Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum scap daca nu am platit comisionul la o Agentie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum scap daca nu am platit comisionul la o Agentie Imobiliara?????

Am cumparat un apartament prezentat de o agentie imobiliara, dar pe ei nu i-am anuntat, cand am facut contractul de vanzare cumparare.
In contractul de vizionare sunt mai multe clauze, printre care si cea conform careia, daca iau legatura cu proprietarul si cumpar de la el fara sa instiintez agentia, ma paste un comision maxim de 10000 de euro.:O
In mod normal comisionul este de 3%.
Cum ma pot verifica , sau cum isi pot da seama ca am cumparat apartamentul ?
Inca nu e prea tarziu, sa ii anunt , insa acum sunt in culpa.
Imi e si frica sa le spun sa nu zica de ce nu i-am anuntat si sa nu fie de acord sa le platesc cei 3%, bagandu-ma direct la 10000 de eur.
Cum sa procedez?
Va multumesc anicipat tuturor,
Comisionul agentiei trebuie achitat de ambele parti, vanzator si cumparator, la perfectarea actelor si nu la semnarea antecontractului.Citati din clauza respectiva!
sunteti bun de plata celor 10000 de euro. va sugerez sa mergeti sa va intelegeti amiabil cu cei de la agentie si sa le dati comisionul stipulat in contract.
Am semnat un ""Contract de reprezentare in vederea Cumpararii Imobiliare"".
Asa se numeste.unde este inclus tot, si vizionarea si Comisionul .
Are si anexa unde sunt puse adresele vizionate.
Si spune si de comision, care se da in momentul semnarii antecontractului, daca nu-l dai sau nu-i anunti, tre sa platesti comisionul maxim de 10000 EUR

Esti ok, nu trebuie sa dai nimic. Contractul in primul rand e invalid. OUG 21/1992 [ link extern ] :
Art. 9-9. - Agenţia imobiliară nu poate solicita din partea consumatorului plata comisionului în oricare dintre următoarele situaţii:
a) când între consumator şi agenţia imobiliară nu este încheiat un contract de intermediere;
b) când contractul de vânzare-cumpărare/închiriere nu s-a încheiat;
c) când contractul nu are stipulată clauza de exclusivitate, iar tranzacţia s-a realizat fără participarea agenţiei imobiliare.@

Punctul (b) - ei n-au voie sa ceara comision la incheierea antecontractului.
Apoi, punctul (c) e discutabil - chiar au participat la tranzactie? Au facut ceva mai mult decat sa te duca la vizionare?

Tot din aceeasi lege:
Art. 9-8. - Contractul de intermediere imobiliară sau alte eventuale contracte accesorii încheiate între consumator şi agenţia imobiliară nu pot conţine clauze penale care să oblige consumatorul care nu îşi îndeplineşte angajamentele contractuale la plata unei sume mai mari decât onorariul pe care l-ar fi plătit în cazul încheierii tranzacţiei.@

Adica chestia aia cu 10 mii e asa, de speriat pe aia slabi de ingeri.

P.S.: iti recomand sa citesti tot articolul 9, pe indelete. Ia uite ce mai scrie acolo:
Art. 9-5. - Contractul de intermediere imobiliară va cuprinde cel puţin următoarele elemente:
a) datele de identificare a părţilor;
b) obiectul contractului/natura serviciului prestat;
c) preţul solicitat de proprietar/pe care este dispus să îl plătească cumpărătorul;
d) termenul de valabilitate al contractului;
e) condiţiile în care contractul poate fi denunţat unilateral;
f) condiţiile în care contractul poate fi reziliat;
g) nivelul maxim al comisionului datorat de consumator agenţiei imobiliare pentru contractul ce urmează să se încheie;
h) clauza de exclusivitate, în cazul în care aceasta a fost acceptată de părţi;
i) precizarea situaţiilor în care consumatorul datorează comision agenţiei imobiliare;
j) drepturile şi obligaţiile părţilor;
k) situaţiile de forţă majoră;
l) data încheierii contractului.@

Analizeaza contractul, si vezi daca au scapat unul din punctele astea de la a la l. Oricum, nu contacta agentia... asta e asa, ca sa iti stii situatia legala
rafaell, utilizator
Aceata Ordonanta este mai presus de acordul de vointa al partilor ?

Este evident ca tranzactia s-a realizat fara participarea agentiei intrucat cumparatorul nici nu a anuntat agentia despre intentia sa de cumparare .

Cum ar putea agentia sa mai participe la tranzactie intr-o astfel de situatie ?

In alta ordine de idei vreau sa cred ca aceasta lege nu a avut ca scop ca unii oameni sa munceasca pentru a fi furati , motiv suficient pentru ca hotul sa invoce punctul c .

Va asigur ca in instanta nu se poate castiga un proces cu referire la pct c .
Iael, utilizator
Iael a scris:

Aceata Ordonanta este mai presus de acordul de vointa al partilor ?

Domnule Iael, sunteti pe un forum legislativ si puneti astfel de intrebari? #-o
rafaell, utilizator