Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 2 plati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

2 plati la intretinere

Bune ziua, am o mare dilema si as avea nevoie de ajutor. Locuiesc intr-o gars , dar imi petrec timpul mai mult la prietenul meu. Acum sefa de administratie din blocul in care sta prietenul meu mi-a cerut sa-i aduc o adeverinta semnata si stampilata de la asociatia de care tine gasoniera unde stau in mod legal(sunt bagata in cartea de imobil a blocului cu toate datele personale,chiar daca stau cu chirie) pentru a nu fi nevoita sa ma treaca la intretinere si la apartamentul prietenului meu. Seful de scara si secretara de la administratia blocului in care locuiesc au semnat, dar seful de asociatie refuza sa-mi puna stampila pe motiv ca nu intra in atributiile lui si pt ca nu stie c o sa fac eu cu acea adeverinta, kiar daca eu i-am explicat cat se poate de frumos motivul... Ce ma sfatuiti sa fac?
Doar daca ai norocul sa gasesti muncitori-robotei care sa lucreze 24 de ore:)
musac a scris:

totusi legea prevede ca daca ai muncitori in apartament mai mult de 15 zile ..ii pui la intretinere..
Care lege prevede ceea ce afirmi, domnule musac? In niciun caz nu este vorba de Legea nr.230/2007!
pentru Musac - Nu scrie in nicio lege despre muncitori
pentru Carol-lorac - muncitorii sunt si ei persoane care consuma lift (daca e cazul), electricitate (ca toata lumea din bloc), fac mizerie (uneori mai mare decat restul locatarilor), fac gunoi alaturi de locatari, pot consuma si gaze daca in apartament se afla un aragaz.
Ramane la latitudinea presedintelui asociatiei sau a administratorului (acolo unde el face legea in bloc) sa-i treaca sau nu la intretinere. Dupa parerea mea nu e rau daca sunt trecuti pentru ca ei cauzeaza cateva inconveniente locatarilor. In principiu la cotele de intretinere ar trebui sa fie trecute persoanele care, intr-un fel sau altul, consuma ceva din serviciile care se platesc prin cotele de intretinere si nu simplul fapt ca dorm peste noapte acolo. La cote nu se plateste dormitul, ci consumul serviciilor.
Discutia era in spiritul legii 230/2007 si se referea la persoanele care locuiesc intr-un apartament, deci sunt trecute si in cartea de imobil, pentru care se plateste: cota salar administrator, cota salar femeie de serviciu/cota salariu alte persoane remunerate, gunoi, lift, etc; altfel putem discuta despre "persoane" ca: pisici, ciini, canari, papagali, pesti, hamsteri, etc:) Deci daca acei muncitori lucreaza 8-10-12 ore pe zi, ei n-au ce cauta in lista de intretinere
dborsanu a scris:

Discutia era in spiritul legii 230/2007 si se referea la persoanele care locuiesc intr-un apartament, deci sunt trecute si in cartea de imobil, pentru care se plateste: cota salar administrator, cota salar femeie de serviciu/cota salariu alte persoane remunerate, gunoi, lift, etc; altfel putem discuta despre "persoane" ca: pisici, ciini, canari, papagali, pesti, hamsteri, etc:) Deci daca acei muncitori lucreaza 8-10-12 ore pe zi, ei n-au ce cauta in lista de intretinere
nu este obligatoriu ca sa fie trecuta in cartea de imobil persoana care urmeaza a fi trecuta la intretinere. daca ati avut musafiri care AU LOCUIT mai mult de 15 zile la dvs, acestea pot fi trecute la intretinere.