Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2008

Buna seara. Am si eu o nelamurire.
Este adevarat ca la urmatorul concurs de admitere in Barou, va fi un numar de locuri, sau se va desfasura ca pana acum?
Roxana Roxana, Consilier juridic
DIANA AVA a scris:

Spuneti-ne si noua cum a decurs intalnirea de azi de la UNBR ?

ihi, acu nu vreau sa te superi pe mine Diana. Tu "strigi " in gura mare si vrei totul de-a gata. Adica sa se duca altii pentru tine sa-ti rezolve problemele...si daca se poate, sa-ti faca si un memoriu in numele tau :whistle: si sa ti-l si depuna.

DIANA AVA a scris:

PS 1. NU AVEM CURAJUL DE A NE SUSTINE PROPRIILE.....DREPTURI......LIBERTATI.....
SOLIDARITATEA ? ...(NOTIUNE....ABSTRACTA...CONFUZA...)
CUM NE-AM IMAGINAT CA AM PUTEA FI....AVOCATI....?
ASA?....( NU NE PUTEM SUSTINE PROPRIILE ....DREPTURI, LIBERTATI....MA GANDEAM LA COFRATERNITATEA...IN MOD ABSTRACT....PREVAZUTA DE STATUT -.....SI ALTELE) ?
PS 2 . STIU CA NU ESTE PERMIS SA SCRIEM CU CARACTERE MARI....CER SCUZE....DAR....VA ROG NU AS DORI SA EXPLIC PT CE SCRIU IN ACEST MOD.

SARBATORI FERICITE !
SAH
Eu sunt din IASI. Ai inteles gresit intrebarea mea. Nu am fost personal la UNBR, dar am depus la IASI ceea ce aveam de depus pentru inceput. La ora 16,15 astazi mai erau depuse 3 memorii, cu mine 4 din 60 de candidati respinsi. Urmeaza UNBR......
Intrebarea mea referitoare la cum a fost la UNBR, era doar in sensul de a vedea daca s-au intalnit mai multi candidati, daca au facut si o petitie comuna, pulsul....in general.....
ContSters52707, utilizator
Buna seara,
te rog sa-mi spui si mie cum ai redactat memoriul inaintat la UNBR, astazi din pacate nu am reusit sa ajung din cauza serviciului- sfarsit de an si toata lumea are ceva de vizat la juridic- sper ca maine sa ajung si eu sa depun 'dar pana acum nu am reusit sa concep/redactez unul.
Ai primit un numar de inregistrare de la secretariat?
Ar fi interesant de aflat daca la nivel national exista o metodologie/procedura prin care sa fie reglementat modul de corectare pt. contestatil, mai exact care este punctajul permis a se acorda intre nota data la prima verificare si nota obtinuta in urma contestatiei, fara a se pune semne de intrebare fata de competentele evaluatorilor.
Eu am rugat pe cineva de la Min. Invatamantului sa se intereseze( la Liceu de exemplu daca sunt acordate mai mult de 2 puncte se pun probleme fata de competenta evaluatorilor si se merge pana la recorectarea tuturor lucrarilor).
Cred ca ar fi fost foarte interesant ca cele doua liste sa ajunga in presa, ar fi cantarit mai mult decat orice memoriu depus de noi.
Sa vedem atunc,i cum se vor explica diferentele de genul- de la nota 3 la nota 9.
O seara buna.
Buna seara, da am primit un numar de inregistrare va trimit si MEMORIUL:

Domnului Presedinte,

Uniunea Nationala a Barourilior din Romania -Bucuresti

Subsemnatul………………………………..,formulez prezentul :

Memoriu

Prin care va aduc la cunostiinta ca in luna decembrie 2008,m-am prezentat la examenul de admitere in profesia de avocat. Notele pe care le-am obtinut au fost urmatoarele:

1.Organizarea si exercitarea profesiei de avocat-Admis
2.Drept civil-
3.Drept procesual civil-
4. Drept penal -
5.Drept procesual penal -

Pentru faptul ca n-am fost admis am formulat Contestatie la toate obiectele enumerate mai sus , deoarece consider ca trebuia sa am note mult mai mari. Rezultatul obtinut la Contestatie a fost urmatorul;
……………………………………………………………………………………………………………….
Rog ca atunci cand se vor reanaliza lucrarile mele :

-Drept civil
-Drept procesual civil
-Drept penal
-Drept procesual penal

respectivele Comisii sa faca trimitere si la modul in care la Contestatii urmatorii candidati au obtinut note mult mai mari. Va exemplific mai jos aceste cazuri:
…………………………………………………………………………………………………………………..
Subsemnatul, cu permisiunea dumneavoastra apreciez ca lucrarile mele n-au fost verificate in mod corect si pentru aceasta m-am adresat dumneavoastra.
Cererea mea este motivata de faptul ca exista o diferenta exagerata de mare intre notele acordate de cele doua Comisii.etc.

Data, Semnatura

DOMNULUI PRESEDINTE ………………………………………………………………….
Ideea cu presa este foarte buna!Acum sa vedem curajosii care fac ceva!!!
fb]aura mustiata a scris:

Buna seara,
te rog sa-mi spui si mie cum ai redactat memoriul inaintat la UNBR, astazi din pacate nu am reusit sa ajung din cauza serviciului- sfarsit de an si toata lumea are ceva de vizat la juridic- sper ca maine sa ajung si eu sa depun 'dar pana acum nu am reusit sa concep/redactez unul.
Ai primit un numar de inregistrare de la secretariat?
Ar fi interesant de aflat daca la nivel national exista o metodologie/procedura prin care sa fie reglementat modul de corectare pt. contestatil, mai exact care este punctajul permis a se acorda intre nota data la prima verificare si nota obtinuta in urma contestatiei, fara a se pune semne de intrebare fata de competentele evaluatorilor.
Eu am rugat pe cineva de la Min. Invatamantului sa se intereseze( la Liceu de exemplu daca sunt acordate mai mult de 2 puncte se pun probleme fata de competenta evaluatorilor si se merge pana la recorectarea tuturor lucrarilor).
Cred ca ar fi fost foarte interesant ca cele doua liste sa ajunga in presa, ar fi cantarit mai mult decat orice memoriu depus de noi.
Sa vedem atunc,i cum se vor explica diferentele de genul- de la nota 3 la nota 9.
O seara buna.

Foarte perinent! Este evident ca lucrurile nu pot ramane asa! Un semn al recunoasterii implicite a incorectitudinii corectarii este acela ca listele din 15 decembrie au disparut de pe web-site-ul Baroului.Noroc ca estista pe alte site-uri si se pot compara notele! Memoriul trebuie depus cat mai curand posibil, prin fax sau la posta, cu confirmare de primire ! Mult succes!P.S.
La U.N.B.R. am primit nr.de inregistrare; ieri, pe la ora 12-13 erau deja multe memorii depuse .
danapopa88, utilizator