Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 2.10 alcool in sange
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

2.10 alcool in sange

la alcoolemie de 2,10 in sange la ce sa ma astept?
scap fara sa ajung dupa gratii ?
nu am cazierul patat
"Sa nu fie pedeapsa mai mare decat vina"-"Ne maior poena,quam culpa sit"/Cicero

Nu stiu ce greutate aveti si ce ati mancat,dar la o astfel de alcoolemie,cred ca erati aproape de "delirum tremens".
Trebuie neaparat sa va angajati avocat pentru ca sunteti foarte aproape de o pedeapsa cu executare,avand in vedere macar alcoolemia constatata,daca cumva nu mai sunt si alte circumstante care sa determine aceasta masura.
Dupa un astfel de"consum" eu,cel putin 5 ani, as deveni abstinent.
pai cand am facut accidentu aveam 73 de kg 19 ani eram nemancat si au fost zile cand am fos mai beat ca atunci spre ghinionu meu nu am mai avut banii sa beau...ca daca as fi baut mai mult,probabil as fi adormit langa masina ...asta ghinion
buna ziua.am si eu o nelamurire.acum o sapt ma deplasam pe un drum public cu autoturismul,iar intr-o depasire am acrosat oglinda altui conducator auto,am mers amandoi la postul de politie,eram baut,soferul celalat afost lasat sa plece acasa iar eu am fost verificat cu etilotestul(1,02) si am dat si probe biologice(2,12).masinile nu au nici o zgarietura.pana le recoltarea probelor a durat cam o ora.la insistentele mele a fost adus si celalalt sofer dupa vreo trei ore si pus sa sufle int-o fiola de sticla din 1998 cred.ce ma asteapta?va multumesc.
desiro, utilizator
Conform art.79 al.1 c.rut.fapta dvs.este sanctionabila cu pedeapsa ,cu inchisoarea de la 1 la 5 ani.Concentratia alcoolica in aerul expirat este foarte mare, spre"delirum tremens",deci situatia de fapt este destul de grava.
Avand in vedere ca nu aveti antecedente penale,sunt de acord ca ati putea primi o pedeapsa,nu chiar minima,dar spre minim,cu suspendarea executarii acesteia,conf.art.81 c.pen cu conditia sa fiti cooperant in ancheta si sa recunoasteti comiterea faptei.Cu acte si un martor in circumstantiere personala,puteti obtine o pedeapsa cu suspendare,care va cuprinde un termen de incercare in care nu trebuie sa mai cmiteti orice fapta de natura penala,altfel,adaugandu-vi-se si pedeapsa neexecutata si pedeapsa pentru noua fapta.Ambele le veti executa,in situatia aratata mai sus,prin detentie
desiro a scris:

buna ziua.am si eu o nelamurire.acum o sapt ma deplasam pe un drum public cu autoturismul,iar intr-o depasire am acrosat oglinda altui conducator auto,am mers amandoi la postul de politie,eram baut,soferul celalat afost lasat sa plece acasa iar eu am fost verificat cu etilotestul(1,02) si am dat si probe biologice(2,12).masinile nu au nici o zgarietura.pana le recoltarea probelor a durat cam o ora.la insistentele mele a fost adus si celalalt sofer dupa vreo trei ore si pus sa sufle int-o fiola de sticla din 1998 cred.ce ma asteapta?va multumesc.

Veti fi cercetat penal si trimis in judecata.
In rest veti putea ajunge la o pedeapsa cu suspendare.
Carnetul il veti pierde.