Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 2 plati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

2 plati la intretinere

Bune ziua, am o mare dilema si as avea nevoie de ajutor. Locuiesc intr-o gars , dar imi petrec timpul mai mult la prietenul meu. Acum sefa de administratie din blocul in care sta prietenul meu mi-a cerut sa-i aduc o adeverinta semnata si stampilata de la asociatia de care tine gasoniera unde stau in mod legal(sunt bagata in cartea de imobil a blocului cu toate datele personale,chiar daca stau cu chirie) pentru a nu fi nevoita sa ma treaca la intretinere si la apartamentul prietenului meu. Seful de scara si secretara de la administratia blocului in care locuiesc au semnat, dar seful de asociatie refuza sa-mi puna stampila pe motiv ca nu intra in atributiile lui si pt ca nu stie c o sa fac eu cu acea adeverinta, kiar daca eu i-am explicat cat se poate de frumos motivul... Ce ma sfatuiti sa fac?
Alexandru02 a scris:

am si eu o mica nelamurire.... daca am 2 apt., ambele cu contoare de apa, caldura, gaze, curent, si ziua stau intr-unul(cu parintii), iar noaptea in celalalt(in care nu mai locuieste nimenil) .... daca platesc deja intretinere la unul dintre ele si administratorul celuilalt bloc vrea sa ma treaca si la celalalt apt..... avand in vedere ca stau mai mult de 15 zile in fiecare, se poate intampla sa platesc intretinerea la ambele?
Acum, cine este proprietarul apartamentului unde locuiesc parintii? Daca acestia sunt proprietarii de drept si de fapt inseamna ca trebuie sa-si indeplineasca obligatiile pe care le are fata de asociatia de proprietari, platind cheltuielile de intretinere lunar. Daca dvs. sunteti proprietar al celuilalt apartament, trebuie sa indepliniti aceleasi obligatii fata de asociatie. Nu se poate spune ca sunteti obligat la doua plati pentru cheltuielile de intretinere. Si daca, ar fi real ceea ce ati relatat, tot aveti obligatia sa platiti pentru ceea ce consumati cu parintii. Asta este valabil si la cheltuielile cu utilitatile( electicitate si gaze).
Alexandru02 a scris:

am si eu o mica nelamurire.... daca am 2 apt., ambele cu contoare de apa, caldura, gaze, curent, si ziua stau intr-unul(cu parintii), iar noaptea in celalalt(in care nu mai locuieste nimenil) .... daca platesc deja intretinere la unul dintre ele si administratorul celuilalt bloc vrea sa ma treaca si la celalalt apt..... avand in vedere ca stau mai mult de 15 zile in fiecare, se poate intampla sa platesc intretinerea la ambele?
ceva nu este in regula cu matematica dvs ... mai mult de 15 zile inseamna minim 16 (nu se spune minimi, ci mai mult)
deci 16+16=32. dupa cunostintele mele, o luna are maxim 31 de zile, nu 32 ;)
in decursul lunii iulie, presedintele blocului nostru a convocat desinta comitetului executiv , una dintre decizii fiind
"2.Stabilirea perioadei pentru care proprietarii, respective chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana. Scutirea sa se efectueze numai in situatia in care persoanele in cauza nu locuiesc o luna intreaga (sau mai multe luni). Nu se admit fractiuni de zile din luna (Legea 230/2007,art25, cap IV , art 3 si 4)"

in termenul legal am depus o contestatie pe aceasta tema si am trimis-o prin recomandata pe adresa asociatiei , deoarece am fost dat afara de la biroul asociatiei de catre presedinte, care mai era si baut, iar acum astept sa-mi vina raspunsul.
va precizez ca art 25 prevede
"Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor de investitii pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar are o pondere egala cu cota-parte din proprietatea comuna;
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
e) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv.
(2) Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
(3) In situatii exceptionale , hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.
(4) Hotararile adunarilor generale se consemneaza in registrul de procese-verbale al asociatiei de proprietari, se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica, in scris, tuturor proprietarilor. "

ce parere aveti domnilor avocati/juristi/consultanti juridici ?
ce anume defineste sintagma "situatii exceptionale", mai ales in contextul in care aceste hotariri s-au luat in sedinta comitetului executiv, nu in adunarea generala?
ContSters62736, utilizator
carol_lorac a scris:

Alexandru02 a scris:

am si eu o mica nelamurire.... daca am 2 apt., ambele cu contoare de apa, caldura, gaze, curent, si ziua stau intr-unul(cu parintii), iar noaptea in celalalt(in care nu mai locuieste nimenil) .... daca platesc deja intretinere la unul dintre ele si administratorul celuilalt bloc vrea sa ma treaca si la celalalt apt..... avand in vedere ca stau mai mult de 15 zile in fiecare, se poate intampla sa platesc intretinerea la ambele?
ceva nu este in regula cu matematica dvs ... mai mult de 15 zile inseamna minim 16 (nu se spune minimi, ci mai mult)
deci 16+16=32. dupa cunostintele mele, o luna are maxim 31 de zile, nu 32 ;)
in decursul lunii iulie, presedintele blocului nostru a convocat desinta comitetului executiv , una dintre decizii fiind
"2.Stabilirea perioadei pentru care proprietarii, respective chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana. Scutirea sa se efectueze numai in situatia in care persoanele in cauza nu locuiesc o luna intreaga (sau mai multe luni). Nu se admit fractiuni de zile din luna (Legea 230/2007,art25, cap IV , art 3 si 4)"

