Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire nivel salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire nivel salar

Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce salar ar trebuie sa-l angajez?#-o
abcdeadi, ceea ce incercam sa-ti spun era ca un potential candidat pentru postul de vanzator poate avea si 3 facultati absolvite, daca nu are nici o disciplina care sa poata echivala cu acele cursuri comerciale, le are degeaba - va trebui, pe langa cele 3 facultati sa faca si niste cursuri fara de care nu se poate angaja vanzator (cum a mentionat de altfel si Elis).
avn a scris:

abcdeadi, ceea ce incercam sa-ti spun era ca un potential candidat pentru postul de vanzator poate avea si 3 facultati absolvite, daca nu are nici o disciplina care sa poata echivala cu acele cursuri comerciale, le are degeaba - va trebui, pe langa cele 3 facultati sa faca si niste cursuri fara de care nu se poate angaja vanzator (cum a mentionat de altfel si Elis).

Ai vrut tu sa zici ceva insa nu are legatura cu ceea ce am scris eu. Nu contest faptul ca cel cu 3 facultati nu poate ocupa postul de vanzator daca nu are studiile necesare, insa cazul prezentat de mine era divers (pentru functia invocata de mine sunt necesare studii generale, era suficient sa citesti cu atentie la ce functie am facut referire). Asa ca nu vad rostul postului tau. E ca si cum m-ai contrazice, desi vorbesti de cu totul altceva.

Imi place insa ca indirect imi dai dreptate la tot ce am incercat sa exprim in acest topic, aceea ca nu conteaza ceea ce scrie pe cele 3 diplome de licenta ale angajatului daca postul pe care e angajat este de necalificat.
Specificaţie
Dacă lucrătorul desfăşoară efectiv o muncă calificată , in acest caz vânzător, nu este firesc să fie angajat ca necalificat pentru că, regula salarizarea corespunde funcţiei şi valorii muncii prestate se aplică nu numai când ai o supercalificare ci şi atunci când nu ai calificarea ( demonstrată de o diplomă ) şi desfăşori cu pricepere o muncă calificată urmând în paralel cursurile necesare obţinerii diplomei necesare corespunzătoare postului pe care îl deţii.
Oficiul de protectie a consumatorului are reguli de intervenţie privind neîndeplinirea cerinţelor legale a calităţii serviciului prestat de o firmă către o persoană.Dacă există un incident între firmă şi un cumpărător şi firma lucrează " după ureche " privind personalul angajat chiar dacă ITM "se face că nu vede" ia masurile de sancţionare ce se impun.

Nicolaie Ciobotaru a scris:

Specificaţie
Dacă lucrătorul desfăşoară efectiv o muncă calificată , in acest caz vânzător, nu este firesc să fie angajat ca necalificat pentru că, regula salarizarea corespunde funcţiei şi valorii muncii prestate se aplică nu numai când ai o supercalificare ci şi atunci când nu ai calificarea ( demonstrată de o diplomă ) şi desfăşori cu pricepere o muncă calificată urmând în paralel cursurile necesare obţinerii diplomei necesare corespunzătoare postului pe care îl deţii.
Oficiul de protectie a consumatorului are reguli de intervenţie privind neîndeplinirea cerinţelor legale a calităţii serviciului prestat de o firmă către o persoană.Dacă există un incident între firmă şi un cumpărător şi firma lucrează " după ureche " privind personalul angajat chiar dacă ITM "se face că nu vede" ia masurile de sancţionare ce se impun.

Bine punctat.
Trebuie completat cu faptul ca unui muncitor necalificat nu i se pot imputa lipsuri din gestiune ;)
Vanzatorului ambulant de produse nealimentare (911102) i se pot imputa lipsurile din gestiune?