Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident cu victima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident cu victima

ACCIDENT CU VICTIMA
Acum aproape un an am fost implicata intr-un accident soldat cu victima.In seara zilei de 8 iulie,desi constienta ca am consumat o bere am cedat rugamintilor unui prieten de a-l transporta pana intr-o localitate vecina.La intoarcere,pe la orele 23,30 fara sa observ nimic pe carosabil,tocmai cand ieseam din localitate si nu am apucat sa folosesc faza lunga,am auzit o bufnitura si roata autoturismului a trecut peste un obiect.Pana am realizat ca s-a intamplat ceva si am intors,din sens opus a trecut un autoturism marcaAUDI.am ajuns la fata locului si am constatat ca pe carosabil statea intins corpul unui barbat decedat.am anuntat politia,am fost supusa testelor biologice,rezultatul a fost 0,18,am avut carnetul suspendat 3 luni.Conducatorul autoturismului care venise din sens opus a fugit de la locul accidentului.Expertizele au constatat ca victima avea o alcolemie de 2,4si dormea pe carosabil ,leziuni i-am produs si eu,dar medicii au constatat ca decesul a survenit dupa contactul cu autoturismul marca AUDI.In prezent sunt cercetata penal pentru ucidere din culpa sub influenta alcoolului.Ce pot face?Sunt dispusa sa dau cat mai multe detalii daca cineva este dispus sa-mi dea un sfat util.
Aveti ucidere din culpa cu agravanta, alcool la volan. Pedeapsa este de la 5 la 15.
In plus, in expertiza spune clar ca putea victima putea sa moara din vina dvs.
Situatia nu este deloc roz si musai sa va angajati un avocat inca din aceasta faza.

paky a scris:

Multumesc celor doua doamne avocat.Credeti ca ar fi posibila scoaterea de sub urmarire penala?Atunci imi pot pastra carnetul?
Doresc sa pastram legatura pe acest forum.Luni ma intalnesc cu procurorul pt prelungirea dovezii de conducere si voi veni cu noutati poate.El a spus ca pt leziuni cu "posibil potential tanatogenerator"se cam trimite in instanta,dar expresia"posibil potential"ma poate ajuta+pozitia victimei--pe carosabil cu picioarele peste ax pe sensul meu+alcoolemia victimei+faptul ca nu era trecere de pietoni .Expertul care a facut expertiza a facut o gramada de calcule cu radicali si virgule si demonstreaza ca chiar daca nu as fi avut alcoolemia nu il puteam evita .La toate expertizele ma gasesc vinovata(pe buna dreptate#-o )doar de alcool la volan.
Cat de rau e daca ajung in instanta? Poate cineva sa-mi povesteasca ce se va intampla cu mine acolo?

Ca sfat, ar trebui sa-l urmati pe acela de sus. Inainte de efectuarea vreunei expertize angajati-va un avocat.
Platiti si un expert parte.
Avand piciorul in ghips, probabil ca o sa primeasca multe zile de ingrijiri.

daniel1975 a scris:

Buna ziua,

Sotia mea a fost implicata intr-un accident rutier in urmatoarele conditii: mergand pe o strada printre case (avand max.30Km/h) si cu multe masini parcate langa trotuar, dintre doua masini i-a tisnit in fata masinii un copil incercand sa treaca strada (in fuga). Sotia mea n-a putut evita accidentul intrucat s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Impreuna cu familia copilului am transportat victima la cel mai apropiat spital care avea urgenta (Universitar - Bucuresti). Am anuntat politia, care s-a deplasat la spital si am dat declaratie in prezenta martorilor oculari, procedand la masuratori etc. Din datele furnizate de catre medici, copilul are nevoie de 7 zile de spitalizare deoarece, a fost accidentat la picior (acesta fiind pus in ghips) iar din cazatura, s-a lovit la cap! In urma declaratiei date la Politie fiind si un martor, ne putem gandi la cercetare penala si toate felurile de temeri privind acest lucru...???? La ce trebuie sa ne asteptam?

Multumesc.
daniel1975 a scris:

Buna ziua,

Sotia mea a fost implicata intr-un accident rutier in urmatoarele conditii: mergand pe o strada printre case (avand max.30Km/h) si cu multe masini parcate langa trotuar, dintre doua masini i-a tisnit in fata masinii un copil incercand sa treaca strada (in fuga). Sotia mea n-a putut evita accidentul intrucat s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Impreuna cu familia copilului am transportat victima la cel mai apropiat spital care avea urgenta (Universitar - Bucuresti). Am anuntat politia, care s-a deplasat la spital si am dat declaratie in prezenta martorilor oculari, procedand la masuratori etc. Din datele furnizate de catre medici, copilul are nevoie de 7 zile de spitalizare deoarece, a fost accidentat la picior (acesta fiind pus in ghips) iar din cazatura, s-a lovit la cap! In urma declaratiei date la Politie fiind si un martor, ne putem gandi la cercetare penala si toate felurile de temeri privind acest lucru...???? La ce trebuie sa ne asteptam?

Multumesc.

In primul rand, daca exista intre 10 si 60 zile de ingrijiri medicale suntem in prezenta infractiunii de vatamare corporala din culpa care se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In acest caz, a parintilor. Ce s-a stabilit in procesul verbal de constatare? Ce procente de culpa?
Apoi, Un procent de vina au si parintii copilului pentru ca l-au lasat nesupravegheat. Acesta nu avea ce cauta pe carosabil. Totusi, cel mai bine ar fi sa va impacati cu acestia pentru a nu se ajunge in instanta, insa pentru o suma rezonabila. Ati discutat cu parintii victimei? Au ceva pretentii?
Nu trebuie sa va grabiti sa ajungeti la o intelegere.Parerea mea este ca ar trebui sa cantariti bine toate sansele.Fara o cat de mica experienta, chiar si la negociere, se poate sa aveti surprize mari.De aceea am considerat ca aveti nevoie de un avocat bun.
Eu nu inteleg cum pot unii sa creada ca astfel de lucruri poti sa le faci asa ca din intamplare.Mai ramane sa ne facem singuri operatii, sa ne tratam la dinti in oglinda etc.
Cred ca un avocat bun poate aduce mai multe avantaje decat pot unii sa-si imagineze.Nu vreau sa fiu intelesa gresit dar din toata experienta mea pot sa spun ca sansele de castig ale unui caz sunt foarte mari daca se intervine de la inceput. Am avut situatii in care desi pe fond aveau dreptate nu se mai putea face nimic pentru ca au fost pierdute termene, cai de atac etc.
Cu alte cuvinte asa cum avem nevoie de un doctor bun avem nevoie si de un avocat bun, de incredere.
Cand o sa intelegem toate acestea, inseamna ca am patruns in lumea civilizata.
Nu am nici un raspuns,dar din surse neoficiale am inteles ca s-a cantarit foarte mult in privinta mea si cred ca procurorul inclina pt mine spre o amenda penala,cazul fiind cu culpa comuna si foarte greu de definit partea de vina.Nu stiu ce inseamna asta,dar sper sa fie asa .Nu am alte noutati.Astept sa ma cheme si sa ma instiinteze cu privire la decizia lui,asta probabil peste vreo trei saptamani.