Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu un minor

Buna seara! Am un prieten de 18 ani si care are o prietena de 14 ani, cu care a intretinut relatii sexuale cu acordul ei si cu acordul mamei ei(parintii ei sunt despartiti). Mama ei insa are probleme cu alcoolul si de fiecare data cand consuma bauturi alcoolice il suna si il ameninta ca va merge la Politie, insa cand este treaza sustine ca in veci nu are face asa ceva.
Cand fata va implini 15 ani(avand in vedere ca fapta nu mai este prevazuta de legea penala) mama ei il mai poate denunta pentru fapta savarsita acum?
Daca mama ei merge la politie si depune o plangere ulterior o mai poate retrage sau procuratura se autosesizeaza?
In cazul in care se ajunge in instanta se poate invoca art. 18^1 C. pen. avand imprejurarile care ii sunt favorabile?

fiecare cu parerea lui.

va spun un singur lucru.

daca daintr-o data pe pamant ar fi numai fete de 14 ani,toti cei care va laudati ca dispuneti de etica si morala indusa psihologic in scoli,a-ti gasi chiar placut sa faceti sex cu ele,si chiar sa le lasati insarcinate.

de altfel,inteleg femeile frustrate cca sotii lor le inseala cu fete mai tinere.

pentru art.198,l;ege e prea aspra,si e facuta pentru satisfactia si salivarea celor manipulati in scoli,carora li se induc principii.

ma iesiti din fata calculatorului,de la birou,si o sa vedeti in cluburi fete de 15 ani,bete,care fac sex,chiar si nebaute,si care gandesc si arata mai bine ca una de 20.
mai mergeti si la mare,si o sa vedeti fete hiar de 13,facand sex oral pe plaja,nopte,cu baieti tot devarsta lor.

mergeti si la tara unde inca se casatoresc la 15 ani,si duc o viata normala.unde fata de 15 ani,lucreaza ca o femeie si arata la fel+ca gandeste.
de ce nu se aplica legea si in cazul fetelor de 20,care sunt proaste si au fost prostite de un seducator.sunte fete de 20,mult mai porste si mai copile decat una de 15.problema este ca voi va bazati pe ceea ce va este indus,nu pe realitate.

frank_kvitta a scris:

fiecare cu parerea lui.

va spun un singur lucru.

daca daintr-o data pe pamant ar fi numai fete de 14 ani,toti cei care va laudati ca dispuneti de etica si morala indusa psihologic in scoli,a-ti gasi chiar placut sa faceti sex cu ele,si chiar sa le lasati insarcinate.

de altfel,inteleg femeile frustrate cca sotii lor le inseala cu fete mai tinere.

pentru art.198,l;ege e prea aspra,si e facuta pentru satisfactia si salivarea celor manipulati in scoli,carora li se induc principii.

ma iesiti din fata calculatorului,de la birou,si o sa vedeti in cluburi fete de 15 ani,bete,care fac sex,chiar si nebaute,si care gandesc si arata mai bine ca una de 20.
mai mergeti si la mare,si o sa vedeti fete hiar de 13,facand sex oral pe plaja,nopte,cu baieti tot devarsta lor.

mergeti si la tara unde inca se casatoresc la 15 ani,si duc o viata normala.unde fata de 15 ani,lucreaza ca o femeie si arata la fel+ca gandeste.
de ce nu se aplica legea si in cazul fetelor de 20,care sunt proaste si au fost prostite de un seducator.sunte fete de 20,mult mai porste si mai copile decat una de 15.problema este ca voi va bazati pe ceea ce va este indus,nu pe realitate.

