avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am 17 ani pot pleca de acasa definitiv?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am 17 ani pot pleca de acasa definitiv?

Buna ma numesc Alina am 17 ani ,mai am o surioara in varsta de 14 ani. Problema mea este urmatoarea... am plecat de acasa impreuna cu sora mea deoarece am avut niste absente la scoala si urma sa primim o bataie sora cu moartea.Nu e prima data cand mama ne bate , ne-a batut de cand eram mici in repetate randuri... sunt intr-un liceu bun , am note mari, nu vreau sa renunt la scoala ,dar vreau sa stiu daca este posibil ca eu impreuna cu sora mea sa putem pleca definitiv de acasa . Mentionez ca stam tot la rude, dar as dori sa stiu daca se poate sa schimb domiciliu si sa iesim de sub tutela mamei si a bunicului. Va multumesc pentru ajutor.:((
Mama stie cat de greu va pune mancare pe masa si voi vreti cumva distractie, fara scoala sansele de a castiga un ban pentru un trai cat de cat bunisor sunt minime? Am si eu un fiu de 17 ani cls. XI, vor doar distractie si o iau razna foarte repede. daca lipsesti de la scoala inseamna ca ai alte preocupari. O fi mama cu probleme, dar nu o fi nebun si bunicul. scaparile de acest gen din partea mamei au un precedent, deci nu este singura greseala, ci ar fi un sir de greseli, de neascultare.
Nu sunt de acord cu bataia, dar inainte de a agrava situatia sunand la politie si la protectia copilului consultati o ruda apropiata, un vecin, un administrator de bloc etc. Solutia amiabila este cea mai indicata si ajutorul celor care va cunosc familia.
Fiul meu de 11 ani lua zilnic batae de la un baiat de 17 ani, am mers de 2 ori la usa parintilor, degeaba.
Apoi am mers la administratorul blocului lor sa-l rog sa le vorbeasca sa-mi lase copilul in pace ca merg la politie si am nevoie de datele lor de identificare, sa-mi spuna numele si adresa exacta a batausului.De atunci nu s-a mai atins de copilul meu.
Nu inteleg... o credeti indeajuns de matura pe Alina ca sa vorbeasca cu mama ei... batausa, insa nu credeti ca a mancat bataie, ca ce inseamna absente, ca ce e sora cu moartea etc.
Pentru mine bataie sora cu moartea e acea bataie aplicata de orice persoana care ar trebui sa te protejeze... nu conteaza ca ea consta intr-o palma, in 10 sau in pumni repetati.
Un copil batut e un copil nefericit, viata sa psihosociala se duce naibii, se rateaza... iar aici i se dau sfaturi despre cum sa nu agraveze? Ce sa agraveze, ca va deveni un om antisocial?
Normal ca un adolescent vrea distractie, vrea ce i s-a aratat ca se poate; si eu vreau sa ma distrez, nu numai munca. Si e normal, asa se traieste viata, mai cu munca, mai cu concediu...
E jenant cum atatia oameni intervin sa o ajute spunandu-i ca minte... ca nu cred aia, ca sigur nu-i sora cu moartea... O fi doar vreo verisoara, nu zic nu, dar nu e normal sa comunici astfel cu copilul tau, indiferent ca ai o depresie, ca-ti plangi sotul mort sau gradina cu flori de cand erai fata mare.

Alina, dreptul roman prevede ca de la 14 ani sa poti solicita schimbarea domiciliului de la cel hotarat de parintii tai; cere acest lucru la Protectia Copilului, sa te ajute in instanta cu asta.
Nu inteleg cum e bunicul tutore sau ce ai spus... poate revii si clarifici.
Importanta e si situatia unchiului, motivatia lui, a ta... ce vrea sora ta conteaza, de ce vrea asta etc. Daca motivele voastre sunt intemeiate, aveti sanse mari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme in familie la 16 ani utilizator_nou94 utilizator_nou94 Buna ziua, de curand am vorbit cu o persoana, o fata care are 16 ani.Aceasta are probleme in familie, gen parintii o cearta, o bat din orice motiv, uneori ... (vezi toată discuția)
Vreau sa imi dau tatal in judecata Byancka Byancka Buna.Am 14 ani si am o problema de cand sunt mica.Tata ma tot bate zilnic din orice motiv.Nu ma lasa afara numa pana la 7 maxim 8.Am o sora de 21 de ani pe ea ... (vezi toată discuția)
Ma ameninta ca ma da iar afara din casa anamaria0708 anamaria0708 buna ziua am si eu o problema care observ ca persista de cativa ani . in cateva zile voi implini varsta de 18 ani iar problemele au inceput de la varsta de 15 ... (vezi toată discuția)