avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu un minor

Buna seara! Am un prieten de 18 ani si care are o prietena de 14 ani, cu care a intretinut relatii sexuale cu acordul ei si cu acordul mamei ei(parintii ei sunt despartiti). Mama ei insa are probleme cu alcoolul si de fiecare data cand consuma bauturi alcoolice il suna si il ameninta ca va merge la Politie, insa cand este treaza sustine ca in veci nu are face asa ceva.
Cand fata va implini 15 ani(avand in vedere ca fapta nu mai este prevazuta de legea penala) mama ei il mai poate denunta pentru fapta savarsita acum?
Daca mama ei merge la politie si depune o plangere ulterior o mai poate retrage sau procuratura se autosesizeaza?
In cazul in care se ajunge in instanta se poate invoca art. 18^1 C. pen. avand imprejurarile care ii sunt favorabile?

Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 18:12, 14 Decembrie 2010
Daca o mai tinem asa...ne vom indrepta in mod cert inspre societati de genul celor ce existau in timpuri biblice in Sodoma si Gomora!!!!


andymaurul
aveti dreptate.asa va si fi.in biblie scrie clar ca ``ce a fost va ma fi``

frank_kvitta a scris:

aveti dreptate.asa va si fi.in biblie scrie clar ca ``ce a fost va ma fi``




Din pacate,sau...din fericire,in opinia dvs?In sensul celor discutate in prezenta speta.
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator
pentru mine din fericire.pentru ca biblia spune ca aceste lucruri se vor intampla catre sfarsit...deci,din fericire.
Probabil ca unii dintre noi ar fi putut sa reprezinte noi descoperiri ale celebrului Cesare Lombroso.Astfel,stiinta in acest domeniu ar fi cunoscut uriase progrese.

Cu respect
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator

Alte discuții în legătură

Sex cu o minora Mari20 Mari20 am avut o prietena minora si am facut sex cu ea... dar nu am obligato.. a fost d buna voie..si pe urma d fiecare data s-a intamplat cu acordula ei.. nu am ... (vezi toată discuția)
Coruperea de minori se pedepseste sau nu? trope_doi trope_doi Exemple: 1. Barbat in varsta de 25 de ani gospodareste (fara casatorie) cu o fata de 15 ani – ii cumpara haine, dulciuri s.a., dar fata (din familie ... (vezi toată discuția)
M-am culcat cu prietena mea minora si acum s-ar fi aflat bikaeraser bikaeraser va cer voua sfatul ca eu nu stiu sigur ...am 25 ..prietena mea 17 si suntem de 6 luni, m-am culcat cu ea ..cu acordul ei, fara sa-i promit ceva anume bani, ... (vezi toată discuția)