avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am 17 ani pot pleca de acasa definitiv?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am 17 ani pot pleca de acasa definitiv?

Buna ma numesc Alina am 17 ani ,mai am o surioara in varsta de 14 ani. Problema mea este urmatoarea... am plecat de acasa impreuna cu sora mea deoarece am avut niste absente la scoala si urma sa primim o bataie sora cu moartea.Nu e prima data cand mama ne bate , ne-a batut de cand eram mici in repetate randuri... sunt intr-un liceu bun , am note mari, nu vreau sa renunt la scoala ,dar vreau sa stiu daca este posibil ca eu impreuna cu sora mea sa putem pleca definitiv de acasa . Mentionez ca stam tot la rude, dar as dori sa stiu daca se poate sa schimb domiciliu si sa iesim de sub tutela mamei si a bunicului. Va multumesc pentru ajutor.:((
Alina, ti-as propune urmatorul "joc". Tu si surioara ta ati ramine singure pe lume. Nu ati avea unchi, matusi sau alte rude la care sa mergeti, care sa va ajute, care sa va fie sprijin in ceasurile grele. Ca sora mai mare, presupun ca ai considera firesc sa iei toate poverile vietii pe umerii tai. Cel mai probabil ai renunta si la scoala numai ca sa poti sa-ti ingrijesti surioara, sa-i fie macar ei bine. Atit cit te-ai pricepe si ai putea tu. Si, evident, ar trebui ca ei sa-i fie bine asa cum vezi tu binele: adica sa o feresti de necazuri, sa ii fii alaturi cind o doare sufletul sau cind ar avea cine stie ce alte probleme. Sai aiba ce sa manince si ce sa imbrace. Etc, etc, etc. La un moment dat, surioara ta si-ar face o prietena sau un prieten. Si din acel moment nimic dinc e faci tu nu ar mai fi cum trebuie, tu ai deveni, din punctul ei de vedere, o scorpie care nu stie altceva decit sa-si impuna propriile reguli si dorinte, care nu o lasa sa faca ce-si doreste. Si ar uita ca tu ti-ai sacrificat tinerete, scoala, cariera, viata - TOT!- numai si numai de dragul ei. De dragul de a-i fi ei bine. Tu cum ai reactiona intr-o astfel de situatie? Cum te-ai simti daca dupa toate astea sora ta ar vrea sa plece definitiv de linga tine. Mai ales ca tu ai continua sa o iubesti din tot sufletul.
Cred ca fata a fost foarte clara cind a spus "bataie sora cu moartea". Cred ca unele persoane exagereaza cind spun (cu aproximatie) sa-si vada de scoala pur si simplu.

Fata a mai spus ca invata bine. Nu inteleg de unde atita insensibilitate cind o sfatuiti doar sa isi vada de viata asa cum este atit timp cit este batuta.

Daca nu a exagerat referitor la bataia sora cu moartea, atunci cred ca fostele cadre didactice ar trebui sa se abtina sau sa vina cu alte sfaturi.

