Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2008

Buna seara. Am si eu o nelamurire.
Este adevarat ca la urmatorul concurs de admitere in Barou, va fi un numar de locuri, sau se va desfasura ca pana acum?
Roxana Roxana, Consilier juridic
Maine la 10 la UNBR.
UNIUNEA NAŢIONALÃ A BAROURILOR DIN ROMÂNIA
CONSILIUL UNIUNII
HOTÃRÂREA NR. 297
15 decembrie 2007
În conformitate cu dispoziţiilor art. 63 lit. h) din Legea nr. 51/1995 pentru
organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, republicată în Monitorul Oficial
al României, partea I, nr.113 din 6 martie 2001 astfel cum a fost modificată
prin Legea nr. 255/2004 privind modificarea şi completarea Legii nr.51/1995
pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, publicată în Monitorul
Oficial al României, partea I, nr.559 din 23 iunie 2004, (denumită în continuare
Lege) şi art. 295 alin. (1) – (3) din Statutul profesiei de avocat, publicat în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 45 din 13 ianuarie 2005 astfel cum
a fost modificat prin Hotărârea nr. 10 din 29 iunie 2007 a Congresului
avocaţilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 511 din 31
iulie 2007,
Având în vedere necesitatea reactualizării taxei prevăzute în Decizia
Consiliului Uniunii Naţionale a Barourilor din România (în continuare U.N.B.R.)
nr. 76/17 iunie 2005, în raport de cuantumul cheltuielilor ocazionate de
organizarea examenului pentru dobândirea titlului profesional de avocat
definitiv,
Consiliul Uniunii Naţionale a Barourilor din România adoptă prezenta
HOTÃRÂRE:
Art. 1 – În condiţiile prevăzute de art. 295 alin. (1) din Statutul profesiei
de avocat, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 45 din 13
ianuarie 2005 astfel cum a fost modificat prin art. I pct. 7 din Hotărârea nr. 10
din 29 iunie 2007 a Congresului avocaţilor, publicată în Monitorul Oficial al
României, Partea I, nr. 511 din 31 iulie 2007, în trimestrul I al anului 2008,
Consiliile Barourilor pot organiza examenul pentru dobândirea titlului
profesional de avocat definitiv, dacă se constată că există un număr suficient
de candidaţi care justifică organizarea examenului începând cu data de 25
februarie 2008.
Art. 2. – Taxa de înscriere la examen destinată Baroului care
organizează examenul poate fi stabilită de barouri în cuantum de cel mult 700
RON. Distinct de aceasta, prin chitanţă separată / ordin de plată separat,
Baroul va încasa o taxă de 119 RON ce revine U.N.B.R.
Pentru încasarea taxei se va utiliza chitanţier separat de cel folosit
pentru activitatea curentă.
Chitanţele se întocmesc în 3 exemplare, dintre care originalul şi al doilea
exemplar se vor înmâna candidatului.
Din sumele astfel obţinute, Barourile vor vira în contul U.N.B.R., cota
parte ce revine U.N.B.R. în sumă de 119 RON (100 RON + 19 RON TVA) prin
ordin de plată, în cel mult 3 zile de la data începerii examenului, prin decont ce
va cuprinde şi „Lista candidaţilor înscrişi la examen”, care au achitat taxa de
înscriere la examen.
Taxa de înscriere la examen se restituie candidaţilor care nu s-au
prezentat la susţinerea examenului din motive obiective, justificate cu acte
doveditoare, în proporţia stabilită prin hotărârea Consiliului Baroului, precum
şi candidaţilor retraşi anterior afişării listelor cu rezultatele verificării îndeplinirii
condiţiilor de participare la examen.
Cererea de restituire a taxei de înscriere la examen se depune la Barou.
Pentru cota parte virată la U.N.B.R., cererea se înaintează de către Barou la
U.N.B.R., pentru soluţionare.
Cererea se soluţionează în termen de 30 de zile de la înregistrare,
respectiv de la comunicarea acesteia de către Barou la U.N.B.R.
Art. 3. – Prezenta hotărâre se comunică barourilor prin poşta
electronică şi se publică pe website-ul www.unbr.ro
Barourile vor asigura publicitatea hotărârii pe raza teritorială de
competenţă.
P R E ª E D I N T E ,
Av. dr. Gheorghe FLOREA
=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>LA MULTI ANI DOMNULUI ELIS=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>
Spuneti-ne si noua cum a decurs intalnirea de azi de la UNBR ?
La multi ani Domnule Elis !!! Va multumesc pt ajutorul acordat tuturor forumistilor. Sarbatori fericite !

A afisat si Galatiul......am luat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D