Domnule, aici vorbim de minori sub 15 ani, cum puteti spune asemenea ineptii. Sotii frustrate ca sotii le inseala cu copii de 12,13,14 ani? Domnule, daca acei soti la 30-35 de ani sau orice alta varsta se duc la copile de 13,14 ani pt ca sunt mai tinere atunci avem o problema grava, pedofilia. Acei "soti" despre care spuneti nu se vor duce la copile de 14 ani ci la femei de 20-25 sau mai mult. Actul sexual cu un minor se refera la minorii sub 15 ani, nu sub 18 ani ca sa fiti atat de revoltat. Dumneavoastra chiar vi se pare atat de normal ca un copil de 13 ani sa faca sex oral pe plaja sau in orice alt loc sau orice alt act sexual? inseamna ca aveti de asemenea o problema. Aici nu e fiecare cu parerea lui ci e vorba de legea care protejeaza minorii sub 15 ani sa nu fie pacaliti si indusi in eroare de cei care se cred"barbati" avad raporturi sexuale cu un astfel de copil. Nu ne intereseaza fetele de 15 ani bete in cluburi, asta le este educatia care lasa de dorit tot mai mult. Personal sunt iesita din "fata calculatorului", am 21 de ani si vad ce se intampla in societate si tocmai din acest motiv exista astfel de legi, nu trebuie sa toleram asemenea situatii ci trebuie sa le prevenim. Daca dumneavostra preferati o fetita de 13,14 ani peste o femeie majora atunci puneti-va singur cateva intrebari inainte de a sari cu pareri ca este perfect normal ca o fata de 13 ani sa presteze anumite servicii pe plaja., daca aveti 14 ani atunci inteleg de ce vi se pare normal acest lucru, dar ma indoiesc.
ContSters178374, utilizator
Atunci ,daca tot ne exprimam ''extraprofesional'' ,am putea critica legea pentru ca a incriminat sa zicem....incestul,nu?Daca a fost vointa tatalui si a fiicei sa intretina relatii sexuale ...oare societatea ar trebui sa aiba o problema?Ca jurist,nu pot gandi asa.
Acea fata nu are o vina ,in opinia mea,ea nu are discernamant,ea poatefi usor pacalita....insa o gasesc vinovata in primul rand pe mama ei (mama????),si sunt sigur ca mai multe persoane adulte au stiut de aceasta problema,dar dupa bunul nostru obicei,ei tac.Legiuitorul a incriminat aceasta fapta tocmai pentru a preveni si pedepsi aceste acte anormale ,pentru ca daca nu ar fi incriminat ,ar iesi un haos in societate .Cum putem noi sa acuzam o copila de 14 ani,oricare ar fi ea,ca este o depravata (nu stiu daca acesta este cuvantul cel mai potrivit) cand de fapt noi adultii,si mai ales cei care lucreaza cu legea,suntem chemati sa ne aparam valorile ocrotite de lege?Tocmai de aceea legiuitorul a incriminat tainuirea in legea penala,pentru a ne obliga pe toti sa luam pozitie fata de orice fapta antisociala,si sa denuntam autoritatilor statului aceste fapte.In Occident aceasta inseamna educatie civica....

Somnul ratiunii naste monstrii.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Pentru dl frank_kvitta si pentru multi asemenea ceea ce se intampla este egal cu normalitatea!! adica ceea ce vad la stiri este normal, ceea ce vad pe plaja este normal, ceea ce vad in club este normal!!
Nu se mai poate face diferenta intre NORMALITATE si INTAMPLARE!!
Faptul ca oamenii isi injecteaza heroina= normalitate
Prostitutia=normalitate
Prostia= normalitate
Nu-i asa dle "frank"?
Daca tot se petrec astfel de lucruri prosti sunt cei care vor sa le opreasca sau cei care le incurajeaza afirmand ca totusi se intampla?!?
Fetelor care au 20 de ani si sunt proaste nu le putem ura decat sa le fie de bine pentru ca probabil timpul pe care il aveau pentru a fi destepte l-au petrecut pe plaja!!
da,eu prefer minorele,sincer :))......nicioadata nu vor putea sa le opreasca,din pacate.dumneavoastra traiti in comfortul locuintei,si din pacte nu vedeti ce se intampla ``pe teren``,de aceea,va las sa dormiti ``somnul ratiunii``:))

da vorbim de minori sub 15 ani..14 ani si 11 luni.
frank_kvitta, utilizator