Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu un minor

Buna seara! Am un prieten de 18 ani si care are o prietena de 14 ani, cu care a intretinut relatii sexuale cu acordul ei si cu acordul mamei ei(parintii ei sunt despartiti). Mama ei insa are probleme cu alcoolul si de fiecare data cand consuma bauturi alcoolice il suna si il ameninta ca va merge la Politie, insa cand este treaza sustine ca in veci nu are face asa ceva.
Cand fata va implini 15 ani(avand in vedere ca fapta nu mai este prevazuta de legea penala) mama ei il mai poate denunta pentru fapta savarsita acum?
Daca mama ei merge la politie si depune o plangere ulterior o mai poate retrage sau procuratura se autosesizeaza?
In cazul in care se ajunge in instanta se poate invoca art. 18^1 C. pen. avand imprejurarile care ii sunt favorabile?

Tocmai pentru a proteja o minora impotriva abuzurilor sexuale,si aici ma refer la faptul ca societatea si realitatea actuala ofera minorilor o libertate necontrolata tocmai prin libertatea informatiei,informatie necontrolata care prejudiciaza in mod grav cresterea minorului.
Ne putem intreba atunci de ce in noul Cod Penal a fost redusa varsta de la care un minor raspunde penal (de la 14 la 13 ani) ?Pentru ca in permanenta legea-mai ales legea penala- trebuieste sa corespunda realitatii in care functioneaza societatea- si sa se raporteze la nevoile acestei societati.
In ceea ce priveste afirmatia dvs.potrivit careia Germania a ajuns unde a ajuns tocmai pt.ca in urma unor studii si cercetari s-a stabilit ca o persoana de sex feminin este apta din punct de vedere sexual dupa ce a implinit 14 ani...absurd.
Dar de ce nu facem referire la dreptul penal din Arabia Saudita sau din Iran,in ceea ce priveste aceasta infractiune?
De ce nu faceti o propunere de modificare sau chiar abrogare a art.198 c.p. adresata Parlamentului Romaniei?Poate ca in cele din urma,comisiile juridice vor aprecia teoria si argumentele dvs.

Cu respect
andymaurul, utilizator
ce tot vorbiti atata de abuzuri sexuale?eu am 14 ani si am un iubit de 22,si este sergent major.vorbiti numai rahaturi.realitatea este alta.nimeni nu abuzeaza.stiu ca sunteti parinti,dar lasati asta deoparte.conteaza cum gandesti,nu varsta.voi nu prea ganditi.
ioana14 a scris:

ce tot vorbiti atata de abuzuri sexuale?eu am 14 ani si am un iubit de 22,si este sergent major.vorbiti numai rahaturi.realitatea este alta.nimeni nu abuzeaza.stiu ca sunteti parinti,dar lasati asta deoparte.conteaza cum gandesti,nu varsta.voi nu prea ganditi.

Intr-adevar ,dragostea nu are varsta.=D>Dar daca intr-adevar aveti 14 ani,ma intreb oare ce cautati pe avocat net?Daca as fi o mama frustrata de situatia fiicei mele de 14 ani,as incerca sa ma amagesc auncand asemenea argumente pe ...avocat.net.Da,probabil ca as proceda asa,incercand sa tin partea acelor juristi care incearca sa inoculeze ideea ca teoria sustinuta de dansii reprezinta balsamul durerii si frustrarii mele parintesti...

andymaurul
andymaurul, utilizator
Pe dumneavoastra va caut.

Cu asta va pot demonstra ca toti sunteti inapoiati.
Adica,o fata de 14 ani,nu are dreptul sa invete de pe un forum de drept?sau sa puna intrebari?Mai sunt si oameni capabili,si interesati,nu toti sunt idioti cum ii vedeti voi.

sunteti cam inapoiati.incercati sa va acomodati cu relitatea moderna.

ioana14 a scris:

Pe dumneavoastra va caut.

Cu asta va pot demonstra ca toti sunteti inapoiati.
Adica,o fata de 14 ani,nu are dreptul sa invete de pe un forum de drept?sau sa puna intrebari?Mai sunt si oameni capabili,si interesati,nu toti sunt idioti cum ii vedeti voi.

sunteti cam inapoiati.incercati sa va acomodati cu relitatea moderna.

Doamna (doamna,nu domnisoara pentru ca in mod cert nu aveti 14 ani) ce pot sa va spun (scriu)?Daca m-ati cautat,m-ati gasit.