Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu pot intra in proprietatea mea...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu pot intra in proprietatea mea...

de urgentza daca se poate, va rog sa imi raspundeti

pana apelez la un avocat, am nevoie urgenta de o informatie, si anume:

spetza este urmatoarea:

1. sunt proprietara unui ap in bucuresti, 2 camere, la bloc,Calea Griviteti prin contract de vanzare-cumparare din anul 2003, deci este pe numele meu irevocavil

2. eu nu locuiesc si nu am locuit acolo nici o ora.

3. locuiesc in alta proprietate , a mea, tot din 2003, 3 camere

4.din 2003 am convenit cu fiul meu sa locuiasca in apartamentul din calea grivitei,2 camere, fara nici un fel de chirie, sau act de comodat sau alta forma, decat primirea in spatiu de catre mine , la sectie de politie 4, buc.CU CONDITIA SA ISHI PLATEASCA TOATE TAXELE AFERENTE ACESTUI GEN DE LOCUINTZA...intretinere, lumina, telefon, cablu, radio, impozit.....

5.in 2005, in urma casatoriei fiului meu, de buna credintza am luat in spatiu pe nora mea, facandu-i buletin de bucuresti, de buna credintza si numai prin vointza mea, nu m-a obligat nimeni.AM CONSIDERAT ABSOLUT FIRESC ACEST GEST AL MEU.

6.in timp, din anul 2003 pana in prezent am constatat ca ei nu platesc regulat taxele amintite de mine mai sus si am fost uneori pusa in situatia sa platesc eu sume exorbitante restante, in calitate de proprietar.....si ca ajutor de mama, etc.

7. nerushinarea lor a mers in asha hal incat ajunsesem sa mi se spuna si de catre cuscrii mei.....sa plateasca proprietarul.....hm

8. au aparut certuri infernale, mizerii, injuraturi la adresa mea ca proprietar, ei fiind acceptati sa locuiasca in proprietatea mea prin bunavointza mea .

9. marti seara IDEBUL le-a deconectat lumina.....in urma sometiilor si a 3 facturi neplatite de ei, adica de consumatorii in fapt.

10.de o luna s-a nascut si fiica fiului meu si inainte de eviniment am renovat EU apartamentul, pe cheltuiala mea, acolo fiind o mizerie cumplita in toti acesti ani.

11. au parasit apartamentul ramas in intuneric , impreuna cu nepoata mea, nou nascuta....la o adresa necunoscuta de mine , injurandu-ma ordinar si acuzandu-am ca eu am TAIAT lumina intentionat .....acuzatie grava pt ca eu nu sunt IDEB si nu as fi facut asha ceva.

12. NU AM CHEIA DE LA PROPRIETATEA MEA, SI NU AM AVUT-O NICIODATA, nu i-am deranjat decat anuntand si convenind vizite rare.

13.intrebare: pot intra in proprietatea mea, schimband yala?

14.intreb asta pt ca NU stiu daca as fi in iegalitate,chiar daca sunt proprietar, pot intra in proprietatea mea in aceste conditii NUMAI PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA?

15. am incercat de 4 ani sa rezolv pe cale amiabila tot ce intrec sa sciu aici....luni seara am avut o discutie privata cu fiul meu...ncercand sa ii explic sa NU mai am resurse financiare sa ii duc in carca si ca sunt milioane de lei datorii aferente apartamentului in care ei locuiesc cu nou nascuta....m-a injurat si ....in fine...

16. l-am instiintzat telefonic ca IDEB are ordin de serviciu pentru deconectare din motive de neplata a 3 facturi....NU a platit, facand scandal la IDEB....la intretinere sunt restante de 18 milioane de lei.....

17. fiul meu este avocat stagiar, 28 de ani, nora mea este jurist consul,t 30 de ani....nepotica mea are i luna de viatza

18. fiul meu m-a infoirmat ca intr-o saptamana o sa primesc cheile apartamentului prin o a tertza persoana si ca Nu mai am acces la vizitarea nepoatei mele( nu prea aveam nici pana acum) si ca nu doreste sa ma mai vada niciodata....in fine.....crize inadmisibile...

