avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Venit mediu brut lunar avocat 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Venit mediu brut lunar avocat 2008

Mă interesează să știu cât este acum, în 2008 venitul mediu brut lunar pe profesia de avocat.
Buna ziua!
Venitul minim pe care il poati plati unul avocat este 800/stagiar si 1500/definitiv.
La asta va referiti?
Daca da, atunci de ce il numiti "mediu" ?
Daca nu, atunci cum se calculeaza cel mediu si, mai ales, la ce foloseste?
Cu stima,
av. Silviu Serban
Evident ca NU la acest venit MINIM ne referim! Va recomand sa lecturati statutul profesiei si statutul CAA ca sa vedeti de ce il numim "venit mediu brut", sau macar paginile anterioare ale discutiei, asa cum prevede si regulamentul de postare!
Ultima modificare: Luni, 30 Iunie 2008
ContSters20980, utilizator
Azi am fost la CAA si mi s-a spus ca Venitul Mediu Brut este 1350 Lei.
Deci indemnizatia de crestere a copilului poate fi minim 540 lei si maxim 1350 lei, din care CAA retine 10%.
In functie de acest venit mediu se calculeaza toate drepturile de asigurari sociale (concedii, indemnizatii).
A! Si in lunile iulie si august nu se plateste concediul medical decat pentru spitalizare!!! Oare de ce? Sunt si avocatii in vacanta? Interesant...
Cum adica numai pentru spitalizare? Pe ce baza chestia asta? :-/
Pe baza Statutului CAA - art.83 al.2
Pe perioada vacantei judecatoresti se plateste indemnizatia numai pentru internare in caz de afectiuni grave sau accident, si pentru afectiuni in legatura cu sarcina.

Alte discuții în legătură

Hotararea 845 si 845bis a consiliului unbr Andreea Iacsa Andreea Iacsa extras...[b]Începând cu 01 octombrie 2010 cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi, în cazul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pt cresterea copilului la avocati ioana10 ioana10 Buna ziua. As dori sa va intreb in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului in cazul unei avocate stagiare. Ma aflu in situatia de a incepe ... (vezi toată discuția)
Avocatii beneficiaza de indemnizatia de crestere copil conform legii mamelor? ContSters102262 ContSters102262 buna ziua sunt avocat si doresc sa ma lamuresc asupra unei probleme. in conditiile in care am avut un venit (din profesia de avocat, declarat lunar la CAA), ... (vezi toată discuția)