Parerea mea Alina ar fi sa raportezi situatia la Protectia copilului si de ce nu la Politie. Poti cauta pe Internet adrese/telefoane sau poti intreba aici. Nimeni nu are dreptul sa se atinga de tine. Totusi, e bine sa te gindesti de 2 ori daca situatia este asa cum o prezinti sau daca nu cumva exagerezi deoarece uneori, desi nu ne place sa acceptam asta, la virsta ta este ceva normal sa amplificam lucrurile.
Alina, daca situatia este intr-adevar asa, adica, scuza-ma, nu exagerezi in ce priveste bataia sora cu moartea, acum daca ai absentat prea mult...poate ca mama ta se simte depasita de situatie si nu stie cum sa reactioneze, ai e frica sa nu scape situatia din mana si tu sa o apuci pe cai gresite. Ce-ar fi sa o chemi si sa te intalnesti cu ea si sa incerci sa discuti si sa lamuresti problemele tale, sa-ti ceri scuze pentru grijile cauzate (fii sigura ca atunci cand ai fugit cu sora ta, ai speriat-o de moarte). Daca intr-adevar mama ta e o mama abuziva, dar realmente, esti destul de mare ca sa apreciezi exact, atunci du-te la Protectia copilului si cere ajutor. Dar judeca situatia la rece si mai ales sa nu crezi vreodata ca niste straini vor fi mai buni ca propria mama.Nu stiu ce pregatire are mama ta, dar in popor inca functioneaza principiul "unde da mama creste". Incearca sa-i explici ca nu este asa, ca ai gresit dar si ea trebuie sa te respecte.In rest scoala, fara absente.
Problema in sine ii cam urata din urmatoarele motive :
1 In cazul in care plecati ii posibil ca mama sau bunicul vostru sa faca o plangere la politie si sa va dea disparute si atunci cel la care va duceti va trebui sa dea explicatii in fata organelor.
2 O a doua posiblilitate este aceea sa faceti o plangere la protectia copilului sau la politie sau sa spuneti ca veti face acest lucru in cazul in care se va mai intampla sa mai primiti coretii sora cu moartea iar prin acestea sa bagati frica in ei si nu va vor mai bate.
3 O a treia problema este ca daca faceti unul din lucrurile de mai sus este posibil sa ii intaratati mai rau dar asta doar in cazul in care sunt oameni inconstienti de urmari.
Poate ca mama a cazut intr-o depresie puternica datorita decesului sotului, un asemenea eveniment dramatic, mai ales ca este vorba despre un barbat tanar, schimba, in totalitate, viata unei familii.
Ai incercat sa stai de vorba cu mama ta? Sau macar sa ii scrii o scrisoare sa ii spui ce ai pe suflet, sa o intrebi de ce se poarta asa cu tine si sa ii propui sa comunicati, sa va intelegeti.Spune-i ca ai nevoie de o mama.
Eu nu cred ca este vorba de bataie sora cu moartea. Adolescentele au 14 si 17 ani, au optiunea de a fugi, la aceasta varsta nu cred ca sta sa fie omorate in bataie. Propbabil o palma, un tras de par a existat, insa aceasta nu echivaleaza cu "bataia sora cu moartea", doar daca...Alina, descrie o bataie, in ce fel va batea?

Dupa caracterul pe care il ai, ma refer la faptul ca esti puternica, esti inteligenta, sunt convinsa ca nu esti supusa sa stai sa iti primesti corectia, asa cum discuti pe acest forum ai putea sa gasesti o cale de a discuta cu mama ta.
Desigur, mai este Directia Generala Pentru Protectia Copilului din judetul in care locuiesti. Adreseaza-te acestei institutii, iar impreuna veti gasi o cale de intelegere cu mama ta.
Acele absente arata, de fapt un chiul. Iar mama ta, poate a incercat, intr-un moment de disperare, sa te faca sa intelegi ca trebuie sa inveti, nu sa abandonezi scoala.
Bataia nu inseamna ca va uraste, ca va vrea raul...In privinta mamei tale, ea inseamna ca asa percepe lucrurile, din disperare, ca isi pierde proprii copii, de frica, pentru ca acestia sa nu o apuce pe cai gresite. Considera ca daca va bate, va va face sa urmati un drum bun in viata, de frica , daca cu intelegerea nu se poate.
Nu sunt de acord cu bataia, insa orice parinte, caruia ii pasa de copil, si-ar iesi din fire, cand ar afla ca copilul absenteaza. E innebunitor numai gandul : unde poate sa se duca in loc sa mearga la scoala, ce face.
Tu fugi de mama ta, insa mama ta sufera gandindu-se ce ii ascunde fata sa, unde se duce cand chiuleste, ce face. Si asta pentru ca ii pasa de tine, si incearca prin orice metoda sa te opreasca sa iti faci rau singura.
Si chiar vreau sa stiu daca pe trupul tau sau al surorii tale a existat si exista cicatrici, semne, traumatisme, pentru ca aceasta inseamna bataie sora cu moartea.

Alte discuții în legătură

Probleme in familie la 16 ani utilizator_nou94 utilizator_nou94 Buna ziua, de curand am vorbit cu o persoana, o fata care are 16 ani.Aceasta are probleme in familie, gen parintii o cearta, o bat din orice motiv, uneori ... (vezi toată discuția)
Vreau sa imi dau tatal in judecata Byancka Byancka Buna.Am 14 ani si am o problema de cand sunt mica.Tata ma tot bate zilnic din orice motiv.Nu ma lasa afara numa pana la 7 maxim 8.Am o sora de 21 de ani pe ea ... (vezi toată discuția)
Ma ameninta ca ma da iar afara din casa anamaria0708 anamaria0708 buna ziua am si eu o problema care observ ca persista de cativa ani . in cateva zile voi implini varsta de 18 ani iar problemele au inceput de la varsta de 15 ... (vezi toată discuția)