avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen admitere barou

Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul acesta dreptul la Iasi la frecventa redusa si as dori sa imi incerc norocul participand la concursul de admitere in barou ca avocat stagiar.ce sanse imi dati ???
Ai dreptate @Murgu in ce priveste sumele percepute ideea este ca aceste aberatii ar trebui sa dispara si sa fie de trista amintire pentru toti candidatii iar UNBR ar fi cazul sa se autosesizeze si sa ia masuri drastice din moment ce taxele de inscriere la examen in tabloul avocatilor sunt destul de mari sa mai vina si aceasta pretentie nejustificata din partea av indrumatori.
Buna seara,dragi colegi!

Achiesez la cele spuse de voi referitor la fabuloasele sume percepute de pseudoindrumatori. Imi cer scuze,insa astfel de persoane care "isi permit" sa pretinda astfel de sume nu prea sunt compatibile cu profesia de avocat.
UNBR ar trebui sa ia o pozitie ferma vis-a-vis de cei in cauza,sa faca ceva cat mai curand-fie sa interzica sub pedepse drastice aceste...practici,fie sa le legalizeze si atunci vor intra in avocatura doar cei care indeplinesc..."criteriile".;)

Spor la studiu & seara frumoasa va doresc!
multumesc tuturor pentru incurajare. sincer...eu nu stiu in ce categorie sa ma includ, ori sunt ghinionista pentru ca stau in constanta(cernavoda), iar in baroul de aici se intra f.f. greu, stiu persoane cu SITUATII f bune care au renuntat sa mai incerce aici si au dat in diverse alte judete, ori sunt o norocoasa, ptr ca sa zicem ca as putea gasi indrumator, insa in bucuresti....unde m-as descurca destul de greu din pct de vedere financiar(daca m-as descurca). destul de greu, dar totusi imi doresc (cred ca sunt un pic"sado-maso"). o seara buna si spor la invatat...sau odihna placuta!
Citeam declaratia min justitiei care cu privire la examenul de admitere la INM propunea scoaterea grilelor si gasirea unei alte modalitati de examinare.Oare UNBR o sa introduca grile cand altii se gandesc sa renunte la ele ?? Parerea mea este ca examenul va fi tip clasic cu subiecte sinteza.Sau o sa scoata de tot examenul de admitere ceea ce ar impaca pe toata lumea si nu ar mai fi atata scandal.
De abia atunci selectia naturala isi spune cuvantul si drept urmare cum in facultate intram multi si putini terminam asa si aici multi ori vor renunta de buna voie ori vor fi siliti din lipsa de clienti.... ceea ce mi se pare ca ar fi un criteriu de selectie dupa competenta.
Nu trebuie sa luati in nume de rau ce am scris eu deoarece eu vorbesc la general avand in vedere realitatile societatii de azi si care sunt zilnic mediatizate........:) [ exemplul cu cei de la bac care au scris cu totii baieti si fete numele Popescu Ion care era dat de model practic asa ii chema pe toti ].......#-o
Am vazut si eu declaratia d-lui Predoiu cu privire la scoaterea grilelor si gasirea altor modalitati de testare. Dupa mine, introducerea unor probe bazate pe subiecte tip sinteza ar face mai mult rau. Grilele, asa cum sunt ele, bune, rele, gresite sau nu, usoare sau imposibile, nu lasa loc de subiectivism sau interpretari la corectare. In plus de asta, prin sistemul grilelor se poate testa cunoasterea materiei de la cap la coada in cele mai mici detalii, prin multimea de intrebari din formular. La sinteze, daca pici pe subiect, esti intrat, desi poate, n-ai citit decat jumatate din materie si ai avut pur si simplu bafta. Pentru sinteze trebuie sa tocesti de-a binelea, sa inveti pe de rost definitii, clasificari, conditii, termene, etc., ca sa le poti reproduce pe foaia de examen. Daca luam in considerare volumul imens de informatie care ar trebui memorata, as spune ca examenul tip sinteza va fi mai greu decat grila. Degeaba ai inteles mecanismul si degeaba esti in stare sa faci anumite conexiuni intre notiunile insusite si chiar sa reproduci notiuni de baza, pe care le-ai memorat ca ti s-au parut importante ori ca ti-au placut tie mai mult, daca nu poti sa dai un raspuns exact si complet intrebarii, nu iei baremul.
Cu toate acestea, sinteza testeaza si alte abilitati ale candidatului, absolut necesare desfasurarii activitatii de avocat: coerenta in gandire si in exprimare, scrierea corecta, ordonarea ideilor si dezvoltarea acestora, s.a.m.d.
Dupa mine, fie ce-o fi. Poate cineva acolo sus ne iubeste si tine cu noi:innocent:
Astept si eu, ca si voi, decizia unbr. Spor!

PS:innocent:
(sa se dea grile inchise=D> )

Alte discuții în legătură

Mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la nomina? karmacoma21ro karmacoma21ro Eu personal am invatat tratatele la civil si procedura dar cum timpul e limitat si lucrez pana dupa-amiaza imi raman putine ore de studiu seara:\"> la penal, ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)