Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 2.10 alcool in sange
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

2.10 alcool in sange

la alcoolemie de 2,10 in sange la ce sa ma astept?
scap fara sa ajung dupa gratii ?
nu am cazierul patat
Coma alcoolica, adica limita peste care grijile prietenilor se transfera spitalului, se gaseste undeva la peste 0,4%. :)

Cum se calculează alcoolemia

Alcoolemia se calculează după formula Widmark: C egal A/(Gxr), unde
C: concentraţia alcoolului în sînge
A: cantitatea de alcool pur exprimată în grame
G: greutatea corporală
r: factorul de difuzie (0,7 la un bărbat, 0,6 la o femeie).

O alcoolemie de 1 la mie înseamnă 1 milimetru cub de alcool pur la un litru de sînge

Exemplu:
O sticlă de vin de 0,75 litri, avînd o concentraţie de 12 la sută, densitatea alcoolului fiind de 0,8, înseamnă 72 grame alcool pur. Introducem datele în formula Widmark.
Pentru un bărbat de 70 kg: 72/(70x0,7) egal 1,46 la mie
Pentru o femeie de 55 kg: 72/(55x0,6) egal 2,18 la mie
Atenţie, aceste cifre sînt valabile imediat după consumarea sticlei de vin!

Eliminarea alcoolului din sînge se face aproximativ astfel: se diminuează cu 0,15 la mie sau cu 7-10 grame de alcool pur pe oră.

Exemplu:
0,81 la mie - dispare în 5,4 ore
1,21 la mie - dispare în 8,06 ore
1,46 la mie - dispare în 9,73 ore
2,18 la mie - dispare în 14,50 ore
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu am avut probleme de vorbire, mers sau altele
eram constient.
am dat declaratie
la 2,1 nu cred ca ar fi in stare careva sa faca toate astea
daca mai tii minte datele spetei , intra pe [ link extern ]
.... si calculeaza alcoolemia :) ...si vezi ce-ti iese ;)
Admin, administrator
Dragii mei colegi! Oare nu realizati ca geo_host se joaca cu noi si ne testeaza? subiectul ma irita deja. scuze!
nu ma joc cu nimeni.
este adevarat tot ceea ce am postat.
am pus doar niste intrebari pt ca nu stiu ce mi se va intampla.
vreau sa scap cat mai usor.
nu vreau sa ajung dupa gratii pt 2 pahare de vin