Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Venit mediu brut lunar avocat 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Venit mediu brut lunar avocat 2008

Mă interesează să știu cât este acum, în 2008 venitul mediu brut lunar pe profesia de avocat.
Cand primesti indemnizatia de la CAA, presupunand ca nu te-ai suspendat din profesie, ti se retin cei 10% direct. Macar atat.

Acum sa iti zic cum am vazut pe la alte avocate ca se practica. profitand de faptul ca poti merge in instanta, numa' sa nu primesti bani (X-() in perioada celor 2 ani, multe consurori fac urmatoarea schema: factureaza o singura data la mai multe luni onorariul, eventual depasind cota maxima datorata CAA, iar in luna cu onorariu nu primesc indemnizatie. Dupa care reiau concediul. Absurd si total pe langa ideea ingrijirii copilului #-o.
Ok, pentru CAA merge, ca e asa de proasta legislatia ca si daca te prinde nu-ti poate face mare lucru. Na! Daca asa e legea si regulamentul, de ce sa nu profiti pentru maximizarea veniturilor. Pe mine ma interesa numai daca poti sa nu te suspenzi, dar nu am gasit nimic privitor la suspendarea pe perioada concediului... Nici despre vechime nu scrie ca nu curge in perioada... desi logic e sa nu muncesti.
Insa referitor la cealalta indemnizatie, ca spunea o colega ca le putem lua pe amandoua, aceea prevede si sa nu desfasori activitati si sa nu ai venituri din profesie. Acum eu nu stiu daca indemnizatia de la CAA poate fi considerat venit din profesie... e impozabil? :-/ N-ar trebui, dar de ec platim 10%?
Oricum, poate indemnizatia nu e venit din profesie, asta de la CAA, dar indemnizatia de la stat e venit si exclude, automat, plata indemnizatiei.
Cred ca e tampit, ca daca am venituri din inchiriere de bunuri, de ce nu-mi pot lua indemmnizatia de la CAA? Dar... asta e! :P

Mersi de exemplu.
AVLIL a scris:
Insa referitor la cealalta indemnizatie, ca spunea o colega ca le putem lua pe amandoua, aceea prevede si sa nu desfasori activitati si sa nu ai venituri din profesie. Acum eu nu stiu daca indemnizatia de la CAA poate fi considerat venit din profesie... e impozabil? :-/ N-ar trebui, dar de ec platim 10%?

Nu e impozabil, iar 10% platesti contributia CAA, ca tot vorbeai de "vechime".

Oricum, poate indemnizatia nu e venit din profesie, asta de la CAA, dar indemnizatia de la stat e venit si exclude, automat, plata indemnizatiei.

Ba nu, legea ii zice clar ca nu e venit profesional.

Cred ca e tampit, ca daca am venituri din inchiriere de bunuri, de ce nu-mi pot lua indemmnizatia de la CAA?

Pai nu se pune problema asa, inchirierea a mai putin de 5 imobile nu e venit profesional.
ContSters20980, utilizator
Ok, referitor la impozabil sau nu indemnizatia de la CAA, se pare ca am fost cam chioara, ca mi se raspunsese deja. #-o

Dar referitor la raspunsul tau al doilea, Andreea, nu inteleg... ba nu ce? nu e venit profesional, asta am zis si eu... totusi, nu ai voie sa ai niciun venit de nicio natura ca sa iei indemnizatia de la CAA, asa zice regulamentul CAA. Asta am zis... atunci ba nu ce? :-/

Nu e venit profesional, repet, CAA cere sa nu ai venit, nu venit profesional. Ce nu e clar? Deci se pune problema... Ca nu stiu cum sa mai scriu sa ma fac inteleasa... Art. 22 indice 12 din Regulamentul CAA spune ca se plateste indemnizatia pentru cresterea copilului celor care nu realizeaza venituri din profesie sau din alte surse. Am mai spus asta...

Ma rog, important e ca se poate sa-mi mearga vechimea. :D
Statutul CAA e facut cu picioarele, ce sa mai... Pai daca primesti dividende 3 lei o data pe an, tre sa intrerupi concediul? Ce legatura are? #-o