Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu un minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu un minor

Buna seara! Am un prieten de 18 ani si care are o prietena de 14 ani, cu care a intretinut relatii sexuale cu acordul ei si cu acordul mamei ei(parintii ei sunt despartiti). Mama ei insa are probleme cu alcoolul si de fiecare data cand consuma bauturi alcoolice il suna si il ameninta ca va merge la Politie, insa cand este treaza sustine ca in veci nu are face asa ceva.
Cand fata va implini 15 ani(avand in vedere ca fapta nu mai este prevazuta de legea penala) mama ei il mai poate denunta pentru fapta savarsita acum?
Daca mama ei merge la politie si depune o plangere ulterior o mai poate retrage sau procuratura se autosesizeaza?
In cazul in care se ajunge in instanta se poate invoca art. 18^1 C. pen. avand imprejurarile care ii sunt favorabile?

Deja iesim putin din domeniul juridic. Acei copii cu varsta sub 15 ani care sunt atat de inteligenti nu iau astfel de decizii de a intretine raporturi/acte sexuale cu persoane mai mari care pot fi sanctionate, deoarece ar constientiza gradul ridicat de risc atat pt ei cat si pentru persoana care va fi trasa la raspundere, Dpdv biologic un copil de 12, 13, 14 pana la 15 ani nu este dezvoltat asa cum trebuie pt a da nastere unui copil, sunt factori de risc extrem de ridicati si stim acest lucru cu totii (se pot naste retardati mintal, cu un sistem imunitar slab si sa nu mai vb despre mediul in care vor creste cu o mama care de fapt e copil). Repet, de fiecare data exista exceptii, dar din pacate sunt foarte rare si nu putem dezincrimina o astfel de fapta pe seama acestor exceptii. Iar dumneavoastra sunteti cumva de acord cu copiii sub 15 ani sa intretina raporturi sexuale sau acte de orice natura?sincer ma indoiesc si sunt sigura ca vedeti clar de ce astfel de fapte sunt incriminate si sunteti de acord cu legiuitorul.
ContSters178374, utilizator
Domnule frank_kvitta, va contrazic, spunandu-va ca este o grava greseala sa se confunde memorarea unor cuvinte cu inteligenta! Se spune prea des ca sunt mai inteligenti si precoce copiii de azi, dar este gresit. QI-ul lor nu este mai mare decat normalul varstei, iar maturizarea nu intervine sub 20-25 de ani, exact ca acum 100 de ani! Domnule, omul, ca specie, n-a evoluat nicicum, doar cunostintele lui s-au largit. Acest aspect nu are absolut nimic in comun cu viata sexuala sau cu varsta biologica!
Faptul ca a coborat diabetul la copii este la fel de normal?! Adica s-a maturizat copilul astfel incat sa-l atace diabetul?! Ceea ce inseamna dezvoltare se produce tot in timp, ca doar nu traim in atemporal (basm), ca unii sa creasca intr-un an cat altii in 10!
Fiti rezonabil si lasati profesionistul din fiecare sa prezinte latura juridica a problemei. Nu e cazul sa neglijati nici omul din fiecare...
Da, aveti dreptate. Daca vorbiti cu o fata de 15 ani ramaneti uimit de cat de multe lucruri stie despre: sex, firme, farduri,accesorii, cluburi, marci de alcool si cat de putine stie despre: limba romana, bune maniere, respect ... si sa nu mai vorbim de feminitate.
Da, e pacat ca exista astfel de oameni, care au copii!
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Domnule frank_kvitta, va contrazic, spunandu-va ca este o grava greseala sa se confunde memorarea unor cuvinte cu inteligenta! Se spune prea des ca sunt mai inteligenti si precoce copiii de azi, dar este gresit. QI-ul lor nu este mai mare decat normalul varstei, iar maturizarea nu intervine sub 20-25 de ani, exact ca acum 100 de ani! Domnule, omul, ca specie, n-a evoluat nicicum, doar cunostintele lui s-au largit. Acest aspect nu are absolut nimic in comun cu viata sexuala sau cu varsta biologica!
Faptul ca a coborat diabetul la copii este la fel de normal?! Adica s-a maturizat copilul astfel incat sa-l atace diabetul?! Ceea ce inseamna dezvoltare se produce tot in timp, ca doar nu traim in atemporal (basm), ca unii sa creasca intr-un an cat altii in 10!
Fiti rezonabil si lasati profesionistul din fiecare sa prezinte latura juridica a problemei. Nu e cazul sa neglijati nici omul din fiecare...
Da, aveti dreptate. Daca vorbiti cu o fata de 15 ani ramaneti uimit de cat de multe lucruri stie despre: sex, firme, farduri,accesorii, cluburi, marci de alcool si cat de putine stie despre: limba romana, bune maniere, respect ... si sa nu mai vorbim de feminitate.
Da, e pacat ca exista astfel de oameni, care au copii!

aveti perfecta dreptate.cam ce a-ti spsu dmv.am vrut sa spun si eu.multumesc.
Buna seara! Am citit aceste raspunsuri, nu prea este nimic de adaugat, decat daca o relatie sexuala intre un tanar de 18 ani si o minora de 14, care aproape a implinit 15 ani , era asa o "atrocitate" si " monstrozitate", in noul cod penal, care probabil va intra in vigoare in 2011, pedepsele pentru astfel de infractiuni nu ar fi fost coborate nu? Intr-o societate care evolueaza, nu neaparat in bine, dar evolueaza, nu putem prin anumite principii tine in frau dorintele si tendintele exponentilor acestei societati.
Cabinet Avocat Ionescu , Avocat
avocationescu a scris:

Buna seara! Am citit aceste raspunsuri, nu prea este nimic de adaugat, decat daca o relatie sexuala intre un tanar de 18 ani si o minora de 14, care aproape a implinit 15 ani , era asa o "atrocitate" si " monstrozitate", in noul cod penal, care probabil va intra in vigoare in 2011, pedepsele pentru astfel de infractiuni nu ar fi fost coborate nu?

:O Noul Cod penal coboara limitele pentru pedepsele tuturor infractiunilor... dati-mi un singur caz cand limitele pedepselor au fost majorate.

avocationescu a scris:

Intr-o societate care evolueaza, nu neaparat in bine, dar evolueaza, nu putem prin anumite principii tine in frau dorintele si tendintele exponentilor acestei societati.

:stunned: Oy-gevalt! ... daca cei care fac sex cu minorii de 14 ani au ajuns exponentii acestei societati ... :angry:
:offtopic:
Prin 1967, anul in care am fost foarte surprins sa-mi dau seama ca m-am nascut, zoologul si etnologul Desmond Morris a publicat o carte numita "Maimuta nuda" "The Naked Ape: A Zoologist's Study of the Human Animal" Cartea merita citita pentru ca e plina de intelepciune si de umor.
Asaaaa ... ca sa revin ontopic va scriu ca dl Morris este de parere ca una dintre problemele speciei noastre este ca dezvoltarea cerebrala continua inca aproape un deceniu dupa maturizarea functiilor sexuale in timp ce la cimpanzeu aceasta se incheie 6 sau 7 ani inainte.
Pentru acest motiv legea penala pedepseste primatele umanoide care fac sex cu alte primate umanoide inainte ca acestea din urma sa fi atins un anumit nivel de maturizare intelectuala quantificat cu ajutorul varstei biologice.