Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ce este, de fapt, un consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ce este, de fapt, un consilier juridic?

Din cate am inteles un consilier juridic ar cam aceleasi atributii ca si un avocat... atunci ce rost mai are meseria aceata? De ce nu se spune din start ca ar trebui toti sa de examen la avocatura ?
==============================================================================================================================stimate domn, va rog sa cititi legea 514/2003,art.10,Exercitarea profesiei de consilier juridic este INCOMPATIBILA cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.

Alex Niculescu, Consilier juridic
In primul rand, avocatura este o profesie liberala, avocatul este propriul lui sef. Pe cand, daca esti consilier juridic, esti angajat cu carte de munca. La absolvirea unei facultati de drept, automat capeti statutul de jurist. Pentru a fi avocat e necesar sa promovezi examenul de intrare in Barou. Asa cum s-a mentionat deja, atributiile difera destul de mult si gama diversificata de procese din diferite ramuri ale dreptului, precum si de cele mai multe ori si experienta.
Se poate antrena raspunderea penala atat a unei persoane fizice, cat si a unei persoane juridice. In situatia in care, persoana juridica are calitatea de invinuit/inculpat, atunci cred ea poate fi asistata pe parcursul procesului penal (inclusiv in faza de urmarire penala) de catre consilierul sau juridic. Rog consilierii sa aprobe sau sa dezaprobe. Ei cunosc mai bine ce activitati sunt autorizati sa intreprinda pentru angajatori si ce nu.
Intr-o organizatie multipersonala cu relatii interpersonale si interdisciplinare apar chestiuni la care este necesar un aviz de legalitate in vederea supunerii catre o decizie a factorului decident. Acest aviz de legalitate nu poate fi dat intotdeauna de un avocat, drept pentru care devine imperios necesara angajarea cu contract de munca a unui specialist titrat in stiinte juridice, care este astfel angajat in calitate de jurisconsult ori consilier juridic.

Se poate antrena raspunderea penala atat a unei persoane fizice, cat si a unei persoane juridice. In situatia in care, persoana juridica are calitatea de invinuit/inculpat, atunci cred ea poate fi asistata pe parcursul procesului penal (inclusiv in faza de urmarire penala) de catre consilierul sau juridic. Rog consilierii sa aprobe sau sa dezaprobe. Ei cunosc mai bine ce activitati sunt autorizati sa intreprinda pentru angajatori si ce nu.

=========================================================== Pentru doamna luminitamari,Lg.514/2003 art.1Consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale statului, ale autoritatilor publice centrale si locale, ale institutiilor publice si de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum si ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.
Art.4 din Lg.514/2003Consilierul juridic in activitatea sa asigura consultanta si reprezentarea autoritatii sau institutiei publice in serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de munca, apara drepturile si interesele legitime ale acestora in raporturile lor cu autoritatile publice, institutiile de orice natura, precum si cu orice persoana juridica sau fizica, romana sau straina; in conditiile legii si ale regulamentelor specifice unitatii, avizeaza si contrasemneaza actele cu caracter juridic.