in termenul legal am depus o contestatie pe aceasta tema si am trimis-o prin recomandata pe adresa asociatiei , deoarece am fost dat afara de la biroul asociatiei de catre presedinte, care mai era si baut, iar acum astept sa-mi vina raspunsul.
va precizez ca art 25 prevede
"Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor de investitii pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar are o pondere egala cu cota-parte din proprietatea comuna;
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
e) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv.
(2) Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
(3) In situatii exceptionale , hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.
(4) Hotararile adunarilor generale se consemneaza in registrul de procese-verbale al asociatiei de proprietari, se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica, in scris, tuturor proprietarilor. "

ce parere aveti domnilor avocati/juristi/consultanti juridici ?
ce anume defineste sintagma "situatii exceptionale", mai ales in contextul in care aceste hotariri s-au luat in sedinta comitetului executiv, nu in adunarea generala?
Legea nr.230/2007 este o lege potrivnica proprietarilor care sunt si membri in asociatii in multe privinte. In general, presedintii de asociatii impreuna cu administratorii se considera stapani peste acestea si actioneaza in consecinta. Asa ca, despre respectarea legii nici nu se mai pune problema. Doar traim in Romania!!!
Daca stai mai mult la prietenul tau, cum ai scris in mesaj, inseamna ca trebuie sa platesti intretinerea la blocul prietenului tau, iar la blocul in care locuiesti cu chirie si cu acte in regula sa faci o cerere de scoatere de la plata cotelor pe o perioada de N luni sau pe ce perioada crezi necesar si asta pentru ca e normal sa platesti cotele acolo unde locuiesti si unde, in fond, consumi. Lasand la o parte aberatia cu 15 zile care e foarte greu de demonstrat si de contorizat daca nu ai un paznic la usa apartamentlui, in aceasta situatie sunt o multime de oameni (printre care te numeri si tu, dupa cum vad) care trebuie sa se lupte cu ingustimea de minte sau reaua-vointa a unor administratori si sefi de asociatii. Deci fa o cerere de scoatere de la plata intretinerii la blocul in care stai cu chirie si motivul pentru care ceri asta sa fie de exemplu ca esti plecata mai mult timp din localitate. ....mai scrie-ne si apoi vom mai vedea...
carol_lorac a scris:

Alexandru02 a scris:

am si eu o mica nelamurire.... daca am 2 apt., ambele cu contoare de apa, caldura, gaze, curent, si ziua stau intr-unul(cu parintii), iar noaptea in celalalt(in care nu mai locuieste nimenil) .... daca platesc deja intretinere la unul dintre ele si administratorul celuilalt bloc vrea sa ma treaca si la celalalt apt..... avand in vedere ca stau mai mult de 15 zile in fiecare, se poate intampla sa platesc intretinerea la ambele?
ceva nu este in regula cu matematica dvs ... mai mult de 15 zile inseamna minim 16 (nu se spune minimi, ci mai mult)
deci 16+16=32. dupa cunostintele mele, o luna are maxim 31 de zile, nu 32 ;)
in decursul lunii iulie, presedintele blocului nostru a convocat desinta comitetului executiv , una dintre decizii fiind
"2.Stabilirea perioadei pentru care proprietarii, respective chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana. Scutirea sa se efectueze numai in situatia in care persoanele in cauza nu locuiesc o luna intreaga (sau mai multe luni). Nu se admit fractiuni de zile din luna (Legea 230/2007,art25, cap IV , art 3 si 4)"

in termenul legal am depus o contestatie pe aceasta tema si am trimis-o prin recomandata pe adresa asociatiei , deoarece am fost dat afara de la biroul asociatiei de catre presedinte, care mai era si baut, iar acum astept sa-mi vina raspunsul.
va precizez ca art 25 prevede
"Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor de investitii pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar are o pondere egala cu cota-parte din proprietatea comuna;
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
e) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv.
(2) Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
(3) In situatii exceptionale , hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.
(4) Hotararile adunarilor generale se consemneaza in registrul de procese-verbale al asociatiei de proprietari, se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica, in scris, tuturor proprietarilor. "

ce parere aveti domnilor avocati/juristi/consultanti juridici ?
ce anume defineste sintagma "situatii exceptionale", mai ales in contextul in care aceste hotariri s-au luat in sedinta comitetului executiv, nu in adunarea generala?

nu este nimic in neregula cu matematica mea... poate nu m-am exprimat indeajuns de clar: eu stau ziua la parintii deoarece aici lucrez, impreuna cu tata. Seara ma duc la apartamentul meu (unde dorm), deci 1 luna de zile eu trec pe la ambele apt., asta insemnand mai mult de 15 zile( minim 16) in ambele. Nelamurirea mea este: unde trebuie sa fiu trecut la intretinere? doar intr-unul sau in ambele?