Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 2 plati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

2 plati la intretinere

Bune ziua, am o mare dilema si as avea nevoie de ajutor. Locuiesc intr-o gars , dar imi petrec timpul mai mult la prietenul meu. Acum sefa de administratie din blocul in care sta prietenul meu mi-a cerut sa-i aduc o adeverinta semnata si stampilata de la asociatia de care tine gasoniera unde stau in mod legal(sunt bagata in cartea de imobil a blocului cu toate datele personale,chiar daca stau cu chirie) pentru a nu fi nevoita sa ma treaca la intretinere si la apartamentul prietenului meu. Seful de scara si secretara de la administratia blocului in care locuiesc au semnat, dar seful de asociatie refuza sa-mi puna stampila pe motiv ca nu intra in atributiile lui si pt ca nu stie c o sa fac eu cu acea adeverinta, kiar daca eu i-am explicat cat se poate de frumos motivul... Ce ma sfatuiti sa fac?
Corect. Din pacate "trecerea la cotele de intretinere" o intelege fiecare dupa cum are interesul. Administratorul sau presedintele ii vaneaza pe cei care sub un motiv sau altul se ascund si asta pentru ca fiind mai multi la intretinere si cota fiecarei persoane va fi mai mica. Cei cu zugravi in casa sau cu rude venite pentru 2 zile si ramase 2 luni ar dori sa se sustraga platii cotelor pentru zugravi sau musafiri pe motivul "ciupelii" din bunul comun.
Oare cand vom intelege ca daca platim azi pentru zugravul din casa noastra, maine vom putea pretinde si vecinului sa-i plateasca intretinerea soacrei care a venit in toamna si mai pleaca in primavara?
musac a scris:

dar utilizeaza mai mult utilitatile de la parinti.Cred ca normal ar trebui sa plateasca intretinerea la parinti si sa aduca dovada la celalalt apartament
Domnule musac, ce nu vrei sa intelegi? Omul este musafir la apartamentul parintilor sai, fiind si proprietari, zi de zi, iar seara se intoarce la apartamentul sau, al carui proprietar este si pentru care trebuie sa-si achite obligatiile fata de asociatia de proprietari al carei membru este! Acest lucru este valabil si pentru parintii sai, care isi achita obligatiile in aceleasi conditii. Este atat de greu de inteles sau dumneata doresti altceva sa induci?
tudorioan a scris:

musac a scris:

dar utilizeaza mai mult utilitatile de la parinti.Cred ca normal ar trebui sa plateasca intretinerea la parinti si sa aduca dovada la celalalt apartament
Domnule musac, ce nu vrei sa intelegi? Omul este musafir la apartamentul parintilor sai, fiind si proprietari, zi de zi, iar seara se intoarce la apartamentul sau, al carui proprietar este si pentru care trebuie sa-si achite obligatiile fata de asociatia de proprietari al carei membru este! Acest lucru este valabil si pentru parintii sai, care isi achita obligatiile in aceleasi conditii. Este atat de greu de inteles sau dumneata doresti altceva sa induci?

Domnule Musac de unde stiti ca consuma utilitati si care este problema daca au ceasuri pt consum?
este un caz de exceptie..si dvs ca avocat stiti ca fiecare asociatie poate obliga pe respectivul la plata.Important este ..care v-a castiga?
Fiecare putand dovedi ca respectivula fost in apartamentul respectiv mai mult de 15 zile...Asociatia de zi va veni cu dovezi ca a locuit mai mult decat acolo unde are mutatia..si poate mentiona ca mai ramanea si peste noapte.E vb de interpretare nu de..neintelegere.
Vezi..bunica sta cu nepotul..nepotul este la bunica...si altele.Dar important este sa ne lamurim..nu sa incercam sa dovedim cine este cel mai ..dintre ceilalti..E vb doar de a discuta diferite situatii pt a sti cum sa reactionam in situatii asemanatoare...Am sa incerc sa nu mai deranjez..scriitorii de pe forum...
Domnule musac, divaghezi! Vii cu exemple puerile! Oricum, presedintii si administratorii asociatiilor de proproprietari se considera mai presus de lege mai tot timpul! dicatam situatii pe text de lege, nu in afara ei!