Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnie sau nu??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnie sau nu??

Buna. X-ulescu lipeste zeci de afise prin oras in care apare poza unui individ iar sub poza cateva randuri despre o fapta comisa,una destul de grava,fapta care i-ar aduce o condamnare la ani grei de inchisoare. X-ulescu detine niste probe concrete cu care ar putea dovedi fapta acelui individ in urma unui eventual denunt. Faptuitorul probabil va depune o plangere impotriva lui X-ulescu pt. calomnie. X-ulescu insa are acele probe care probabil va dovedi ca intr-adevar acea "reclama" facuta prin intermediul acelor afise, nu este minciuna. Mai poate fi vorba de calomnie in cazul asta?
Floexe a scris:

Poate sunt putin offtopic, dar tot de calomnie as avea ceva de intrebat, mai exact de denuntare calomnioasa. Eu stiam ca este infractiune, dar dupa primirea unui NUP, ramasa definitiv prin exercitarea cailor de atac, am formulat plangere pentru denuntare calomnioasa. Binenteles ca solutia a fost tot nup, dar motivarea procurorului a fost bestiala, citez : faptuitorul ( adica cel care mi-a facut plangerea initiala) nu avea la cunostinta faptul ca denuntarea calomnioasa este infractiune ! As vrea totusi daca se poate niste pareri ale unor specialisti in domeniu.

Se spune ca necunoasterea legii nu exonereaza pe nimeni de raspundere.Cum legile sunt publicate , oricine poate avea cunostita de ele.Ca atare, aceasta motivare este fara suport legal.Si dvs. puteti face plangere impotriva solutiei dispuse de procuror , in termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei., la prim procurorul parchetului.
1. Convorbirile telefonice inregistrate de parte sau de un tert, nu pot fi folosite ca si dovezi daca reprezinta discutiile dintre parti.

2. In cazul acelei motivari a solutiei de NUP, trebuie mentionat ca necunoasterea legii penale nu inlatura caraterul penal al faptei, in schimb necunoasterea legilor extrapenale poate fi retinuta ca si cauza de inlaturare a caracterului penal pe motiv de eroare.
Chiar daca vi se pare hilar, eu mizez pe reclama mascata...
Patrick_ a scris:

2. In cazul acelei motivari a solutiei de NUP, trebuie mentionat ca necunoasterea legii penale nu inlatura caraterul penal al faptei, in schimb necunoasterea legilor extrapenale poate fi retinuta ca si cauza de inlaturare a caracterului penal pe motiv de eroare.

@patrick, eroare de fapt sau de drept? :)

Patrick_ a scris:

1. Convorbirile telefonice inregistrate de parte sau de un tert, nu pot fi folosite ca si dovezi daca reprezinta discutiile dintre parti.

Dar art. 91 indice 6 alin. 2 Cod pr. pen ?cum ar trebui interpretat? :hm:

ContSters181996, utilizator
Sonji a scris:

Pai..in acele convorbiri telefonice,inregistrate chiar de victima, agresorul recunoaste abuzurile,deci..proba mai concreta de atat nu cred ca exista..si zic eu..e suficienta. Adica..ce proba mai temeinica e decat aceea de recunoastere a faptelor de catre un faptuitor???..

Pentru ca inregistrarile audio video sa poata fi folosite ca si probe ,trebuie sa fie obtinute in temeiul art 91*1 Codul de procedura penala