Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident cu victima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident cu victima

ACCIDENT CU VICTIMA
Acum aproape un an am fost implicata intr-un accident soldat cu victima.In seara zilei de 8 iulie,desi constienta ca am consumat o bere am cedat rugamintilor unui prieten de a-l transporta pana intr-o localitate vecina.La intoarcere,pe la orele 23,30 fara sa observ nimic pe carosabil,tocmai cand ieseam din localitate si nu am apucat sa folosesc faza lunga,am auzit o bufnitura si roata autoturismului a trecut peste un obiect.Pana am realizat ca s-a intamplat ceva si am intors,din sens opus a trecut un autoturism marcaAUDI.am ajuns la fata locului si am constatat ca pe carosabil statea intins corpul unui barbat decedat.am anuntat politia,am fost supusa testelor biologice,rezultatul a fost 0,18,am avut carnetul suspendat 3 luni.Conducatorul autoturismului care venise din sens opus a fugit de la locul accidentului.Expertizele au constatat ca victima avea o alcolemie de 2,4si dormea pe carosabil ,leziuni i-am produs si eu,dar medicii au constatat ca decesul a survenit dupa contactul cu autoturismul marca AUDI.In prezent sunt cercetata penal pentru ucidere din culpa sub influenta alcoolului.Ce pot face?Sunt dispusa sa dau cat mai multe detalii daca cineva este dispus sa-mi dea un sfat util.
Nu mi se pare corect,dar asta ti se intampla cand te gandesti sa ajuti pe altii si nu iei in calcul riscurile.Am pus mai presus prietenia.La cat sunt de "norocoasa" daca nu mi se intampla asta,sigur mi se intampla altceva la fel de grav.Imi pare rau pt accidentele suferite.Tot ceea ce mi-ati povestit imi intareste increderea ca oricum ceea ce ai de patit tot patesti chiar daca nu esti la volan si nu ai baut o bere. Toti care ma cunosc m-au condamnat pt asta si in loc sa ma sustina sa pot trece peste moment,s-au indepartat,inclusiv "prietenul "pt care m-am urcat la volan.Si eu ma mir ca mai pot conduce si mai ales noaptea.Multumesc pt mesaj.
paky a scris:

Multumesc celor doua doamne avocat.Credeti ca ar fi posibila scoaterea de sub urmarire penala?Atunci imi pot pastra carnetul?
Doresc sa pastram legatura pe acest forum.Luni ma intalnesc cu procurorul pt prelungirea dovezii de conducere si voi veni cu noutati poate.El a spus ca pt leziuni cu "posibil potential tanatogenerator"se cam trimite in instanta,dar expresia"posibil potential"ma poate ajuta+pozitia victimei--pe carosabil cu picioarele peste ax pe sensul meu+alcoolemia victimei+faptul ca nu era trecere de pietoni .Expertul care a facut expertiza a facut o gramada de calcule cu radicali si virgule si demonstreaza ca chiar daca nu as fi avut alcoolemia nu il puteam evita .La toate expertizele ma gasesc vinovata(pe buna dreptate#-o )doar de alcool la volan.
Cat de rau e daca ajung in instanta? Poate cineva sa-mi povesteasca ce se va intampla cu mine acolo?

Dupa cum v-am mai scris, chiar si pentru acuzatia de ucidere din culpa puteti primi suspendarea conditionata a executarii pedepsei. Ar fi bine sa mergeti luni la Parchet, cand sunteti chemata de procuror (probabil pentru a vi se prezenta materialul de urmarire penala si pentru a fi trimisa in jduecata), cu un avocat care sa incerce sa-l convinga pe procuror ca, in cazul in care va trimite in judecata sa va incadreze la vatamare corporala din culpa.
daca ajungeti in instanta, va trebui sa va prezentati la toate termenele de judecata, sa spuneti judecatorului ca regretati fapta. Oricum, veti fi asistata de un avocat din oficiu.

Sunt convinsa ca veti regreta toata viata acea noapte si indiferent ce se mai spune, nu se mai poate schimba situatia.
paky a scris:

Nu mi se pare corect,dar asta ti se intampla cand te gandesti sa ajuti pe altii si nu iei in calcul riscurile.Am pus mai presus prietenia.La cat sunt de "norocoasa" daca nu mi se intampla asta,sigur mi se intampla altceva la fel de grav.Imi pare rau pt accidentele suferite.Tot ceea ce mi-ati povestit imi intareste increderea ca oricum ceea ce ai de patit tot patesti chiar daca nu esti la volan si nu ai baut o bere. Toti care ma cunosc m-au condamnat pt asta si in loc sa ma sustina sa pot trece peste moment,s-au indepartat,inclusiv "prietenul "pt care m-am urcat la volan.Si eu ma mir ca mai pot conduce si mai ales noaptea.Multumesc pt mesaj.

Va sfatuiesc sa angazati un avocat si mult - mult noroc.
Te inteleg foarte bine pentru ca am trecut prin ceva similar.Trebuie sa stai linistita pentru ca o sa se tin cont de faptul ca acel individ nu avea ce cauta acolo prin urmare stare de pericol a fost creata de victima dar sa nu uiti ca este foarte importanta expertiza si un avocat bun .
LEGALN a scris:

Te inteleg foarte bine pentru ca am trecut prin ceva similar.Trebuie sa stai linistita pentru ca o sa se tin cont de faptul ca acel individ nu avea ce cauta acolo prin urmare stare de pericol a fost creata de victima dar sa nu uiti ca este foarte importanta expertiza si un avocat bun .

Buna ziua,

Sotia mea a fost implicata intr-un accident rutier in urmatoarele conditii: mergand pe o strada printre case (avand max.30Km/h) si cu multe masini parcate langa trotuar, dintre doua masini i-a tisnit in fata masinii un copil incercand sa treaca strada (in fuga). Sotia mea n-a putut evita accidentul intrucat s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Impreuna cu familia copilului am transportat victima la cel mai apropiat spital care avea urgenta (Universitar - Bucuresti). Am anuntat politia, care s-a deplasat la spital si am dat declaratie in prezenta martorilor oculari, procedand la masuratori etc. Din datele furnizate de catre medici, copilul are nevoie de 7 zile de spitalizare deoarece, a fost accidentat la picior (acesta fiind pus in ghips) iar din cazatura, s-a lovit la cap! In urma declaratiei date la Politie fiind si un martor, ne putem gandi la cercetare penala si toate felurile de temeri privind acest lucru...???? La ce trebuie sa ne asteptam?

Multumesc.