avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire nivel salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire nivel salar

Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce salar ar trebuie sa-l angajez?#-o
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 07:30, 4 Martie 2008
ametist a scris:

Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce salar ar trebuie sa-l angajez?#-o


Este vorba de angajare pe post de vanzator (produse nealimentare).
Pe certificatul de absolvire nu este mentionata nici o calificare obtinuta, ci doar calificativul f.bine.
Care este salariul minim de angajare in acest caz?
Vad ca nu ai inteles. Nu este important ce este scris pe diplomele angajatului. Important este pe ce post vrei sa-l angajezi. Il poti angaja ca necalificat respectand salariul minim de 500 ron.
abcdeadi a scris:

Vad ca nu ai inteles. Nu este important ce este scris pe diplomele angajatului. Important este pe ce post vrei sa-l angajezi. Il poti angaja ca necalificat respectand salariul minim de 500 ron.


Cum poti spune ca nu este important ce scrie pe diploma, ea iti da calificarea, cum altfel poti stii daca un om are calificarea necesara postului daca nu te uiti la diploma prezentata?


522004
Vanzator
(Subgrupa majora 52, Grupa minora 522, Grupa de baza 5220)
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Are studii medii dar nu are diploma de bacalaureat , prezinta drept dovada adeverinta din care rezulta ca a absolivit liceul fara diploma , specializarea in comert data de cursul de la camera de comert din punctul meu de vedere nu reprezinta o calificare ca vanzator, nu este specificat acest lucru pe diploma. Asa ca angajarea este ca necalificat , 500 ron. Daca doriti sa angajati persoana ca vanzator puteti sa va informati la ITM daca accepta diploma respectiva ca fiind calificare in functia de vanzator, este posibil sa o accepte si atunci salariul minim este de 600 ron.
Era vorba de angajare pe post de vanzator (produse nealimentare), din cate a scris.
Deci il poate angaja cu un salariu minim de 600 lei, dar prin negociere ii poate da mai mult de minim.
Vad ca intre timp v-au raspuns colegii mei - deci salariul minim cu care sunteti obligat sa-l angajati este 600 lei insa daca doriti sa-l si pastrati mai mult de 2-3 luni, nu cred ca este cazul sa va ganditi doar la salariul minim - pe acesta il poate angaja oricine altcineva, deci : de ce ar trebui sa va prefere pe dvs.?;)

Alte discuții în legătură

Angajare cu 8 clase scorus69 scorus69 Buna ziua Pot sa angajez o persoana in comert cu ridicata produse nealimentare pe post de vanzator dar are 8 clase fara nici o alta calificare?Daca nu se ... (vezi toată discuția)
Angajare persoana fara calificare ncris78 ncris78 Sunt PFA, cod caen 4779, si as dori sa imi angajez o persoana care sa se ocupe de magazinul de mobila second-hand. Pe ce post as putea angaja persoana ... (vezi toată discuția)
Angajare muncitor priceput dar fara calificare atestata atenastef atenastef [i]Buna ziua, Societatea noastra doreste angajarea unei persoane calificata in meseria de presator metale la rece. In urma anuntului s-au prezentat doua ... (vezi toată discuția)