Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire nivel salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire nivel salar

Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce salar ar trebuie sa-l angajez?#-o
si daca prevede in fisa postului ? #-o

Faptul ca in Romania se "poarta" muncitori necalificati pentru majoritatea posturilor nu inseama ca in raspunderea lor se poate retine orice.
Nu pot fi de acord cu tine, raspunderea o au toti salariatii in diferent ca sunt sau nu calificati, au sau nu studii ...nimeni nu este mai presus de lege ;)
abcdeadi a scris:

adelaida_07 a scris:

abcdeadi a scris:

Vanzatorului ambulant de produse nealimentare (911102) i se pot imputa lipsurile din gestiune?

Ai specificat corect " vanzator ambulant" deci calificat si poate avea gestiune.

Oare de ce nu intelegi ca vanzatorul ambulant de produse nealimentare (911102) este in grupa muncitorilor necalificati?
Este un necalificat cu studii generale. Am scris asta de "n" ori. De ce sustii tu ca acesta este calificat? Doar ca asa vrei tu?

Nu tu nu intelegi.
Poti sa-l angajezi vanzator ambulant cu studii generale, nu il angajezi necalificat si il folosesti ca vanzator ambulant.
adelaida_07, utilizator
elis a scris:

si daca prevede in fisa postului ? #-o

Faptul ca in Romania se "poarta" muncitori necalificati pentru majoritatea posturilor nu inseama ca in raspunderea lor se poate retine orice.
Nu pot fi de acord cu tine, raspunderea o au toti salariatii in diferent ca sunt sau nu calificati, au sau nu studii ...nimeni nu este mai presus de lege ;)

Cred ca poti scrie orice in fisa postului.
Chiar cred ca poti sa-i dai o gestiune de 5 miliarde, daca tii cu tot dinadinsul.
Daca angajez un "ciumpalac", sa vanda inghetata la toneta, in functia de vanzator ambulant de produse alimentare (911101) si la sfarsitul zilei acesta nu mai are nici inghetata si nici bani incasati, inseamna ca nu va raspunde in nici-un fel?
Dupa ce a scris colega noastra NU.