamna ca nu este nimic ce m-ar putea obliga sa semnez actul aditional.
Va multumesc
Nu au cum sa va oblige sa semnati un astfel de act.