18. NU II URASC DE LOC...nu doresc sa imi recuperez nici un bun MOBIL din apartament......doresc doar sa pot intra in proprietatea mea, dupa plecarea LOR....atat. SI SA VAD CE DESTINATIE AM SA DAU APARTAMENTULUI IN CALITATE DE PROPRIETAR

cum sa procedez?

multumesc anticipat

tied
tied, utilizator
Agumentatia este interesanta.:)
Totusi, doamnei nu ii este strict necesara semnatura fiului pt procesul de evacuare.
Notificarea facuta are rolul de a-l anunta pur si simplu de intentia ei.Faptul ca el va invoca ca a stiut sau nu de existenta nitificarii, in procesul de evacuare nu va avea nicio relevanta juridica.Instanta de judecata va fi total indiferenta cu privire la notificare.
Prin notificare, doamna il someaza, ea nu este obligata sa se ocupe de primirea efectiva a notificarii de catre fiu, in sensul ca acesta sa semneze personal.;)

avocat Claudiu Lascoschi
Am recomandat această procedură tocmai în ideea că ar putea soluţiona acest conflict pe cale amiabilă fără a se judeca un an sau mai mult pentru evacuare.
În altă ordine de idei, dacă nu există o notificare a debitorului sau dacă debitorul afirmă că nu a semnat de primire acea notificare şi poate dovedi acest lucru, iar la primul termen de judecată acesta este de acord cu acţiunea, nu-şi va recupera reclamanta cheltuielile de judecată făcute cu acel proces (onorariu avocat, taxe timbru). ;)
Sub aspectul cheltuielilor de judecata ai dreptate, insa, doamna nu este interesata de cheltuielile de judecata.
De aceea, faptul ca a semnat sau nu el de primire nu este important pt doamna.
Oricum doamna poate achita mai inainte la avocat redactarea actiunii si apoi sa plateasca si reprezentarea in proces.Aceasta fiind modalitatea cea mai recomandabila intrucat este posibil ca el sa plece pana la primul termen de judecata, caz in care actiunea va fi oricum respinsa.;)

avocat Claudiu Lascoschi
oameni buni,

1. azi am facut o reclamatie la of postal....asha mi-au spus acolo
2.au murit de ras cand le-am spus ca a semnat FIICA de o luna.....(a baiatului meu.)...ma intrebau ...NU AVEZI O FIICA? ca la nebuni
3.nu mi se raspunde la telefon
4.la usha nu ma duc...nu bag amici in chestiunea asta....martori si alte alea....nici mie nu mi-ar place si nu m-as duce
5. am trimis alta notificare, alti bani...cu specificatia 'personal".....si am si copia reclamatiei de la posta

5bis. strang ca nebuna documente, ca la 56 de ani asta imi mai lipsea...in loc sa ma odihnesc
6.de la administratie am aflat din nou ca sunt 19 mil lei de plata, restante la intretinere
7.administratorul imi spune ca l-a vazut pe fiul meu pe acolo.....au rufe in balcon....mie nu imi raspunde nimeni din acea proprietate
8.am sa trimit somatie de plata prin executaorul jiudecatoresc......altfel NU am nici o certitudine ca vreo somatie sau notificare ajunge la destinatar....sau chiar o citatie
9. doresc sa trec prin toate mijloacele morale si umane si si .....oofffff.....etapele legale.....pt . a determina niste nesimtiti sa plateasca milioane de lei dari la administratie....ca ei locuiesc acolo......CU DOMICILIU STABIL.....acceptat de mine de buna voie....

