Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2011

Buna seara.

Ma ajutati, va rog, in legatura cu stagiul de cotizare pentru obtinerea indemnizatiei pentru crestere copil? Mai exact: sunt angajata cu contract de munca din data de 2 martie 2010, am lucrat pana la 31 decembrie 2010, apoi, de la 1 ianuarie 2011 si pana la data nasterii copilului, 29 ianuarie 2011, am avut concediu medical.
Copilul s-a nascut la 38 de saptamani. Intrebarea este: s-a realizat intreg stagiul de cotizare? Iar daca nu se poate face ceva: 1) 38 de saptamani poate fi considerat prematur sau 2) as putea sa-mi platesc retroactiv contributii la CAS pentru perioada care-mi lipseste?

Va multumesc.
Buna ziua! Sunt somer indemnizat incepand cu data de 16.10.2010. Aceasta calitate va inceta in data de 16.07.2011. Sunt insarcinata in luna a 2-a urmand sa nasc in decembrie. va rog sa-mi spuneti in ce conditii voi putea beneficia de CCC.
fanex:
Pentru un copil veti primi indemnizatia calculata conform OUG 111/2010 (dar nu mai putin de 600 lei) iar pentru fiecare alt copil din gemeni cate 600 lei.

alunixa:
1. Veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii veti avea venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concediu medical, concediu de maternitate etc.).
2. Aveti posibilitatea legala sa prelungiti somajul cu concediu medical pana veti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
3. Daca nu se va putea va trebui ca dupa expirarea somajului sa incheiati un CIM cu timp partial (o ora pe saptamana, de exemplu).
tudorvaleriu a scris:

fanex:
Pentru un copil veti primi indemnizatia calculata conform OUG 111/2010 (dar nu mai putin de 600 lei) iar pentru fiecare alt copil din gemeni cate 600 lei.
Va multumesc pentru raspuns, insa am dat si telefon la directia generala de asistenta sociala si mi s-a spus in felul urmator : pentru primul copil se va aloca 75% din salariul net calculat pe ultimele 12 luni,iar pentru al doilea copil 6 milioane. Ce se intampla daca persoana in cauza are un salariu mai mic de 6 milioane pe cartea de munca. ( 350 ron brut- jumatate de norma)
Veti primi 600 lei pentru fiecare copil, deoarece daca acea suma calculata ca 75% din media salariului net din ultimele 12 luni este inferioara sumei de 600 lei, veti primi acea indemnizatie minima de 600 lei si pentru primul copil.
krisztina72 a scris:

Veti primi 600 lei pentru fiecare copil, deoarece daca acea suma calculata ca 75% din media salariului net din ultimele 12 luni este inferioara sumei de 600 lei, veti primi acea indemnizatie minima de 600 lei si pentru primul copil.
va multumesc pentru raspunsuri. asta inseamna ca pentru gemeni suma calculata inseamna 600 de copil + alocatia de 200 lei pentru fiecare in parte = 1600 de lei?