Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune divort- respinsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune divort- respinsa

buna ziua,
ce se intampla cand la al doilea termen judecatoarea respinge actiunea considerand ca nu sunt suficiente motive pt divort ( este recunoscuta pt astfel de "idei") .. precizez ca s-a facut ancheta, s-au audiat martori...

care este urmatorul pas?
Multumesc!
Un dosar castigat duce la recuperarea banilor de catre client. E o problema de relatie cu clientul sa-i castigi si sa se supere pe tine ca avocat. Nu mi s-a intamplat, slava cerului!!!
Sau slava clientilor mei si relatiilor pe care le-am cladit cu ei! Poate stiu eu cum sa-i tratez sau poate stiu ei cum sa procedeze. :D

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Eu nu negociez pentru ca nu imi subestimez serviciile.
avocat Claudiu Lascoschi

Referitor la acest lucru, sper ca nu mergeti in vreo instanta si aduceti acelasi argument suprem: ca nu incepeti sa negociati, demonstrand prin probe, pentru ca nu subestimati drepturile clientului dv.!!! #-o

Oricum, asa cum a spus admin, discutia a alunecat rau de tot la vale, spre gunoi, din pacate. Ca sa ne aratam doar parerile argumentat nu putem noi, minunatii astia avocati care suntem atat de buni incat sa nu gresim prea grav! :(
Asa ca ma voi retrage facand o plecaciune in fata colegului, macar pentru faptul ca a reusit sa scoata argumentari atat de ample de la colega Andreea. Lucru care rar se intampla, ea fiind de regula scurta si la obiect...
Va pup pe toti!

P.S. Apropo de reguli, propun una: sa nu scriem 3 mesaje la rand. Sau 2. Sau 5. Daca nu stim sa folosim butonul editeaza, propun sa ne retragem frumusel de pe forum.
Daca vrem sa ramanem, apasam editeaza in loc de raspunde la mesajul pe care tot tu abia l-ai scris. Ok?
Liliana Gradinaru, Avocat
din intamplare am intrat pe acest forum... si daca tot am intrat mi-am zis sa ma lamuresc ... n-am crezut ca o sa se raspunda "asa mult"...
revin cu precizari....
deci....n-am dat vina pe avocat ca a facut cererea "gresit"...acel avocat stia de copil, stia care era situatia, stia care sunt motivele, stia ce se doreste.......
mai pot spune ca aceiasi judecatoare aproape ca a respins actiunea unei cunostinte pt ca "nu sunt motive de divort"...au adus alt martor care a spus ca " l-a vazut pe sot cu alta" si au putut divorta ..." si acum scrie in sentinta asta...au un copil...care poate citi ca tati a fost cu alta....este in clasa 3-a acum''.... astept sentinta si voi vedea argumentele "judecatoarei"...voi reveni cu alte precizari

multumesc!
mihaela22, utilizator
In cazul acesta, presupunerea mea s-a adeverit... din pacate! Cererea bazata pe acord urma sa fie respinsa de instanta ca inadmisibila, indiferent de cate motive aduceati... Daca nu indeplineati conditiile legale...

Referitor la ce poate citi acel copil, procedura prevede posibilitatea ca ambele parti din divort sa solicite o hotarare nemotivata. E mai usor si pentru jude, e mai bine si pentru soti si, mai ales, pentru copil. Astfel incat acest lucru e ori vina partilor ca nu si-au luat avocat, ori ca nu i-au spus acestuia ce doresc, ori a avocatului care nu s-a conformat dorintei lor.