Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea copilului

sunt disperata.am plecat impreuna cu sotul in urma cu 5 ani in Spania.aici au inceput problemele si ne-am separat.el a plecat in alt oras.relatia a ramas buna.Acum dupa 5 ani aflu ca a bagat divort si m-a bagat la abandon de domiciliu,fetita a ramas cu soacra mea,pentru ca are probleme de sanatate grave,si e data in plasament.Cum s-a putut face acest lucru?si ce am eu de facut in acest sens pentru a recapata fetita?
am si eu o intrebare:
acum copilul este pe numele meu , dar in momentul in care tatal fetitei mele o va recunoaste, exista o posibilitate ca, copilul sa-mi fie incredintat mie, si de ex. sa pot calatori cu el in strainatate fara sa mai cer acceptul tatalui copilului? sau acest procedeu este doar pt. cuplurile care au divortat?
Daca filiatia copilului din afara casatoriei este stabilita fata de ambii parinti, incredintarea lui se hotaraste potrivit acelorasi dispozitii care se aplica si in cazul parintilor divortati.
Doamna Romascanu - multumesc pt. raspuns
romascanu a scris:

Daca filiatia copilului din afara casatoriei este stabilita fata de ambii parinti, incredintarea lui se hotaraste potrivit acelorasi dispozitii care se aplica si in cazul parintilor divortati.

si cum exact se hotaraste acest lucru? prin hotarare judecatoreasca adica e nevoie de un proces sau de ex. putem merge la un avocat unde tatal sa semneze un act prin care imi incredinteaza copilul?
Imi pare rau ca vin cu vesti rele dar nu poate iesi cu copilul din tara fara acordul tatalui.

avocat Claudiu Lascoschi