10. cine face ca mine, ca mine sa pateasca....eu NU am bani sa platesc atatea restantze acolo, pt ei....chiar daca sunt proprietar si chiar daca nu am facut cu ei nici un contract de locatiune

11. am transmis prin alti membri din familie mesajul ca sunt 19 mil de plata.....sa le mai spuna cumva sau sa plateasca ...
12. cea mai simpla rezolvare este desigur EVACUAREA.....dar.....mai incerc pana la epuizare si disperare sa Nu ajung acolo......e trist pt mine...LOR nu le pasa.....au si un copil mic.....
13. dar eu de unde sa le platesc tot?
14. simt ca in scurt timp DECID SA INTENTEZ UN PROCES DE evacuare...

multumes anticipat,

tied
Doamna, sincer, nu va inteleg...

Ati venit acum cateva saptamani cu aceasta problema, v-am spus ce si cum, ati inteles in parte si acum... iar nu mai stiti nimic! Aveati toate datele acolo, tot ce trebuia facut...

Aici, sincer, pe acest subiect, multe idei mi se par proaste din punct de vedere juridic... Ca aceea cu violarea de domiciliu in lipsa de folosinta a cuiva, notificarea a fost nu stiu cum si de cine facuta, insa ati pierdut o fereastra... Va puteati folosi de ea si sa ramaneti dv. in apartament.

Ce v-au spus unii, neargumantat, ca ba e moral ba nu e, ca e violare (se pare ca nu mai e viol) ba nu mai e... Ca in gara!
Si aici nu vad rostul atator injuraturi la adresa cuiva, mai ales ca nici nu sunt useri ai acestui forum ca sa se poata apara. Nu stiu cat de rai sau buni sunt acei oameni pe dcare-i faceti nesimtiti etc., insa stiu ca, desi oamenii se pot schimba, acest lucru necesita foarte mult timp.
Foarte mult.
Nu vine nora in casa si fiul se schimba peste noapte, caci asta inseamna ca asa a fost el dintotdeauna.

Fiul sta acolo singur din 2003, din 2005 s-a insurat si, instant, au inceput problemele... Ma indoiesc de faptul ca o femeie de 27 de ani si un barbat de 25 de ani se casatoresc peste noapte, fara sa stea impreuna ceva timp, mai ales ca era apartamentul gol, al lui... Nu stiu ce sa spun, e multa ata alba in povestea asta...

Apoi, ii injurati ca la usa cortului, dar cereti respect... pai nu-i cumva exagerat? Daca asa a vazut el in copilaria lui, ca daca te supara cineva il tratezi cu lipsa de respect, asta va face si el acum. Mi se pare ca se poarta dupa cum a fost educat.
Chestiunea cu respectul conditionat dat oamenilor este de pe vremurile cand se ardeau oamenii pe rug... poate mai evoluam si cerem si ceva in schimbul respectului...
Nu inteleg ce mai doriti de la noi, v-am spus: mergeti la avocat si faceti evacuare.
Dar... dv. nu asta doriti, dv. doriti sa faceti parte din viata lor, sa aveti o cheie de la casa lor, sa puteti controla, intr-o anumita masura, ce si cu cine fac ei una-alta...
Cum sa-mi ceara cineva cheie de la casa mea? Si daca vreau sa ma plimb goala, tre' sa dau peste mama pe hol?? :O
E jenant sa cereti asa ceva...
Nu inteleg cum si de ce tinerii astia doi, nesimtiti ordinari si mai stiu eu cum sunt, se inteleg cu ceilalti trei parinti... :hm: Ciudatel, cel putin...

Nu cred ca avem date indeajuns pentru a spune cine greseste sau cine are dreptate, moral vorbind, nu putem condamna pe nimeni dar nici spune ca dv. sau ei aveti dreptate...
Nu cred ca dv. veti intreprinde ceva legal, nici nu cred ca va doriti asta sau ca va va da ceva satisfactie. Dv. mai aveti un apartament, nu aveti nevoie de acela; de altceva aveti insa nevoie de la ei. Iar aceste lucruri nu cred ca vi le pute m oferi noi, aici. Acestea vi le spalati in familie sau la psiholog.

Va doresc succes!